1 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

1 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebekler doğumdan hemen sonra, inanılmaz bir hızla gelişmeye ve değişmeye başlar. İlk haftadan itibaren bulanık da olsa 20-30 cm’lik mesafeyi görebilir. İnsan yüzünü diğer nesnelerden ayırt edebilir. Parlak ışığa karşı duyarlıdır.

1 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

1 Haftalık bebeğin gelişimi nasıl olmalı

1 Haftalık bebeğin gelişimi nasıl olmalı

1 haftalık bebeğin işitmesi:

1 haftalık bebek sesleri yankı şeklinde duyabilmektedir. İnsan sesini, özellikle de annesinin sesini ayırt edebilir. Sesin geldiği yönü algılayabilir. Bebekle konuşmak, bebeğinizin işitme duyusunu geliştirir.

1 haftalık bebeğin refleksleri:

1 haftalık bebeğin refleksleri; en gelişmiş refleksi emme refleksidir. Yanağına dokunduğunuzda ağzını açar vaziyette başını o yana çevirir. Gülme refleksini çoğunlukla uyku halindeyken gösterir. Elleri yumruk şeklindedir. İhtiyaçlarını ise ağlama refleksini kullanarak ifade eder. Sakinleştirmek için her bebeğin ihtiyaç duyduğu yöntemler farklılık gösterir. Siz bunu deneme yanılma yöntemi ile öğreneceksiniz. Kalp atışları oldukça hızlıdır. Dakikada 100-150 vuruş civarındadır. Nefes alış hızı dikkatinizi çekebilir. Çünkü dakikada 50 kereyi bulabilir. Tüm bunlar bebeğiniz için gayet normaldir. İlk haftada gözyaşı bezleri yeterince gelişmediği için, ağladığı vakit yaş akmadığını görürsünüz. Çok uzun süre uyuduğunu fark edeceksiniz. Günün 18-20 saatini uykuda geçirebilirler. Gündüz – gece kavramları oluşmadığından, gündüz uykuda, gece ise uyanık olma ihtimalleri yüksektir. Bu duruma bebeğinizi alıştırmak için; gündüz ışık görmesini ve onunla sohbet etmeyi, gece ise karanlık yada nispeten loş ortam oluşturup, bebeğinizi sevip konuşmalarınızı sabaha erteleyin ki uykusu düzene girsin.

Henüz kafasını tutamadığından ötürü, dik pozisyonda başının sürekli sallandığını görürsünüz. Ancak başını sağ taraftan sol tarafa çevirebilir.

Heyecan ve gerginliğini belli eder ve buna tüm vücuduyla tepki verir.

Kedi yavrusunu andıran sesler çıkarır.

Kendini güvende hissetmediğinde avuçlarını sonuna kadar açar. Güvende hissetmesi için ona sarılıp, nazikçe okşayın. Çünkü anne karnındaki amniyon sıvısı bebeğinizi her dem nazikçe okşuyordu. Böylece ona geçmişini hatırlatmış olursunuz. Boyunun çok hızlı uzadığını fark edeceksiniz. İlk hafta kilo kaybı yaşayabilir. Kilo kaybı doğum kilosunun % 10″una kadar normaldir ve ilk 10 gün içinde doğum kilosuna ulaşması beklenir. Ve hızlıca gelişimini oluşturur. Ayda 700 gr ile 1500 kg civarında kilo alması beklenir.

Günde 8 -10 kez beslenme ihtiyacı duyar.

İlk hafta bağırsak gelişimi sonraki haftalara nispeten daha yavaş olabilir. Günde 1-2 kez ve az az olması da normal bir durumdur. Dışkı rengi siyah, siyaha çalan yeşil renkte olması normaldir.

NOT : Tüm bu bilgiler ortalama doğmuş, sağlıklı bir bebek için geçerli olup ; ortalamanın üzeri yada altında doğan bebeklere tahmini gelişim rehberi olabilmesi için verilmiştir. Her bebeğin farklı olduğu göz ardı edilmemelidir.

Add Comment