2 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizi beklediğiniz, yaklaşık 40 hafta süren gebelik dönemi sonunda sağlıkla bebeğinizi kucağınıza aldınız. Bundan sonra sizi bebeğinizle yeni maceralar bekliyor. Kafanıza bir çok şey takılacak aynı zamanda. Bebeğimin gelişimi normal mi? Doğumdan sonra bebeğimin tepkileri neye işaret ediyor? Bebeğim neden ağlıyor? gibi farklı farklı sorular sorarken bulacaksınız kendinizi. Bu sorulardan birisi de şüphesiz 2 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı? Bebeğim 2 haftalık olunca gelişimi nasıl ilerleyecek? yönünde sorularınız varsa yazının devamını okumalısınız.

2 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

2 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

2 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bu haftada bebeğinizin cildi dikkatinizi çekecektir. Deri değiştirdiğini gözlemleyebilirsiniz. Cildini nemli tutmaya özen gösterin. Bebeğin banyosu deri değişimini kolaylaştırır. Ve bebekler için uygun vücut nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Özellikle kız bebeklerin cinsel organından şeffaf ya da beyaz bir salgı gelebilir. Hatta bu salgı kanlı da olabilir. Bu sizi tedirgin etmesin. Bu bebeğin anneden aldığı östrojen hormonları ile ilgilidir.
Kol, bacak, el hareketleri henüz bilinçli olmayıp, refleks düzeyindedir.

Görme mesafesi bu hafta da 30 cm. civarındadır. Bunun yanında gözü ile takip etmeye başlar. Ani irkilmeler görebilirsiniz (Moro refleksi) Elleri hala yumruk şeklinde olacaktır. Kontrolsüz el hareketi ile yüzünde çizikler oluşturabilir. Bunu önlemek için bileğini sıkmayacak, esnek lastikli bebek eldiveni kullanabilirsiniz. Günün ortalama (toplamda) 2 saatlik süresince oldukça dikkatlidir.

Kucağa alındığında sakinleşir.

Bakışlarını insan yüzüne odaklayabilir.

Göbek bağının iyileştiği hafta doğumdan sonraki 2. haftadır.

Doğumdan sonraki ilk muayenesi bu haftanın başında yapılır.

Nefesini 10 – 15 saniye kadar tuttuğunu görebilirsiniz. Bu sizi korkutmasın. Beslenmeden hemen sonra fazlasını tükürebilirler. Eğer bir yemek kaşığı dolusu günde 5 kere den fazla çıkarmıyor ise dert etmeyin. Aksi bir durum var ise hekiminizle paylaşın. Kusma ve tükürmeyi nispeten önlemek için; beslenmeden hemen sonra , bebeğinizi 20- 30 dk kadar kucağınızda dik tutun. Son olarak bebeğinizin beyin gelişimi için sık sık onunla konuşmayı ihmal etmeyin . Bunun için çok ufak olduğunu düşünmeyin.

NOT : Tüm bu bilgiler ortalama doğmuş, sağlık problemi olmayan bebekler için geçerli olup, bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

Add Comment