3 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

3 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı? diye düşünen annelere yol gösterebilecek bu yazıda, bebeğinizin doğduktan sonra 3 haftalık gelişimi için size yararlı ipuçları verecek.

Bebeğiniz bu hafta 4-4.300 kg civarındadır. Boyu ise 52 cm’e yaklaşmıştır. Midesi de kendi gibi büyümeye başlar ve artık geçen iki haftaya göre daha fazla mama yada süt içer. Her beslenmesinde 60 ila 150 ml mama yada süt içer. Aslında bebeğin doğumdan sonra en iyi beslenme şekli anne sütü. Umarız ki siz de yavrusunu anne sütü ile besleyebilen annelerden oldunuz. Anne sütünü artıran yiyecekler yazısında sütünüzün daha fazla olması için tavsiyeler bulabilirsiniz.

Şayet sütünüz hiç gelmiyor ya da çok az miktarda geliyorsa endişelenmeyin. Suçluluk duygusuna kapılmanıza gerek yok. Bebeğinizi besleyebilmek için alternatif ve eş değer farklı mamalar bulabilirsiniz. İlk ay boyunca her 2 yada 3 saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Beslenme saatinde bu süreyi geçmemeniz önemlidir. Günde 8-10 kez beslenmesi gerekir. Her beslenmeden sonra muhakkak gazını çıkarmanız gereklidir.

3 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

3 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

3 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

  • Banyo yapmaktan keyif almaya başlar. Suda daha uzun süre kalmak istediğini, sudan çıkarılırken ağlayarak ifade edebilir.
  • Başını birkaç saniyeliğine kaldırabilir. Özellikle yüzüstü yatırıldığında başını arkaya doğru kaldırması beklenir.
  • Kucağa alındığı vakit, kişinin kucak şeklini alabilir.
  • Beslenmesi yavaş yavaş düzene girmeye başlar.
  • Günde 18 saat kadar uyur. Uykuda kalma süresi 3 saati bulur. Acıktığında uyanır.
  • En sıra dışı olarak bulacağınız ilk hareketini yapabilir: Topuklarını yatağına dayayarak gövdesini yukarı doğru itip vücudunu hareket ettirmeye başlar.
  • Göz teması kurar. Özellikle annesini emerken, annenin göz bebeklerine bakar. Bebeğinizle göz teması kurmanız önemlidir. Bunun yanında gözlerine bakarak tatlı kelimeler söyleyip onun daha da sakin bir hale gelmesine yardımcı olabilir, aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.
  • Işık ve parlak nesneler hareketini çeker. Uzun süre o noktaya bakabilir.

Add Comment