4D Ultrason Nedir ve Nasıl Çalışır

Hangi anne adayı gebelik dönemi boyunca karnında hareket eden bebeğini görmek istemez ki? Tıp alanındaki teknolojik gelişmelerde yaşanan inanılmaz gelişmeler sayesinde bebeğinizi gerçeğe çok yakın bir şekilde izleyebilir, bebeğinizi henüz doğmadan önce hissedebilirsiniz. 4d ultrason nedir ve nasıl çalışır? konulu bu yazıda 4d ultrason hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız.

Hamile olduğunuz kesinleştikten sonra bir takım test ve taramalara yönlendirilirsiniz. Bu testlerden bir kaçı zorunlu iken, bir kaçı iste anne adayının isteğine bağlı olarak yapılır.

Gebelik döneminde bu şekilde isteğe bağlı olan testlerden birisi de 4d ultrason tarama testidir. Size ultrason yapılmadan önce bu işlemin yapılmasının size uygun olup olmadığı da incelenir.

"4<yoastmark

4D Ultrason Nedir?

4d ultrason, minik bebeğinizin rahim içindeki hareketli görüntülerinin yeniden oluşturulması, canlandırılması işlemidir. Bu ultrason taramasının yapılması için ses dalgaları kullanılır. 3 boyutlu bir ultrason ile bebeğinizin görüntüsü 3 boyutlu olarak oluşturulurken, 4d ultrason sırasında bu deneyim bir üst seviyeye taşınır. Canlı bir video izlemeye benzer bir etki oluşur. Bu teknoloji kullanılarak bebeğinizin o anda rahminizde neler yaptığını görebilirsiniz. Hatta, ultrason sayesinde bebeğinizin anlık olarak esnemesine ya da gülümsemesine tanık olabilirsiniz. Ne kadar da sevimli değil mi?

4D Ultrason Nasıl Yapılır?

4D ultrason gebelikte yapılan diğer ultrason çeşitlerine oldukça benzer bir şekilde yapılır.

 • Ultrason sırasında sizden sırt üstü uzanmanız istenir.
 • Doktorunuz karnınıza özel bir jel sürer.
 • Karnınıza sürülen bu jel ses dalgalarının ultrason cihazına taşınmasını sağlar.
 • Doktorunuz daha sonra göbeğinize bir prob tutar ve iyi görüntü elde etmek için dairesel hareketlerle probu karnınızda gezdirir.

4D Ultrason Nasıl Çalışır?

Ultrason; bebeğin hareketlerini şu şekilde oluşturur:

 • Dönüştürücü olarak adlandırılan bir cihaz, karnınızın üzerinde hareket ettirilir.
 • Karnınızın üzerinden uterus yoluyla ses dalgaları iletilir.
 • İletilen ses dalgaları bebeğinizi yankı şeklinde sarar.
 • Ultrason cihazının monitörü üzerinde bu yankılar görüntüye dönüşür.
 • Bebeğiniz hareket etmeye başladıkça bu görüntüler de hareket eder.

4D Ultrason Videosu

4D ultrason sonuçları:

Ultrason devam ederken, doktorunuz bebeğinizi ekranda görmenize yardım eder. Bebeğinizin o anda yaptıklarını anlık olarak izleyebilirsiniz.

Ultrason sonuçları bazen bebeğinizin bir kaç kare fotoğrafı olarak verilirken, bazen de daha sonra izleyebileceğiniz bir film olarak teslim edilir.

4D ultrason ne zaman yapılır?

Bu ultrasonun sizin için uygun olup olmadığı konusunda en iyi fikri verebilecek kişi doktorunuzdur. Bazı doktorlar hamileliğin 24 ile 27. haftaları arasında yapılmasını tavsiye ederken, bazı doktorlar da 26 ile 30. haftalar arasında yapılmasını tavsiye edebilir.

Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 1924. haftaları arasında öğrenilir. Bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Önemli Noktalar:

Bebeğinizi gerçeğe çok yakın bir şekilde göreceğiniz için heyecan duymanız son derece doğal, ama bunun her zaman için iyi bir fikir olmadığını unutmayınız.

 • Bir çok araştırmaya göre, ultrason oldukça güvenlidir ve bebeğin sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ultrason taramaları sayesinde bebeğinizin sağlığında olumsuz bir gelişme olup olmadığı tespit edilebilir, bebeğin gelişimi takip edilebilir ve doğum tarihi hakkında doktorunuz fikir yürütebilir.
 • Ultrason için duyulabilecek endişe, uygulamayı yapacak yerin, doktorun güvenilir olup olmadığı ile alakaldır.
 • Bu tip uygulamaları yapan bütün kurumlar en güvenli ortamı sağlamayabilir, siz farkında olmadan bebeğinize zarar verilebilir.
 • Ayrıca ultrason her zaman için bebeğiniz açısından güvenli değildir.

Add Comment