Anne Sütü

Bebeğinizi reklamlarda sık gördüğümüz hazır mamalarla, suyla karıştırılıp verilen ek gıdalarla mı yoksa anne sütü ile mi beslemeyi düşünüyorsunuz? Bir çok anne adayı doğru cevabı zaten bilir, bazıları da tabir yerindeyse emzirmemek için inat eder. Anne sütü; proteinler, yağlar, vitamin ve karbonhidratların mükemmel bir birleşimidir. Lökositler (ak yuvarlar) sadece anne sütünde bulunan canlı hücrelerdir. Enfeksiyonlara karşı savunmasız durumda olan bebeğinizi korur. Anne sütünü benzersiz yapan içindeki antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlardır. Bu yapı formüle edilemez, yapay olarak elde edilemez, laboratuvarlarda üretilemez.

Bazen bebeği emzirmek mümkün olmayabilir. Anne sütü yerine ek gıdaya başlamak, hazır mama kullanmak durumunda kalmak sizi üzmesin. Suçluluk hissi ve moral bozukluğu, anne ve bebek açısından iyi değildir. Özellikle prematüre (erken doğmuş) bebekler açısından annenin morali yüksek olmalı. Prematüre bebekler, tam zamanlı dünyaya gelen bebekler gibi gelişirler sadece zaman biraz fark eder. Bu nedenle anne, üzülmeyi bir tarafa bırakıp bu durumda neler yapabileceğini düşünmelidir.

Anne Sütü

Anne Sütü

Hemen her yeni anne için yenidoğanla geçen ilk birkaç hafta yoğun ve yorucudur. Hem anne hem de bebek tamamen yeni bir ortama, yeni bir gerçeğe adapte olur ve bu biraz zaman alır.

Emzirmek, anneyle bebek arasında harika bir bağ kurar ve yakınlaşmalarını sağlar. Yeni doğan bebeğinizle aranızda iletişim sağlamanın en iyi yollarından biri onu emzirmedir. Bebeğinizi beslemek için dikkatinizin dağılmayacağı ve sakin bir yerde olmaya gayret edin. Bebeğiniz kendi kendine yemek yiyebileceği zamana kadar ona zaman ayırın. Hiç şüpheniz olmasın ki o zaman,  düşündüğünüzden çok daha hızlı gelecek.

Anne sütü – emzirme

Anne sütü, bebeğinizin sağlığı için çok faydalıdır ve bu yüzden çok yerde tavsiye edilir. Bebek ne kadar uzun süre boyunca emzirilirse, o kadar çok faydalanır ve daha sağlıklı bir hayatı olur. Aynı zamanda memeyi doğru vermek önemlidir. Doğru emzirme için hemşireden ya da diğer kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

Anne sütü nasıl oluşur?

Hamilelik döneminin başında süt bezleri, süt üretmeye hazırlanırlar. Gebelik döneminin altıncı ayında göğüsleriniz süt üretmeye hazır hale gelir. Bazı anne adaylarında bu dönemlerde meme uçlarında kolostrum (sarımtrak renkte ilk süt) görülür. Kolostrum protein yönünden oldukça zengindir ve bebek doğduktan sonra ilk bir kaç gün boyunca gelmeye devam eder. Bebek ilk sütünü alırken, kolostrum içindeki antikorlar bebeği enfeksiyonlara karşı korur, laktoz (süt şekeri) içermez. Bebeğe şişkinlik vermez.

Bebeğin doğumundan sonraki üçüncü ve beşinci günlerde göğüslerdeki süt miktarı artar, göğüsleriniz dolmaya ve bazen de hassaslaşmaya başlar. Göğüsleriniz süt dolarken, meme başlarında topaklanma ve sertleşme hissedebilirsiniz.

Bebek emmeye başladığında anne sütü, süt bezlerinden salınır, meme başlarını çevreleyen koyu renkli çemberin (areola) arkasında yer alan süt kanallarının altına gelir. Emme hareketi sırasında bebek memeyi sıkıştırır ve süt, meme başındaki minik deliklerden dışarı çıkar.

Bebeğiniz emmeye devam ettikçe meme başınızdaki sinir uçları uyarılır, bu sinirler oksitosin hormonu salmak için beyninize mesaj gönderir. Oksitosin, süt bezlerini tetikler, süt üretimini ve bebeğe sütün gitmesini sağlar. Aynı zamanda bebeğin ağlama sesi de bu hareketlenmeye neden olabilir. Bebek gelişimi için neredeyse bütün vücudunuz harekete geçiyor.

Anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir?

Anne Sütü Bebekler için benzersizdir

Anne Sütü Bebekler için benzersizdir

Bebeğin doğru beslenmesini sağlar

Anne sütünde bebeğin tam olarak beslenmesi için doğru miktarda, doğru besin maddeleri bulunur. Bir bebeğin büyüme, sindirim ve beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitamin ve mineraller bulunur. Her annenin sütü bebeğine özeldir yani; bebek büyüdükçe anne sütünün içeriği de, miktarı da değişir. Sadece bunun bile farkında olan anne bebeğini emzirmeyi bırakmamalı.

Hastalıklara karşı korur

Anne sütünün bebeği hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. İçerdiği antikorlar sayesinde çocukluk dönemi hastalıklarına karşı bebeği dayanıklı kılar. Anne sütü alan bebek daha az soğuk algınlığı, kulak yolu enfeksiyonları ve üriner sistem enfeksiyonları yaşarlar. Anne sütü ile beslenmeye başlayan bebekler, astım, alerji ve egzama gibi sorunlarla daha az karşılaşırlar. Ani bebek ölümü sendromuna karşı da yardımcı olabilir ve çocukluk çağında lösemi riskine karşı az da olsa faydalı olabilir.

Anne sütü, uzun vadede hastalıklara karşı da koruma sağlayabilir. Emziren annelerde kolesterol, kalp krizi ve felç daha az görülür, ayrıca diyabet (şeker hastalığı)’e yakalanma olasılığı azalır.

Obezite riskini azaltır

Anne sütüyle beslenen bebeklerde emzirilmeyen bebeklere göre obezite daha az görülür.

Kolay sindirilir

Anne sütünün içeriğindeki besinlerin sindirimi, inek sütünden daha kolaydır. Bebeğin karnında sürekli kalmaz, daha az gaz ve kabızlık yaşarlar. İshale neden olan mikropları öldürür, bebeğin sindirim sistemini geliştirir ve ishale daha az yakalanmalarına yardımcı olur.

Bebeğe diğer faydaları

Bebeğin çene ve yüz kaslarının normal gelişimine yardımcı olur. Dişlerinin çürümesine engel olabilir.

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Doğum dönemini hızlı atlatmaya yarar

Emzirmek, anne rahminin kasılmasına neden olan bir hormon olan oksitosin salınmasını sağlar. Bu hormon rahmin gebelik döneminden önceki haline dönmesine yardımcı olur.

Yumurtlamayı geciktirir

Bebeğinizi emzirmek, yumurtlamayı ve dolayısıyla adet döneminin yeniden başlamasını geciktirir, böylece yeniden hamile kalma süresini uzatır.

Anne sağlığını uzun süre korur

Anne sütü menopoz öncesi meme kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca anneyi rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı da korur.

Emzirmenin diğer faydaları

Anne ve bebek sağlığına faydaları yanında emzirme şu konularda da faydalıdır:

Emzirmek kolaydır

Emzirmek, bebeğe ihtiyacı kadar süt vermek mama hazırlamaktan çok daha kolaydır. Bebeğinizin acıktığı her yerde, her hangi bir zamanda yapılabilir. Fazladan hiç bir araç gereç gerekmez. Her zaman hazır ve mükemmel sıcaklıktadır.

Emzirme, anne ve bebeği yakınlaştırır

Anne ile bebeği yakınlaştırır

Anne ile bebek arasında fiziksel bir yakınlık sağlar. Böylece yeni doğan bebek ile anne arasında çok güçlü bir bağ kurulur.

Annenin dinlenmesine imkan verir

Bebek bakımı bazen sürekli bir meşguliyet ve beraberinde yorgunluk verir. Emzirerek yorgunluğunuzu giderecek molalar verebilirsiniz.

Anne sütü içinde hangi besinler vardır?

Proteinler

Anne sütünde iki tür protein bulunur: peynir altı suyu ve kazein. Yaklaşık % 60’ı peynir altı suyu,% 40’ı ise kazeindir. Proteinlerin bu dengesi, bebeğin anne sütünü hızlı ve kolay sindirebilmesini sağlar. Yapay anne sütünde bulunan kazein oranı yüksek olduğu için bebeklerin sindirmesi zor olur. Sütte bulunan peynir altı suyu proteini bebekleri enfeksiyonlara karşı korur.

Yağlar

Ayrıca bebeğinizin sağlığı için gereken yağları bulunur. Yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlar ve birincil bir kalori kaynağıdır. Bu da bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Uzun zincirli yağ asitleri, beyin, retina ve sinir sistemi gelişimi için gereklidir.

Vitaminler

Anne sütündeki vitamin miktarı ve türleri doğrudan annenin vitamin alımı ile ilgilidir. Bu nedenle, vitaminler de dahil olmak üzere annenin yeterli beslenmesi gerekir. A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminler, bebeğin sağlığı için hayati önem taşır.

Karbonhidratlar

Laktoz, insan sütünün içinde bulunan birincil karbonhidrattır. Anne sütünün sağladığı toplam kalorinin yaklaşık % 40’ını oluşturur. Laktoz, midede sağlıksız bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olur; bu da kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimini artırır. Hastalıkla savaşmaya yardımcı olur ve midede sağlıklı bakterilerin gelişimini sağlar.

5 Comments

  1. Aylin Şener 24 Kasım 2017
  2. mutlubirgebelik 24 Kasım 2017
  3. Ahmet Özay 26 Kasım 2017
  4. mutlubirgebelik 26 Kasım 2017
  5. Zeynep Atik 29 Kasım 2017

Add Comment