Anne sütünü arttıran yiyecekler – 20 tavsiye

Emziren bir anne olarak kafanızda çok farklı sorular, sorunlar olabilir. Bebeğiniz dünyaya sağlıkla geldikten sonra genel sağlığını korumak, daha da iyi bir duruma getirmek için her şeyi yapmaya hazırsınız. Onun için yapacaklarınızın, en iyisi olmasını istersiniz. Emzirme döneminde annelerin kafasına takılan en önemli sorulardan biri de şüphesiz anne sütünü arttıran yiyecekler ve emzirme dönemlerinde nasıl beslenilmesi gerektiğidir. Emzirme, anne beslenmesi ve sağlığı açısından çok daha dikkatli ve özenli davranması gereken bir dönemdir. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarınız ve yedikleriniz, doğum sonrası iyileşme için oldukça önemlidir. Ayrıca, vücudunuzda üretilecek süt miktarını da doğrudan etkiler.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünün artması için en iyi şeylerden biri, bebeği emzirmedir. Emzirme sırasında göğüslerinizdeki sinirler uyarılarak süt miktarının artmasına neden olur. Bebeğiniz emmeye devam ettikçe, vücudunuz süt miktarını arttırmak için harekete geçer. Artacak sütün daha sağlıklı olması ve daha fazla süt oluşması için, anne sütünü arttıran yiyecekler tercih etmelisiniz. Anne vücudundaki süt miktarını arttıran gıdalara “galaktagoglar” deniyor.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğinizi emzirmeyi devam ettirebilmenize yardımcı olan, anne sütünü arttıran yiyecekler var. Anne sütünde, bebeğinizin genel sağlığı, büyümesi ve beyin gelişimini sağlamak adına gereken besinler bulunur. Anne sütünü arttırmak için beslenme programınıza dahil etmek isteyeceğiniz gıdaları listemizde bulacaksınız. Bu gıdalar, anne sütünü artırmaya yönelik iyi birer kaynaktır. Süt miktarını arttırmasının yanı sıra, sizin de doğum sonrası genel sağlığınızı yeniden kazanmanız için çok faydalıdır.

Aşağıdaki listede bulunan gıdalar, emziren annelerde süt miktarını artırmak ve daha besleyici hale getirmek için tercih edilebilir. Bazılarının bilimsel kaynağı olsa da bazılarının yoktur. Bu nedenle bu gıdaları tüketirken belirli oranlarda tüketmeli, herhangi birine karşı alerjik durumunuz varsa uzak durmalısınız. Ayrıca gıdalarda bulunabilecek ilaç kalıntılarına karşı organik ürünler tercih etmek daha sağlıklı bir hareket biçimi olacaktır.

1. Sarımsak

Sarımsak, kokusu nedeniyle bir çok sofradan uzak tutulsa da oldukça faydalı bir besindir. Anne sütünü artıran en iyi gıdalardan birisi de sarımsaktır. Sarımsak, her türden kanseri önlemeden etkilidir.

2. Somon Balığı

Somon; Esansiyel yağ asitleri ve Omega 3 yönünden muhteşem bir besindir. Bu iki asit emzirme dönemindeki annelerde oldukça besleyici ve gereklidir. Beslenme programınıza somon balığı dahil ederseniz hem sütünüzün miktarı artar hem de bebek için daha besleyici hale gelir. Izgara ya da buğulanmış olarak tüketebilirsiniz.

3. Rezene

Rezene anne sütünü arttırır. Sindirim sistemine faydalıdır ve bebeğin kolik (gaz sancısı) yaşamasını önlemeye yarar. Rezene çayı hazırlayıp tüketebilirsiniz.

4. Çemen tohumu

Çemen tohumu anne sütünü artırmada faydalıdır. Doğumdan sonra kabızlığı önlemek ve sütünüzün artması için çemen tohumu tercih edebilirsiniz.

5. Papaya

Papaya doğal bir sakinleştiricidir. Bu da rahatlamanıza ve bebeğinizi daha güzel emzirmenize yardım edebilir.

6. Çörek otu

Çörek otu, zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve anne sütünü artırdığı bilinir. Oldukça faydalı bu besini aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.

7. Havuç

Öğle yemeğinde ya da kahvaltıda bir bardak havuç suyu içmeniz anne sütü için çok faydalıdır. Ispanak gibi havuç ta süt miktarını artırır. Havucun içinde anne sütünün kalitesini de artıran A vitimini bulunur. Çiğ ya da haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.

8. Su ve Meyve Suyu

İçme suyu ve meyve suyunun emzirme döneminde süt miktarını artırdığı düşünülür. Vücudunuzda su kaybını önler ve emzirme sırasında kaybedilen sıvıların yerini alır. Susadığınız her zaman ve bebeği emzirmeden önce bir bardak su için.

9. Arpa

Arpayı kaynatıp gün boyu içebilirsiniz. Arpa yalnızca sütün miktarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda sulu kalmasını sağlar.

10. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, çok yüksek lif içeren bir besindir. A ve K vitamini açısından da zengindir. Süt üretimi için emziren annelerde hormonların uyarılmasını sağlar. Kuşkonmazı sütle kaynatıp tüketebilirsiniz.

11. Yulaf

Yulaf, gebelik dönemi sonrası size enerji verir. Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında sayabileceğimiz yulaf, lif yönünden zengindir ki bu sindirim sisteminize iyi gelir. Gebelik dönemi sonrası şeker düzeyini kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Yulaftan porsiyon hazırlamak oldukça kolay olduğu için dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Kahvaltıda yulaf ezmesi yiyebilirsiniz, şayet yulaf ezmesini sevmiyorsanız, yulaf çerezleri tüketebilirsiniz.

12. Esmer Pirinç

Esmer pirinç anne sütünü artırır. Emziren annelerde doğum sonrasında gereken fazla enerjiyi de sağlar. Ayrıca annenin iştahının artmasında da etkildir. Esmer pirinci önceden ıslatıp pişirin, sebzelerle birlikte yiyin.

13. Kayısı

Gebelik dönemi sırasında ve sonrasında, vücudunuzda hormonal dengesizlikler oluşur. Kuru kayısı, vücudunuzdaki hormonları dengelemeye yardımcı olur. Kayısı kalsiyum ve lif yönünden oldukça zengin olup süt miktarının artmasına faydalıdır. Ceviz ile birlikte tüketebilirsiniz.

14. Fesleğen

Anti oksidan bir besin arıyorsanız, fesleğen mükemmel bir tercih olacaktır. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Emzirme sırasında bebeğin sakinleşmesine fayda sağlar. Çayınıza bir kaç tane fesleğen yaprağı ilave edebilirsiniz. Ya da sıcak suyun içinde bekletip sabahları bu hoş kokulu içecekle güne başlayabilirsiniz.

15. Dereotu

Oldukça farklı koku ve görünüme sahip bu koyu yeşil yapraklı gıdanın süt miktarını artırdığı düşünülür. Dereotu içerdiği yüksek lif ve K vitamini sayesinde doğum sırasında olabilecek kan kaybının telafisine yardımcı olur. Yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz.

16. Tatlı Patates

Tatlı patates potasyum yönünden oldukça zengin bir kaynaktır. Gebelik sonrası vücudunuzu zinde tutar. C vitamini, B vitamini ve magnezyum yönünden zengin olduğu için kas gevşetici etkisi vardır. Fırınlanmış şekilde tüketebilirsiniz.

17. Nohut

Emziren bir anne için nohut protein deposu ve süt artırıcı bir besin kaynağıdır. Lif, kalsiyum ve B vitamini yönünden oldukça zengindir. Önceden suda bekletip kaynatın, püre veya yemek olarak tüketin.

18. Badem

Badem, Omega-3 ve E Vitamini bakımından zengindir. E vitamini gebelik sonrasında cildinizde oluşabilecek kaşıntının geçmesi için faydalıdır. İçerdiği Omega 3 sayesinde süt üretiminin artmasına faydalıdır. Bademin daha da faydalı olması için sütle ezip tüketebilir, yulaf ezmesiyle birlikte yiyebilirsiniz.

19. İnek Sütü

İnek sütü kalsiyum deposudur. Anne sütünün de artmasına faydalıdır. Ayrıca emzirme döneminde inek sütü içtiğiniz zaman bebeğinizin inek sütüne karşı bir alerji yaşamasını önlemiş de olursunuz. Günde iki ile üç bardak inek sütü tercih edebilirsiniz.

Anne sütünü artıran besinleri sıraladık, şimdi de sırada emzirme sırasında uzak durulması gereken besinler var.

20. Ispanak ve pancar yaprakları

Ispanak ve pancar yaprakları kalsiyum, demir ve folik asit yönünden zengindir. Bebeğinizin direncini  ve sağlığına faydalıdır. Ispanak, meme kanserini önlemeye yardımcı olabilecek bir takım bitkisel kimyasalları barındırır. Beslenme programınıza dahil etmeniz oldukça iyi bir tercih olacaktır. Bebekte ishale neden olabileceği için çok fazla tüketmeyin.

Emzirme Sırasında Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Vücudunuzda gaz oluşmasını önlemek için bakliyatlar, patates ve muz gibi gıdalardan kaçının. Kekik, nane, lahana ve maydanoz gibi yiyeceklerin süt üretimi üzerinde olumsuz etkisi olduğu söylenir.

Vejeteryan bir anneyseniz bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerden uzak kalmaması için gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Doktorunuzdan ya da beslenme uzmanından bilgi alabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttırmak için Tavsiyeler

Birçok anne emzirme döneminde süt miktarının az olduğunu, bebeklerine yetmediğini düşünebilirler. Bebeğinizi iyi bir şekilde emzirdiğinizi ve sütünüzün yeterli olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, bebeğin kilo alımını düzenli aralıklarla kontrol etmektir.

Sütünüzün miktarının az olduğunu düşünüyor ve artırmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

Sık ve verimli emzirin:

Anne sütünün oluşumu arz ve talep sürecidir. Bebeğiniz ne kadar emerse, süt miktarı da o kadar yüksek olur. Genel olarak yeni doğan bebekler iki saatte bir emzirilir. Emzirirken bebeği mümkün olan en rahat şekilde kucağınıza alın ve sadece onunla ilgilenin.

Kendinize izin verin:

Bebeği emzirirken 2 – 3 gün boyunca ona zaman ayırın ve başka bir şey yapmayın. Tabi ki bununla beraber iyi beslenmeli ve rahat etmeye özen göstermelisiniz.

Göğüslerinizi değiştirin:

Bebeği emzirirken iki göğsünüzden de emzirin. Bir göğsünüzdeki sütü bitirdikten sonra bebeği diğer göğsünüze alın.

Emzik kullanmayın:

Herhangi bir nedenle tıbbi olarak gerekli değilse, yani herhangi bir emzirme sorunu olmadıkça bebeğe emzik vermeyin. Bebeğe altı aylık olana kadar katı gıdalar, su ya da takviye gıdalar vermeyin.

Dinlenin:

Düzenli beslenme yanında iyi dinlenin. Bebeğinizle zaman geçirebilir, dengeli beslenebilirsiniz. Sıvı gıdalar almaya özen gösterin.

Alkolden ve nikotinden uzak durun:

Alkol ve nikotin yeniden karşınızda. Alkol ve nikotin yalnızca hamilelik döneminde değil, bebeği emzirirken de çok zararlıdır. Sigara içmek, alkol kullanmak vücudunuzun süt üretimini kısıtlar. Ayrıca bu zararlı maddeler sütünüzden bebeğe geçebilir, bebeğin gelişim sorunları yaşamasına yol açabilir.

İlaç kullanımını kontrol edin:

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşün. Doğum yaptıktan sonra ilaç kullanımı hakkında doktorunuzun bilgisi dahilinde, süt miktarına ve bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar kullanmalısınız.

Sakin davranın, rahatlayın:

Stres, anne sütünü azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bebeğin gündelik bakımı oldukça zor olabilir ve çok yorulabilirsiniz. Kendi başınıza zorlandığınız işler için aile bireylerinden yardım alın. Böylece bebeğinize çok daha rahat bakabilirsiniz. Stresten uzak kalmak için gereken şartları sağlamak için ailenizle görüşün. Sakin bir hayat tarzı yaşamaya gayret edin.

Doğru sutyen kullanın:

Göğüslerinizi sıkıştıracak bir sutyen kullanmak süt akışını engelleyebilir. Yanlış sutyen seçimi süt kanallarını tıkayıp süt üremesini de engeller.

Göğüs bölgelerinizi sıkıştıran sıkı bir sutyen giymek veya bandın etrafında sert olan sutyen giymek süt akışını etkileyebilir. Yanlış sutyen tıkanmış kanallara yol açarak süt üretimini engeller.

Bebekle cilt teması sağlayın:

Kıyafetlerinizin üst kısmını çıkarın ya da emzirme zamanı geldiğinde rahatça emzirebileceğiniz, bebeğinizle cilt teması kurabileceğiniz kıyafetler tercih edin. Yanınızda üzerini örtebilecek bir emzirme örtüsü bulundurarak üzerini örtün ve emzirmeye başlayın. Bebeğin cildinize tam olarak temas edebilmesi daha fazla süt üretimi için hormonların salınmasına yardımcı olur.

Emzirme (laktasyon) hakkında bilinmesi gerekenler:

Emzirmenin ne olduğu tam olarak anlaşılması, süt üretiminin artmasına faydalı olur.

a. Emzirmenin genel seyri şu şekildedir:

Vücudunuz bebeğin süt ihtiyacına tepki gösterir ve emzirme şu şekilde oluşur:

 • Bebek emmeye başlar, sütün gelmesi için güçlü bir hareket oluşturur,
 • Beyniniz bu mesajı alır,
 • Beyniniz, oksitosin denilen hormonu salgılar,
 • Oksitosin hormonu, kanınızdan göğüs kaslarının içine akar,
 • Prolaktin hormonu sayesinde de üretilen süt göğüslerinizden akar,
 • Bebek beslenmeye başlar.

b. Bebeği emzirme zamanı geldiğini nasıl anlarsınız?

 • Bebeğiniz emmek istediği zaman aceleci davranmaya başladıktan sonra vücudunuz bazı tepkiler verir:
 • Göğüslerinizin altında karıncalanma hissedersiniz,
 • Vücudunuzun düzenli bir emzirme davranışı kazanması genelde iki hafta alır,
 • Bazı zamanlarda bebeğiniz ağladığı zaman bile göğüslerinizde hareketlenme hissedersiniz,
 • Bebeğinizin emzirme zamanı geçtiyse ya da henüz emzirmediyseniz göğüslerinizde şişkinlik ve rahatsızlık hissedebilirsiniz,
 • Bazı annelerde bebeğin emzirme zamanı geldiği zaman süt sızması olabilir.

c. Kusursuz emzirme için ipuçları

 • Bebeğinizi sessiz bir odada emzirin,
 • Anne sütünü arttıran yiyecekler, içecekler tüketin,
 • Sakin hareket edin,
 • Bu yazıda adı geçen gıdalarla beslenin,
 • Göğüslerinizin etrafını sıcak havlu ile sarın,
 • Emzirmeden sonra bebeğin gazını alın,
 • Herhangi bir sağlık sorununda doktorunuzla görüşün,
 • Bebeği düzenli olarak emzirin,
 • Doğumdan sonra kilo alma konusunu merak etmeyin. Doğru, düzenli ve sağlıklı beslenin. Nitelikli gıdalar tüketin. Daha sonrasında kilo vermek amacıyla diyet yapabilirsiniz.

Nasıl ki hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında doğru şekilde beslendiyseniz, aynı beslenme düzenini bebeği emzirirken de devam ettirin. İyi dinlenin ve uyuyun. Sizi stres altında bırakacak her durumdan olabildiğince uzak kalın. Doğum sonrası bebek için son derece önemli olan bu ilk ayları daha rahat geçirebilirsiniz. Emzirmek bebekle aranızda güzel bir bağ kurabilmek için harika bir fırsattır. Bebeğinizle yaşayacağınız bu güzel zamanları kaçırmayın, tadına varın.

Add Comment