Ay ay gebelik birinci ay

Tebrikler! Hayatınızın en heyecanlı -doğru tabir olur mu emin değilim- maceralarından biri olan hamilelik dönemine hoş geldiniz. Bundan sonraki 40 hafta boyunca vücudunuz şaşkınlık verici değişimler yaşayacak. Bir çok yeni anne adayı gibi şu an yaşadıklarınızdan dolayı gergin olabilirsiniz. Ve bu tamamen normal ve doğal. Hiç şüphesiz kafanızda pek çok soru var. Bebeğim şu an neye benziyor? Bebeğim ne kadar büyük? Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor? Sağlıklı olacak mı? Hamileliğimin bu döneminde neler yapmam gerekiyor? Bu sorularınızın bir çoğuna cevap vermek ve endişe ve korkularınızı biraz olsun sakinleştirmek için gebeliğin ilk haftalarından itibaren beraber bir yolculuğa çıkacağız. Bebeğin gelişimi ve nasıl değiştiğini ay ay gebelik yazılarımızda bulacaksınız. Böylelikle hamilelik döneminde sizi neler beklediğini bilecek daha da hazırlıklı olabileceksiniz. Ay ay gebelik birinci ay yazısını okurken gebeliğin hafta hafta ilerleyen dönemleri hakkında da bilgiler derledik.

Ay ay gebelik birinci ay

Ay ay gebelik birinci ay

Hamilelik belirtileri yaşadıysanız evinizde bir gebelik testi yapmayı deneyebilir, ilerleyen günlerde de doktorunuzla görüşüp hamile olduğunuzu kendisinden öğrenebilirsiniz. Hamilelik gerçekten muhteşem bir deneyimdir. Arkanıza yaslanın -ama çok fazla değil-, mümkün olduğunca çok dinlenmeye gayret edin ve bu güzel dönemin keyfini sürün.

Ay ay gebelik birinci ay – 1 ve 4. haftalar

Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hamileliğinizin hangi döneminde olduğunuzu öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için web sitemizde bulunan gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Ay ay gebelik takibi için ise mutlaka bir doktor gözetiminde hareket etmeyi ihmal etmeyin. İlerleyen dönemlerde bebeğin cinsiyetini yine doktorunuz size ultrason takibi ile söyleyecek. O zamana kadar heyecanla beklemeye devam edebilirsiniz 🙂

Gebelikte 1. hafta

Hamileliğin ilk haftasında henüz hamile olup olmadığınızı tam olarak anlayamazsınız. Çünkü bebeğin varlığından söz edilemez. Yumurtalıklarınız bir sonraki yumurtlama dönemi için çalışmaya devam ederler.

Gebelikte birinci hafta

Gebelikte birinci hafta

Hamileliğin gerçekleştiği tarihi kesin olarak bilmek zor olduğu için son adet döneminin ilk günü hesaplama yapmak için kullanılır. Vücudunuz hamileliğin ilk haftasında doğurganlık döngüsünü sıfırlar.

Gebeliğin 1. haftası için tavsiyeler

 • Hamile kalmadan önce günlük 400 mcg. folik asit alın. Doğal folik asit kaynakları yazısından, folik asiti doğal yollarla nasıl edineceğiniz hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
 • Hem anne adayı olarak siz, hem de eşiniz hamilelik şansınızın artması ve bununla birlikte sorunsuz bir hamilelik dönemi yaşamanız için sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Sigarayı tamamen bırakmak, alkol almamak, kafein tüketimini azaltmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi. Söz konusu evladınız olduğu için bunları yapmaya düşünmeye değer değil mi?
 • Gebelik takibi kontrolleri mutlaka doktor gözetiminde olmalı, genel sağlık durumunuzun gidişatının kontrol edilmesi ve daha da iyileşmesi için tavsiyeler almak anne karnındaki bebek için oldukça iyi bir tercihtir.
 • Obezite, riskli bir gebeliğe neden olabileceği için mutlaka hamilelik döneminden önce ele alınmalı. Çünkü aşırı kilo hormonlarınızı olumsuz etkileyerek, hamilelik şansınızı azaltabilir.

Gebelikte 2. hafta

Şayet sperm hücresi yumurta ile buluşursa döllenme hamileliğin ikinci haftasında gerçekleşir. Vücudunuzdaki hormonal dalgalanmalardan dolayı fiziksel rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Ama hala hamile olduğunuzun farkında değilsiniz. Hamilelik döneminin birinci ayında hamile olduğunuzu doğrulamak için iki hafta daha beklemek zorunda kalacaksınız.

Gebelikte ikinci hafta

Gebelikte ikinci hafta

Adet döngüsünün ilk haftası rahim astarının dökülmesiyle ilgilidir. Düzenli bir 28 günlük adet döngünüz varsa, ikinci haftanın sonlarında yumurtlayabilirsiniz.

Anne karnındaki bebek yaklaşık 0.1 mm. büyüklüğündedir. Serbest kalan yumurta hücresi 24 saat kadar hayatta kalabilir. Cinsel ilişki sonrası yaklaşık 200-500 milyon kadar sperm hücresi yumurtaya doğru hareket eder. Ancak bunların az bir kısmı yumurta hücresine kadar canlı kalır. Döllenme sonrasında yumurtanın dış tabakası kalınlaşır ve başka bir sperm hücresi içeri giremez.

Sperm ve yumurta hücresi bebeği birleşerek genetik olarak kaynaşırlar ve zigot adı verilen tek bir hücre meydana gelir. Zigot anne beynindeki hipofiz bezini uyarır. Bununla birlikte her zamanki aylık adet dönemini sonlandıran insan karyonik gonadotropin (hCG) adı verilen yeni bir hormon salgılanır.

Gebeliğin 1 ve 2. haftasında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Gebelikte 3. hafta

Bu hafta vücudunuzda muhteşem şeyler olmaya başlar. Bazı anne adayının gebeliğin erken belirtileriyle karşılaşması çok olağandır. Mide bulantısı, sırt ağrıları gibi. 3 haftalık gebelikte bebeğinizin uzunluğu 1 mm. kadardır.

Gebelikte üçüncü hafta

Gebelikte üçüncü hafta

Hamileliğin üçüncü haftasında bebeğiniz artık “blastosist” adı verilen yaklaşık 100 hücreden oluşan bir hücre topu görünümündedir. Rahminiz onun güvenle tutunabilmesi için yapışkan bir hale gelir. Hücrenin tutunduğu yer sonunda plasentaya dönüşecek. Bu haftada bebeğinin gelişimini sağlamak için bir keseye dönüşür. Bebeğiniz bu kesenin içinde güvendedir.

Bu hafta gebelikte  östrojen ve progesteron da dahil olmak üzere anne adayının hormonları, bebeğin gelişimini (blastosistin) güvenli bir şekilde yerleşmesine yardım etmek için dalgalanma gösterir. Boğaz ağrıları, yorgunluk gibi erken dönem hamilelik belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Yumurtanın rahim içi yerleşmesi biraz kanama ya da lekelenmeye yol açabilir. Ama bu kanama hafif, kısa süreli ve ağrısızdır.

Gebeliğin 3. haftası için tavsiyeler

 • Bebeğinizin yaşantısına harika bir başlangıç yapmasını mı istiyorsunuz? O halde hamile olmayı düşündüğünüz aydan itibaren alkol, sigara ve aynı zamanda kafeinden uzak durun. Dengeli beslenin. Sağlık düzeyinizi artıracak olumlu şeyler yapın.
 • Hamileliğin üçüncü haftasında, hamile olup olmadığınızı hassas gebelik testleri yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Düzenli olarak kullandığınız her hangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçlara devam edip etmeme konusunda mutlaka doktorunuza danışın.

Gebelikte 3. hafta ayrıntılı bilgiler için tıklayın.

Gebelikte 4. hafta

Eğer adetiniz gecikmişse, “Acaba hamile miyim?” diye son kez düşünüyor olabilirsiniz. Hamileliğin dördüncü haftasında bebeğin büyüklüğü yaklaşık 2 mm. civarındadır.

Gebelikte dördüncü hafta

Gebelikte dördüncü hafta

Minik bebeğiniz bir embriyo olarak hayatına başladı ve şu anda hızla gelişme gösteren tabakalı bir disk görünümünde. Sıvı dolu amniyotik kesenin içinde yüzmekte. Gebelikte 4. hafta Bebeğin temel kan dolaşım sistemi oluşmuştur, beyin ve sinir sistemi gelişmeye başlar.

Sabah hastalığı da dahil olarak çeşitli gebelik semptomları yaşayabilirsiniz. hCG hormonu gebeliğin dördüncü haftasında oldukça yüksek olduğu için hamilelik testi sonucu pozitif çıkar.

Gebeliğin 4. haftası için tavsiyeler

 • Gebelik testi yapın.
 • Halen başlamadıysanız günlük 400 mcg. folik asit ve günde 10 mcg. D vitamini almaya başlayın.
 • Gebelik takibinizin başlaması için doktorunuzdan randevu alın.
 • Sigara içmeyi, alkol almayı hamile olmasanız dahi kesinlikle bırakın. Günde 200 mg.dan daha fazla kahve tüketmemeye dikkat edin.

Gebelikte 4. hafta ayrıntılı bilgiler için tıklayın.

Ay ay gebelik birinci ay tavsiyeleri

Hamileliğinizi öğrenin: Hamilelik testi yaparak hamile kaldığınızı öğrenebilirsiniz. Bu testler sayesinde adet olmadığınız dönemlerden bir kaç gün ya da geciken adet döneminizin ilk gününden bir hafta sonrasında daha doğru sonuç alabilirsiniz.

Beslenmeye dikkat edin: Sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak için, gebelikte beslenme konusunda doktorunuzun tavsiyelerini alın. Gebelik vitaminleri ya da gıda takviyelerinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda mutlaka bilgi edinin.

Sağlığınıza odaklı yaşayın: Sigara ya da içki içmek gibi sağlıksız ve zararlı alışkanlıkları derhal terk edin. Hayatınızdaki stresi mümkün olduğu kadar azaltın.

Doktorunuza muayene olun: Gebelik takibiniz için muhakkak doktorunuzla görüşün. Doktorunuz önünüzdeki 9 aylık dönemde size sağlık tavsiyelerinde bulunacak yegane kişidir.

Duygularınızı yönetin: Hamilelik dönemi sizi duygusal yönden de etkileyecektir. Hamileliğin fiziksel etkileri de olacak. Duygusal ve fiziksel değişimler için sıklıkla dinlenin. Hissettiklerinizi sevdiğiniz insanlarla paylaşın.

Gebelik döneminde 1. ay anne adayının yaşadıkları

 • Göğüslerde şişkinlik, ağrılar, hassaslaşma, dolgunluk hissi, sızlama ve şişme gibi ciddi değişimler görebilirsiniz.
 • Hormonlarınızda ani gerçekleşen değişimler yaşayabilirsiniz.
 • Halsizlik, aşırı gelen uyku hissi ve yorgun bir bünye hamilelik belirtilerindendir.
 • Salya ve mide bulanmasında artma olabilir. Normalden çok daha fazla tuvalete gitmeniz gerekebilir.
 • Gaz sıkıştırması ya da midenizde şişkinlik olabilir.
 • Döllenen yumurta rahminize yerleşene kadar hafif hafif kanama -iç çamaşırında lekelenme- olabilir.

Ay ay gebelik birinci ay için yukarıda belirttiğimiz gebelik belirtileri bütün anne adaylarında aynı anda görünmeyebilir.

Add Comment