Bebeğim iki yaşında

Bebeğinizin gelişimi devam ediyor, kişiliği artık yavaş yavaş kendisini belli ediyor. Konuşamıyor olsa dahi hareketleri ve mimikleriyle sizden istediklerini belli ediyor. Bebeğim iki yaşında, bebeğimin gelişimi nasıl ilerliyor? Bebeğin hangi hareketi ne anlama geliyor? Bebeğimle nasıl bir iletişim kurmalıyım diyen anneler için fikir verebilecek, iki yaşındaki bebek gelişimi hakkındaki yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Bir yaşında bebek gelişimi için ayrıca bakabilirsiniz:

Bebeğim bir yaşında

Bebeğim iki yaşında

Bebeğim iki yaşında

Bebeğim iki yaşında. Gelişimi ve yaptıkları nelerdir?

 • Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde oldukça büyür. Kendi kişiliğini kazanmaya başlıyor bile. Kendi isteklerini size yaptırmak için çabalayacak hatta sizinle inatlaşmaya bile başlayacaktır.
 • İstediği ne olursa olsun, zararının ne olduğunu bilmeden sizden bağırarak ya da ağlayarak isteğini yaptırmak isteyecektir. Bu dönem inat dönemidir.
 • Bazen uykusu gelir ya da acıkır ama farkında bile olmadan sizinle inatlaşır. Bu dönemde sakin olmaya çalışın. O sizin hala ve her zaman küçük meleğiniz, sabırlı ve sakin kalmaya gayret edin. Çocuğunuz kişiliğini kazanmaya başladığı için onda olumsuz izler bırakmamaya gayret edin.
 • Farkında olmadan yapmaktadır bu hareketleri. Ona, onun doğru olmadığını, onun için zararlı olduğunu ve her istediğinin eline geçmeyeceğini sabır ile anlatın. Derler ya çocukla çocuk olmayın diye tam da bu sözün yeri burası olsa gerek. Onun gösterdiği inada inatla değil, sabırla karşılık verin.
 • Bu söylediklerinizi bir müddet sonra anlayacaktır, çünkü geçici bir dönemdir. Tutarlı davranırsanız aranızdaki sorunları rahatlıkla çözebilirsiniz. Tutarlı olmak da oldukça önemlidir. Yani bir şeyin olmayacağını ifade ediyorsanız, onun inadı karşısında vazgeçmeyin.
 • Bazı şeyleri çocuğunuza sorun, ona da kendi konusunda seçenek hakkı tanıyın. Bu aylarda ilk yıllardaki gibi kilo ve boy artışı çok olmayabilir.
 • 3 yaşına kadar çocukların dişleri tamamlanır. Bu yaşta çocuğunuzun artık fiziksel gelişimi artmıştır. Yardım almadan merdivenlerden inip çıkabilir. Hatta merdiven çıkıp inmek bir çok çocuk için oldukça eğlencelidir.
 • Kendi kendine küp yerleştirme veya şekilleri yerlerine yerleştirme gibi oyunları oynayabilir. Ona büyük parçalı yapbozlar alabilirsiniz.
 • Bu tür oyuncaklar zekasını geliştirmede çok yardımcı olacaktır. Kendisine kolay şarkılar öğretebilirsiniz. Yaşıtları ile oyuncaklarını paylaşmak istemez.
 • Bir yerlere sakladığı ve bir yere düşürdüğü oyuncağını sizden nereye düşürdüğünü söyleyerek isteyebilir. Kendi isteklerini isterken kendisini oldukça iyi bir şekilde ifade eder.
 • Çocuğunuz yavaş yavaş iletişim kurmaya başlamıştır. Karşısındaki kişinin duygusal yapısını, o anki durumunu çözebilirler. Kızgın ya da sinirli olduğunuzu anlarlar.

Add Comment