Bebeğim üç yaşında

Daha önce bir yaşında bebeğin gelişimi ve iki yaşında bebeğin gelişimi hakkında yazılarımızı okumuştunuz. Bu yazıda ise bebeğim üç yaşında ve üç yaşında bir bebeğin gelişimini nasıl takip edebilirim diye merak içinde olan anneler için faydalı olabilecek bir yazı ile karşınızdayız. Üç yaşına gelen çocukların artık yavaş yavaş sosyal çevrelere girmesi, kendi yaşıtı diğer çocuklarla iletişim kurabiliyor olması çocuğun gelişimi için önemli olabilir.

Bebeğim üç yaşında - Üç yaşında bebeğin gelişimi nasıl ilerler?

Bebeğim üç yaşında – Üç yaşında bebeğin gelişimi nasıl ilerler?

Bebeğim üç yaşında, gelişimi ve yaptıkları nelerdir

  • Çocuğunuzun bu dönemlerde paylaşmaktan özellikle de kendi yaşıtları ile oyuncaklarını paylaşmaktan zevk almadıklarını hoşlanmadıklarını belirtmiştik.
  • Bu yüzden eğer çocuğunuzu yarım günlüğüne bile olsa kreşe gönderme gibi bir imkanınız var ise, kreşe gitmesinde fayda vardır, çünkü paylaşmayı öğrenir.
  • Çocuğun kreşe gitmesi gelişimine yardımcı olur. Kreşe gitme yaşında gitmesi gerektiğinde göndermeniz ileride okul öncesi dönemde ya da okulda oldukça faydası olacaktır. Kreş; diğer çocuklarla zaman geçirmesi, kendi yaşıtı çocuklar ile sosyal bir bağ kurması için büyük önem taşır. Yukarıda belirttiğimiz gibi şayet imkan dahilinde ise yarım gün dahi olsun çocuğunuzu kreşe gönderebilirsiniz.
  • Genelde kreşe başlama yaşı 3 veya 4 yaşında uygun görülür. Eğer çocuğunuz kreşe giderken zorlanıyorsa onu yarım günlük göndermeniz daha uygun olacaktır.
  • Bu aksaklıklara rağmen kreş konusunda çocuğunuz kısa sürede kreş ortamına ve arkadaşlarına rahatlıkla alışacak ve uyum sağlayacaktır. Biraz sabır gerekiyor. Yine sabır… Daha önce de bu konudan bahsetmiştik ama yeri geldi ve burada yine altını çizelim. Çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışırken sabırlı olmayı asla bırakmayın. Unutmayın, karşınızda henüz büyümeye çalışan küçük bir insan var. Yaptığı çoğu hareketi bilinçsiz yapıyor, ona kötü muamele etmeyin, ilerleyen yaşlarında ona ve size kötü geri dönüşte bulunabilecek davranış bozukluklarına neden olmamak için her zaman sabırlı davranın.
  • Bu dönemde çocuğunuz yılda 7-8 cm uzar, kiloları ise 3-4 kilo artar. Rahatlıkla kaşık, çatalını kullanabilir, yemeğini yiyebilir. 3 tekerlekli bisiklete binebilir. Motor kasları gelişme gösterir. Hareketlendikçe onunla daha da eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.
  • Sizinle işbirliği yapar. Yardımcı olmak ister ona ufak tefek yardım etmesini söyleyebilirsiniz. Onunla zeka oyunları oynayarak, farklı renkler barındıran oyuncaklar seçerek renklerin ne olduğunu öğretin. Hatta işi bir sonraki boyuta taşıyıp renklerin adını bir başka dilde de söyleyip çocuğunuza başka bir yabancı dilin kapılarını açabilirsiniz. Aynı şeyin hem kendi dilinizde hem de başka bir dilde söylenişini duyması beyin gelişimine de önemli katkılar yapacaktır.
  • Kreş ortamında sizinle beraber öğrendiklerinden daha çok şey öğrenecek ve size gelip anlatacaktır. Uyum sağlama konusunda daha iyi olacaktır. Sorumluluklarını azda olsa bilir.

Add Comment