Bebeğin diş kaşıntısı nasıl geçer?

Bebeklik çağının oldukça keyifli ve heyecan dolu, bütün ebeveynler tarafından merakla beklenen bir dönemidir diş çıkarma dönemi. Öncelikle ebeveynler tarafından bu dönemin nasıl başladığı, nasıl ilerlediği öğrenilmeli, bebek açısından ne gibi sorunlar çıkabileceğini anladıktan sonra ona göre hareket edilmeli. Bir düşünelim; bebek diş çıkarmaya başladığı zaman minik ağzında yarıklar oluşuyor, hatta bazen aynı anda üç ya da dört dişi birden çıkıyor. Bu durumda canı yanmaz mı? Elbette, hatta gün boyu huzursuzlanır, uykusu düzensiz hale gelir. Bebeğin diş kaşıntısı nasıl geçer? Sorusunun cevabını vermeden önce bebeğin durumunu iyi değerlendirmek gerekir. Bebeği gebelik döneminde düzenli takip ettikten sonra, aynı özen doğumdan sonra da devam etmeli.

Her bebekte diş çıkarırken farklı semptomlar görülebilir. Bebekler genellikle 3. aydan itibaren ellerini ağızlarına götürmeye başlarlar. Ağızlarında aşırı salyalanma olur. Bu dönemde bebeğin ateşine dikkat edilmeli. Diş çıkarma döneminde bebeklerin bilinenin aksine çok yüksek ateşleri olmaz. Bir çok bebek ateşi yükseldiği zaman aileleri tarafından diş çıkardığı düşünülür ama aksine belki de bebek bir enfeksiyon almış ve bu yüzden çok ateşi çıkmıştır.

Bebeğin diş kaşıntısı nasıl geçer?

Bebeğin diş kaşıntısı nasıl geçer?

Özellikle sebepsiz yere ağlamaları, huzursuz olmaları diş çıkarma dönemine bağlanabilir. Ama bebekte idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bu açıdan dikkat etmek gerekir. Diş çıkarma döneminde 37.5°C – 38°C derecenin üzerinde ateş asla olmayacaktır. Bunu unutmayın. Daha yüksek ateş görürseniz hemen doktorunuza gidin. Çünkü çoğu zaman; bebeğin ateşinin çok yükselmesi anne babaların yanlış değerlendirmesi sonucu göz ardı edilebiliyor.

Bebeklerin dişleri hangi ayda çıkmaya başlar?

Bebeklerin ilk dişlerinin 6 ila 8. aydan sonra çıkması beklenir. Bu zaman aralığı ailesel ve genetiksel farklılıklar gösterir. Anne ya da babanın genetiğinde erken diş çıkarma varsa bebeğin dişleri daha erken bir zamanda mesela 4. ayda da çıkmaya başlayabilir. Ama ortalama olarak 6 ile 8 ayda ilk dişler çıkmaya başlar. Bebek 1 yaşına geldiğinde bir bebeğin alt çenesinde 4, üst çenesinde 4 tane olmak üzere toplam 8 dişi olur.

Dişler 2.5 yaşına kadar çıkmaya devam eder. 2.5 yaşında bir bebeğin ağzında üstte 10, altta 10 olmak üzere toplam 20 dişi vardır. Ama bu sayılar değişkenlik gösterebilir, 1 yaşında olup ta hiç dişi çıkmayan bebekler de olabilir. Tamamen anne ve babanın genetik özellikleri etkilidir.

Bebeklerin Rahat Diş Çıkarması İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin diş çıkan bölgesine masaj yapılması bebeğin rahat diş çıkarmasını sağlar. Masaj yapmak için bu işlem için üretilmiş aparatlar olduğu gibi, bebeğin sağlığını riske atmayacak yöntemler de mümkündür.

Havuç, pırasa gibi bebeğin rahatlıkla koparamayacağı ve solunum yoluna kaçması riski olmayan sebzeler kullanılabilir. Bebeğin rahat diş çıkarabilmesi için özellikle diş çıkardığı dönemde eline aldığı her şeyi ağzına götürmemesine dikkat edilmelidir. Bebeklerin diş çıkarırken ateşlerinin çıkmasının en büyük sebebi ellerine aldıkları temiz ya da kirli olduğunun farkında olmadıkları her nesneyi diş yüzeyini kaşımak için ağızlarına almalarından kaynaklanır. Diş çıkarma döneminde ateş ya da diğer yan etkilerden korunmak için, kullanılacak diş kaşıyıcının temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir.

Bebeklerde diş kaşıntısı belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma dönemindeki bebeklerde diş etleri kızarıklaşıp şişer, salya artışı olur, nedensiz huzursuzluk, tedirgin hareketler, ağız bölgesinde kuruluk ve tahriş, öksürük ve ishal bebeklerde diş kaşıntısı belirtileridir.

Bebeğin diş kaşıntısı nasıl geçer?

  • Papatya yağını birkaç damla halinde masaj yaparak bebeğin diş etlerine sürebilirsiniz.
  • Bir parça kabuğu alınmış zencefili yavaş yavaş bebeğinizin diş etlerinde gezdirin.
  • Biberona su doldurup buzdolabında bekletin, sonra soğuyan biberonu bebeğe vererek diş etlerinin sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Az miktarda zeytinyağıyla bebeğin ağzına masaj yapabilirsiniz.
  • Özellikle yoğurt, soğuk meyveler ve meyve püreleri son derece rahatlatıcı olabilir. Bebeğe çorba yedirirken mümkün olduğu kadar ılık halde vermenizde fayda olur. Bu da bebeğin ağzını rahatlatacaktır.
  • Piyasada “diş çıkarma keseleri” bulunuyor. Bu keselerin içine koyacağınız meyvelerle birlikte buzdolabına koyun. Daha sonra soğuyan bu keseyi bebeğe verin. Bu şekilde hem dişlerini kaşımalarını hem de tat almalarını sağlayabilirsiniz.
  • Diş çıkaran bebekler için üretilen diş çıkarma jelleri içinde lokal anestezik maddeler, yani uyuşturucu etkisi olan maddeler bulunuyor. Bu jeller fazla kullanıldıklarında bebeklerin yutma reflekslerini olumsuz etkileyebilir ve aspirasyon denilen nefes borusuna yemek kaçırma riskini artırdığı düşünülür.Bu nedenle diş çıkarma jelleri yerine soğuk sebze ve meyveler kullanmak daha faydalı olacaktır.
  • Henüz dişleri çıkmamış bebekler için ortasından kesilmiş, uzun bırakılmış havuç, kereviz sapı, pırasa gibi sebzeler, hem bebeğin bir anda koparamayacağı, solunum yolunda sorun olmayacak bir yöntem olabilir. Sebzeler bebeklerin hem tat almasını hem de dişlerini kaşıyabilmesini sağlar.

Diş çıkarma döneminde ağız etrafında kuruluk, huzursuzluk, kusma bazen de kabızlık görülebilir. Bunlar hiçbir zaman abartılı semptomlar olmaz. Dolayısıyla gün içinde çok şiddetli kusmaları olan, saat başı ishalleri olan bir bebeği diş çıkarıyordur diyerek bir kenarda bekletmemek gerekir. Mutlaka doktora gösterilmeleri gerekir. Dişlerin çıktığı zamanlar farklı olmakla birlikte tabi ki diş temizliği de oldukça önemlidir. Bebek bir yaşına geldikten sonra yutulabilen diş macunları ile dişleri temizlenmeye başlanabilir.

Add Comment