Bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler

Anne olmak belki de dünyanın en zor işi. Hafta sonu, resmi tatil, yılbaşı ve bunun gibi hiçbir tatil günü neredeyse yoktur. Dinlenmeye de çoğu zaman fırsat ve imkan bulamaz anneler. Hele bir de bebek huysuz ve düzensiz uyuyor, sürekli uyanıp tekrar uyumuyorsa, işler daha da karışık ve zor bir hale gelebilir. Bebeklerin huzursuz uyuması bir çok evde görülen ortak bir sorun. Bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler ararsınız, güçsüz kaldığınızı düşündüğünüz anlarda aile bireylerinden gelecek ufacık bir yardım bile sizi mutlu eder.

Bir çok anne bebeğinin yeterince uyumadığından şikayet eder. Aslında bebeklerin karnı iyi doğduğunda uykuları kendiliğinden gelir. Yani bebeği uyutabilmenin yolu, onu doğru ve yeterli beslemekten geçer. Bebeğin büyümesini ve gelişimini sağlamanın önemli bir parçası bebeği düzenli aralıklarla beslemektir. Anne sütü yazısı sizi bebeği beslemek için fikir verebilir.

Bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler

Bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler

Bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler

Huzurlu bir gün geçirmesini sağlayın

Şayet gündüzleri bebek huzursuz ve huysuzsa, geceleri de bundan çok farklı olmayacağını bilin. Gündüz vakti yemek yerken, oyun oynarken sakin bir ortamda bulunmasını sağlayın.

Ev ortamını olabildiğince sade, sakin ve huzurlu bir hale getirin. Bebeği rahatsız edecek eşyaları, durumları bertaraf edin. Onunla daha fazla zaman geçirmeye çalışın, mutlu ve sakin olmasına yardım edin. Buna benzer olarak huzursuz bir gece geçirmişse, gündüz de aynı şekilde huzursuz olacaktır. Bebeğin gününün iyi geçmesi, gecesinin de iyi geçmesine faydalı olacaktır.

Çevreyi anlamasını sağlayın

Bebek doğduktan sonra uzunca bir süre genellikle evin içinde olduğu için, gece ile gündüz arasındaki farkı bilemez. Yeni doğan bebeğinizi gündüzleri bazen balkonda, bazen de kısa süreli de olsa evin dışında tutarak; çevresinde olan bitenleri, gece ile gündüz arasındaki farkı anlamasına yardımcı olun.

Gece olduğu zaman ona uygun ve huzurlu bir ortam hazırlamaya çalışın. Gürültü çıkarabilecek her şeyi engelleyin. Işıkları kapatın ve ona oyun zamanının bittiğini hissettirmek için yatağına bırakın.

Uykusunu düzenli hale getirin

Bebeğiniz nasıl ki göğsünüzü gördüğü zaman ağzını açıyor ya da biberonu gördüğü zaman sabırsızlanıyorsa, bunlara benzer biçimde uyku düzeni de sağlamanız gerekiyor.

Bebeği uyutmaya başlamadan önce banyo yaptırmayı düzenli hale getirin. Uyuturken ninni söylüyorsanız bunu her seferinde yapın ya da dinlemekten hoşlandığı bir melodi keşfederseniz, bunu uyku zamanlarında düzenli olarak dinletin. Bunlara benzer rutinler oluşturmak, bebeğin uyku düzenini sağlamada yardımcı olur.

Bebeğinizi anlayın

Bebeğiniz henüz konuşamadığı için size uykusu geldiğini söyleyemez doğal olarak. Fakat size uykusu geldiğinin işaretlerini verebilir. Bebeğin hareketlerini iyi takip edip, onu anlamaya gayret edin.

Şayet minik bebeğiniz gözleri ovuyor, kulaklarını çekiştiriyor, gözleri şişmiş ya da hafif kızarıksa, bunlar uykusunun geldiğinin işaretidir. Bebeği yatağına bırakmanın tam zamanıdır. Eğer bebeğin uyku zamanını ertelerseniz daha da huzursuz hale gelecek, uyuyamayacaktır.

Ani değişimlerden uzak durun

Bebeğin çevresindeki ani bir değişimin onu huzursuz ettiğini fark etmiş olmalısınız. Bir şeyin düştüğü zaman çıkardığı ses, loş bir ortamdaki aniden artan ışık gibi.

Bebekler doğaları gereği tanıdıkları, öğrendikleri insanlarla ve bildikleri ortamda bulunmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle bebeğinizi her zaman aynı odada, aynı yatakta ya da kendi beşiğinde – yatağında uyutun.

Bebek uyurken kendisini güvende hissetmek ister. Eğer yanında olmaktan hoşlandığı bir oyuncağı, battaniyesi varsa, uyuyacağı zaman onu da bebeğin yanına bırakın.

Bebeğin neden uyandığını anlayın

Bebeğin gece yarısı neden aniden uyanıp ağlamaya başladığını anlayın. Bebeğin huzursuz bir şekilde uyanmasının arkasında bazı nedenler var.

Bebek altını ıslatmıştır ya da aç olabilir. Bebeği nasıl beslediğinizi düşünün ve değişiklikler yapmayı planlayın. Bebeğinizi uyutmadan önce karnının tok olduğundan ve kullandığınız bebek bezinin bütün bir gece boyunca onu rahatsız etmeyeceğinden emin olun.

Eşinizden yardım isteyin

Gece ve gündüz, bütün bir gün boyunca bebeğin peşinden koşmak oldukça zordur. Bebeğin bakımını eşinizin de üstlenmesi ortak bir sorumluluk gerektirir.

Genel olarak anne, şayet çalışan bir anne değilse gün boyu bebeğin birincil bakıcısıdır. Gece saatlerinde bebeğin bakımı için eşinizden yardım almalısınız. Anne – babanın bebeğin bakımı ve diğer ihtiyaçları için yardımlaşmaları, birbirlerine karşı anlayışlı davranmaları huzurlu bir ev ortamı için de çok iyidir. Örneğin; baba eve çok yorgun dahi gelmiş olsa bebeğin bezini değiştirmesi annenin üzerindeki yükün bir nebze dahi hafiflemesini sağlayacaktır.

Bebek, anne karnında yaklaşık 9 ay boyu adeta bir kelebek gibi günden güne büyüyüp olgunlaşıp dünyaya geldikten sonra, uyum sağlaması, bulunduğu ortama ve etrafındaki insanlara alışması biraz zaman alır. Bebeğin daha huzurlu uyuyabilmesi için bu yazıdaki tavsiyeleri denerseniz, siz de yeni bir güne uyandığınızda yeterince dinlenmiş ve uykusuz kalmamış olursunuz. Umarız bu yazı bebeğin rahat uyuması için tavsiyeler arayan anneler için faydalı olmuştur ve böylece bebekleriyle daha güzel zamanlar geçirebilmeleri için dinlenmelerine yardımcı olur.

Add Comment