Bebek doğumdan önce nasıl nefes alır

Hayat nasıl başlar? Anne karnında başlayan yolculuk nasıl devam eder? Gizemli değil mi? Anne adayı olarak üzerinde en çok durduğunuz konu; bebeğinizin sağlığı, değil mi? Onun rahat etmesi, dış dünyadan korunması ve sağlıkla dünyaya gelmesi. Yakın bir gelecekte de onu sağlıkla kucağınıza almak. Peki bebek doğumdan önce nasıl nefes alır? Bunu hiç merak ettiniz mi? Elbette ettiniz.

Bu okuyacaklarınız sizin için sürpriz olabilir ama, küçük bebeğiniz dışarıdaki dünyayı sizin hayal edebileceğinizden çok daha fazla deneyimleyebilir. Hamilelik döneminiz ilerledikçe sesinizi tanımaya başlar, dahası sizi sevmeye başlar. Bebek anne karnında nasıl nefes alır biliyor musunuz?

Bebek doğumdan önce nasıl nefes alır?

Bebek doğumdan önce nasıl nefes alır

Bebek doğumdan önce nasıl nefes alır

Bu soru neredeyse tüm ebeveynlerin aklını geçer. Bebeğinizin oksijene ihtiyacı olduğunu zaten biliyorsunuz. Bebek, amniyotik sıvının kendisini çevreleyen koruyucu yastığından dolayı teknik olarak, nefes alamıyor olmasından dolayı, yani akciğer solunumu yapamıyor olmasından dolayı konumuz “bebek nasıl alabiliyor” sorusuyla ilgili. Amniyotik sıvı, uterusun amniyotik kesesinde bulunur; herhangi bir fiziksel zarara karşı bebeği çepeçevre sarar.

Bebek doğmadan önce, akciğerleri doğum sonrasında çalışacağı şekilde işlev görmez. Bebeğiniz rahminizin içindeyken, amniyon sıvısı içindeyken; bebeğin akciğerlerini bu sıvı ile doludur. Bebeğin nasıl nefes aldığını merak ediyor musunuz? Vücudunuzun gerçekleştirebileceği mucizeleri unutmayın. Bu “nefes alma”, bizim anladığımız terim karşılığından oldukça farklı. Bebeğiniz, sizin yaptığınız solunum sayesinde ihtiyacı olan oksijeni alır.

Göbek kordonu ve plasenta, bebeğinizin büyüme ve gelişim için ihtiyaç duyduğu her şeyi almasını sağlayan temel organlardır. Oksijen bebeğiniz için hayati derecede önemlidir. İçinize çektiğiniz her nefesle oksijen kan dolaşımınıza girer. Ve sonra, plasenta bu oksijeni küçük bebeğinize taşımaya yardımcı olur.

Rahim nefes alır mı?

Gelişmekte olan bebek, hamileliğin 10. ve 11. haftasında  amniyotik sıvı ile nefes almaya başlayabilir. Burada belirtilen “nefes alma”, yutma hareketine daha benzerdir. Bu hareket bebeğin akciğerlerinin gelişiminde yardımcı olur. Bebek 32. haftanın sonunda, “nefes benzeri” hareketler yapmaya başlayabilir. Bu hareket, yutmaya daha az benzer olacak ve bunun yerine akciğerleri genişlemeye ve sıkılaşmaya benzeyecek.

Bebeğinizin akciğerleri, rahim içinde tamamen gelişmiş olabilir, ancak doğumdan sonra ilk kez oksijen solunumu yapacaktır. Anne karnındaki solunum, inhalasyon ve amniyotik sıvının oksijen taşıması anlamına gelir. Endişelenmeyin. Amniyon sıvısının solunması bebeğinize zarar vermez. Sonuçta, karnınızın içinde onun yaşam atmosferi var. Böylece, göbek kordonu ile birlikte plasenta, bebeğinizin eğlenceli egzersizler yaparken, bebeğinize gerekli oksijeni de almasına yardımcı olur.

Bu solunum hareketinin başlaması bebeğin gelişiminde bir dönüm noktasıdır. Bu hareket bebek doğup ta ilk kez ağladığında onun normal bir şekilde nefes almasını sağlar. Gebeliğin 35. haftasında, bir bebeğin akciğerleri neredeyse tamamen gelişmiştir. Bu zamana kadar, bu hareketi neredeyse dört hafta boyunca yapmıştır.

Amniyotik sıvıdan oksijen solunumuna geçiş nedeniyle oluşan zorlanması sonucu ağlaması, küçük bebeğinizin ilk nefes almasına yardımcı olur. Bebeğinizin ciğerleri geliştikçe ve nefes alıp verdikçe akciğerleri doğumdan sonra da büyümeye devam edecektir.

Add Comment