Emzirmenin faydaları

Yaklaşık 40 hafta süren kimi zaman heyecanlı, kimi zaman yorucu, bazen gergin dönemler yaşamanıza neden olan gebelik dönemini tamamladınız, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız, ne mutlu. Bu ve bundan sonraki zamanlarınız uzunca bir süre bebeğinize odaklı geçecek. Uyuması, genel sağlığı için hep gözünüz üzerinde olacak minik bebeğinizin. Ve elbette yeni doğan bebeğin beslenmesi ayrıca önemli hale gelecek. Hemen her yerde sıklıkla duyduğumuz ve çeşitli kaynaklarda gösterildiği üzere bebek dünyaya geldikten sonra “en az” ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi çok önemli. Anne sütü yazısında; anne sütünün nasıl oluştuğunu, bebeğin sağlığı için nasıl benzersiz bir gıda olduğunu, içeriğinde neler bulunduğunu anlatmıştık. Bu yazıda ise emzirmenin faydaları ile ilgili detaylı bir anlatım yapacağız.

Emzirmenin faydaları – Emzirmenin yararları

Emzirmek öncelikli olarak bebeğin iyi beslenmesine imkan verirken, diğer yandan da diğer hiç bir besin maddesinde bulunmayan özel besinleri içeren anne sütünü almasını sağlar. Emzirmenin faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz.

Emzirmenin faydaları nelerdir?

 • Anne sütü, bebeğin bağışıklı sistemini güçlendirir ve bu sayede alerji, astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir ve ani bebek ölümü sendromu riskine karşı bebeği koruyabilir. Ayrıca bebeğin doğumunun ilk yılında zatürre’ye (pnömoni) yakalanma riskini azaltabilir.
 • Doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca emzirilen bebekler, erken doğan bebeklerde daha sık görülen ve ciddi bir hastalık olan Nekrotizan Enterokoliti, kulak iltihabı ve mide enfeksiyonuna yakalanma riskine karşı korunurlar, daha az görülür.
 • Anne sütü ile beslenen bebekler büyüdüklerinde bağırsak hastalıklarına, çölyak, şeker hastalığı, çocukluk çağı lösemisi ve lenfomaya karşı korunurlar. Ayrıca; ergenlik dönemlerinde obezite riskleri azalır.
 • Anne sütü zekayı geliştirir. Bebek büyüdükçe hayatı anlayışında, hayatı kavrayışında bu daha net olarak görülebilir.
 • Emzirmenin faydaları arasında sindirim sistemine olan yararları da sayılabilir. Anne sütü bebeğin sindirim sistemine en uygun besinleri içerir. Bebeğin bünyesi anne sütündeki besinleri çok daha hızlı şekilde sindirir. İnek sütünde bulunan proteinleri bebeğiniz rahatlıkla sindiremez. İnek sütüyle beslenen bebeklerde görülen hazımsızlık ve gaz sorunu bu nedenledir.
 • Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak olgunlaşana kadar bebeği enfeksiyonlara karşı korumaya yardım eden besinler içerir. Özellikle doğumdan hemen sonraki ilk günlerde anne göğsünden gelen kolostrum bu besinleri bol miktarda içerir.
 • Bebekler anne sütü yerine mama ile beslenirlerse alerji gösterebilirler. İçeriği benzersiz olan anne sütü, bebeğiniz için en iyi gıdadır.

Anne için emzirmenin faydaları neledir?

 • Emziren anneler doğumdan sonra daha az kanama yaşarlar. Rahim emziren annelerde daha hızlı toparlanır, doğumdan önceki boyutuna daha hızlı döner. Ayrıca doğum sonrası depresyonu emziren annelerde daha az görülür, bebekleri ile aralarında güçlü bir bağ kurulur.
 • Emzirmek anneyi şu hastalıklara karşı da korur: Şeker hastalığı, romatid artrit, yüksek tansiyon, kolesterol, kalp hastalıkları, meme kanseri ve daha ileri yaşlarda yumurtalık kanserine yakalanma riski azalır.
 • Emzirmek bebekle anne arasında duygusal bir bağ kurarak, anneyi duygusal yönden adeta ödüllendirir. Bir çok kadın emzirme zamanlarında bebekleriyle aralarında özel bir bağ yakalar, böylece bebekleriyle beraber geçirdikleri zamanlar daha keyifli bir hal alır.
 • Bebeği emzirmek son derece pratiktir. Şişe ya da diğer herhangi bir ekipmana gerek yoktur.
 • Anne sütü, diğer hazır mamalara, şişelenmiş besinlere verdiğiniz paradan tasarruf ettirir.
 • Anne sütünü ısıtmaya gerek yoktur, her zaman hazır ve bebek için mükemmel sıcaklıktadır.
 • Emzirmenin faydaları arasında doğum kontrolü de sayılabilir. Tamamen güvenli bir yol olmasa da, emzirme ile yumurtlama dönemi ve dolayısıyla adet dönemi gecikmiş olur. Böylece de yeni bir gebelikten doğal olarak korunmuş olursunuz.
 • Vücudunuzun süt üretmesi, fazladan kalori yakmanıza neden olur; böylece hamilelik döneminde kazandığınız fazla kiloların bir kısmını verebilmenize yardımcı olabilir.
 • Anne sütü organiktir, içerisinde katkı maddesi, koruyucu maddeler bulunmaz.
 • Bazı araştırmalara göre emziren annelerin hayat boyu meme kanseri risk taşımadıklarını ileri sürüyorlar. Tabi ki bu bilgi kesin ve net bir sonuç içermiyor.

Emzirmek hangi durumlarda önerilmez?

Emzirmenin önerildiği durumlar kadar önerilmediği durumlar da vardır şöyle ki;

 • Bebekte klasik galaktozemi denilen ve nadir görülen bir genetik rahatsızlığı varsa,
 • Anne HIV pozitif ise,
 • Annede tedavisi yapılmamaış tüberküloz ya da bruselloz varsa,
 • Anne, amfetamin, ergotamin ya da statin içeren ilaçlar alıyor, kemoterapi görüyorsa bebeği emzirmemelidir.

Bazı anneler psikiyatrik ilaç kullanıyorum, bebeğimi emzirebilir miyim? Sorusunu sorabilirler (Antidepresanlar ve psikotropik ilaçlar). Bu gibi durumlarda bebeğe zarar gelip gelemeyeceği konusunda doğru bilgiyi alacağınız adres kesinlikle doktorunuz olmalıdır. Bu ya da benzeri herhangi bir düzenli ilaç kullanımı noktasında doktorunuzu bilgilendiriniz. Size vereceği tavsiyeler doğrultusunda bebeği emzirme konusuna karar verebilirsiniz.

Add Comment