Folik asit neden kullanılır

Gebelik dönemi, birbirinden farklı soruların anne adaylarının zihninde meydana gelmesine neden olan bir serüvendir. Bu sorulardan birisi de, Folik asit neden kullanılır? Hamilelik döneminde neden folik asit kullanmalıyım? sorularıdır. Bu sorulara yanıt vermeden önce folik asitin ne olduğuna kısaca bir bakalım.

Folik asit nedir?

Folik asit, bebeğinizin omurga, beyin ve sinir sistemi gelişiminde çok önemli rolü olan B grubu bir vitamindir. Bebeğin gelişiminde ve sağlıklı bir vücuda sahip olmasında çok önemi olan bu hayati organlar, bebeğin vücudunda gelişmeye başlayan ilk organlarıdır. Hamile kalmadan önce folik asit alınması işte bu yüzden tavsiye edilir. Bu dönemlerde siz belki henüz hamile olduğunuzun farkında bile değilsinizdir.

Folik asit bir çok kaynaktan alınabilen bir vitamin türüdür. Suda çözündüğü için vücudumuzda depolanmaz. Vücudumuzda depolanmadığı için de folik asitin günlük olarak kullanılması istenir. Besinlerle veya ayrıca takviye gıda olarak da alınabilir. Hamilelik döneminde folik asit, protein sentezinde ve hücre oluşumunda etkilidir. Bebeğin gelişimi sürekli devam ettiği için hamilelik döneminde fazladan folik asit alımına gerek duyulur. Folik asit eksikliği bu dönemde vücudunuzda hamileliğe yetecek düzeyde folik asit bulunmamasıdır.

Folik asit neden kullanılır?

Folik asit neden kullanılır?

Folik asit neden kullanılır

Folik asit eksikliği nöral tüp defektlerine yol açar. Nöral tüp: beyin ve omuriliğin içinde bulunduğu sistemin adıdır. Bebeğin gelişimiyle birlikte tüp kapanarak çok önemli ve hayati bir sistemi meydana getirir.

Nöral tüp defekti ise, nöral tüp içindeki bazı bölümlerin folik asit eksikliğine bağlı olarak kapanmamasıdır. Bu da, zeka geriliğine ve bazı durumlarda kısmi felçlere neden olabilir. Nöral tüp defekti iki şekilde görülür. Spina bfida ve anensefali.

Spina bfida: Omurilik çevresindeki dokular tam olarak kapanmaz ve bebeğin kısmi felç olmasına neden olur.

Anensefali: Anensefali daha ağır bir durumdur. Bebeğin beyin ve kafatası gelişimi tamamlanmadığı için zeka geriliğine yol açar.

Nöral tüp, hamileliğin 21. ve 27. günleri arasında kapanır. Bir çok kadın bu dönemlerde, hamileliğin erken dönemi olduğu için hamile olduklarını bilemeyebilirler. Şayet hamileliğin farkında olmayıp yeterli düzeyde folik asit alınmamışsa, yani hamileliği karşılayacak düzeyde değilse, aynı zamanda besinlerle de takviye eden bir beslenme şekli yoksa nöral tüp defektleri görülebilir. Nöral tüp, hamileliğin çok erken dönemlerinde kapandığı için folik asit kullanımında erken davranmak bu yüzden çok önemlidir.

Planlı hamileliklerde, hamile kalmadan önce 3 ay folik asit kullanmaya başlanmalı ve hamileliğin 3. ayına kadar devam edilmelidir. Vücudumuzda depo edilmediği için folik asit hergün kullanılmalıdır. Bir gün alınmadığı zaman bile kanda eksikliği görülebilir. Folik asit dozu günde 400 mikrogramdır . Hiç kullanmayan anne adaylarında 2000 doğumda 1 oranında nöral tüp defekti görülebilir.

Folik asit eksikliği sadece nöral tüp defektlerine değil, ayrıca; yarık damak, yarım dudak, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ya da düşüklere de neden olabilir.

Ayrıca baba adayları açısından da yeterli folat tüketimi sperm anormalliklerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Folik asit nerelerde bulunur

Folik asit, folat olarak ta bilinen B9 vitamininin sentezlenmiş halidir. Lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, turunçgiller fasulye, bezelye ve mercimek, avokado, bamya, brüksel lahanası, fındık, karnabahar, pancar. mısır, kereviz, havuç ve kabak doğal folik asit kaynağıdır.

Ne kadar folik asit kullanmalıyım?

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı istiyorsanız günde 400 mcg. folik asit almaya başlamalısınız. Hamileliğiniz başladıktan sonra en az 12 hafta da kullanmaya devam edin.

Riskli bir gebeliğiniz olduğunu düşünüyorsanız (aile geçmişinizde nöral tüp kusurları varsa), 35 yaşından büyükseniz doktorunuzun tavsiyesiyle dozu artırabilirsiniz.

Nöral tüp

Nöral tüp

Hamileliğin erken dönemlerinde bebeğiniz üç ana hücre katmanından oluşur. Bu katmanlar nöral tüpün de dahil olduğu vücudun temel yapılarını oluşturmak üzere katlanırlar.

Ektoderm, mezoderm

Ektoderm, mezoderm

Üst tabaka (ektoderm), orta tabakadaki (mezoderm) olarak adlandırılan bir hücre sütununa batar, sinirsel bir oluk oluşmaya başlar.

Kanal derinleştikçe kenarlar bir tüp şekli oluşturmak üzere bir araya gelir. Bu tüp, embriyonun sırtı boyunca uzanır ve sonunda omurgayı ve beyni oluşturur.

Folik asit, tüpün kaynaşmasına yardımcı olur. Tüp tamamen kapanmazsa, spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilir.

Folik asit neden kullanılır, folik asit nedir sorularına umuyoruz ki faydalı bilgiler buldunuz. Mutlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamanız dileğiyle.

Add Comment