Gebeliğe hazırlık

Yakın bir gelecekte anne olmak istiyorsunuz. Ne kadar heyecan verici! Bir çocuğunuzun olması, hayatınızı sonsuza kadar değiştirecek ve her yönden zenginleştirecek bir deneyim. Ama bu kararı alırken hızlı ve acele davranmamalısınız. Ebeveyn olma, bir insanı dünyaya getirme, sorumluluk ve özveri ister, bu ve benzeri nedenlerle mümkün olduğunca durumunuzu gözden geçirmeli, kendinizi hazır olduğunuza inandırmalısınız. Gebeliğe hazırlık ta en az gebeliğin kendisi kadar önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Gebeliğe hazırlık

Gebeliğe hazırlık

Gebe kalmak için doğru zamanda mısınız?

Bir çok çocuklu tanıdığınızın size söylediklerinin gerçek olduğunu anlamak üzeresiniz. Birbirinin tekrarı gibi geçen günler, sıradan hafta sonları ya da akşam yemekleri. Bütün hayatınız bebeğinizin dünyaya gelmesiyle birlikte değişecek. Uyku düzeniniz, bazı geceler dışarıda zaman geçirmeniz, her canınız istediğinde farklı yerlere gitmek gibi alışkanlıklarınız değişecek.

Bebeğinizin çamaşırları, eşya düzeni, mamasının hazırlanması, temizliği gibi yeni uğraşlarınız gündeminize gelecek. Hamile kalmanız açısından doğru zamanda olup olmadığınızı belirlemek için aşağıdaki sorulara bir göz atın.

Gebeliğe hazırlık için şu soruları kendinize sorun:

  • Neden bir çocuk istiyorum?
  • Eşim benimle aynı şeyleri hissediyor mu? Bir bebeğin dünyaya gelmesi, yetişmesi gibi konularda fikirlerim aynı ya da benzer mi? Eğer değilse nerelerde farklılık yaşadığımızı konuştuk mu?
  • Bebeğim dünyaya geldikten sonra şu andaki ya da gelecekteki yaşama biçimim, kariyerim nasıl değişecek? Bütün bu değişimler için hazır mıyım?
  • Gebelik dönemim nasıl geçecek? Normalde yaşadığım stres, olumsuz diğer durumlar hamilelik dönemimi nasıl etkileyecek? Hayatımda strese yol açacak konuları nasıl yeneceğim?
  • Kendimi nasıl hissediyorum? Duygusal yönden anne olmaya hazır mıyım?
  • Ekonomik açıdan bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak durumda mıyım? Değilse bebek dünyaya geldikten sonra ihtiyaçlarını karşılamak için ne gibi ekonomik girişimlerde bulunabilirim?
  • Bebeğin dünyaya geldiği ilk zamanlarda çevremde bana yardımcı olacak birileri var mı? Yoksa bütün her şeyle kendim mi ilgileneceğim?
  • Gebeliğe hazırlık kısmı tamam, peki ya doğumdan sonra çalıştığım işe geri dönersem, bebeğin bakımı nasıl devam edecek?

Bu zamana kadar yukarıdaki soruları kendinize sormamış olabilirsiniz. Elbette bu durum sağlıksız bir gebelik dönemi yaşayacağınız ya da bebeğinize bakamayacağınız anlamı taşımaz. Olabildiğince erken bir planlama yaparsanız sonuç düşündüğünüzden çok daha iyi olacaktır.

Vücudunuz gebeliğe hazır mı?

Gebeliğe hazırlık için duygusal ve maddi yönden her şey yolunda, hazırsınız. Bundan sonra da vücudunuzun bir gebeliğe hazır olup olmadığını anlamanız gerekli. Hamile kalmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz, ama sağlıklı bir başlangıç yapabilirseniz, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirme şansınız yükselecektir.

Vücudumun gebeliğe hazır olup olmadığını nasıl anlarım?

Bu konuda, size gebeliğiniz boyunca rehberlik edecek doktorunuzdan, aile hekiminizden ya da bir sağlık kuruluşundan bilgi alabilirsiniz. Bunu yapmak size gebeliğiniz boyunca karşı karşıya kalabileceğiniz sağlık sorunlarını önceden bilme ve ona göre hareket etme fırsatı sağlar.

Mümkün olacaksa bu görüşmeye eşinizle birlikte gidin. Eşinizin genel sağlık durumu, yaşam tarzı da sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir.

Muhtemelen doktorunuz sizinle aşağıdaki konuları görüşmek isteyecektir:

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, doktorunuz size bırakmanızı söyleyecektir. Doğum kontrol hapını bırakmanız, üreme sisteminizin hamile kalmadan önce normale dönmesini sağlar. Böylelikle de yumurtlamanın ne zaman olacağını ve bir sonraki adet gününüzü takip edebilirsiniz. Doğum kontrol hapı almayı bıraktıktan iki hafta kadar sonra doğurganlığınız normale dönecektir.

Hastalıklarınız

Su çiçeği, kızamık ya da Hepatit B gibi hastalıklar bebek için büyük tehlike olabilir. Aşı yapılması gerekiyorsa, aşılarınız tamamlanmazsa ya da bazı enfeksiyonlara karşı bağışıklığınız olduğundan emin değilseniz, hamile kalmadan en az bir ay önce ya da daha fazla bir süre içinde aşı olmanız gerekebilir.

Kronik hastalıklar

Diyabet, astım ya da yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız varsa, hamilelikten önce bunları kontrol altına almalısınız. Bazı durumlarda doktorunuz gebelik öncesi ilaçlarınızı ya da diğer tedavilerinizi yaptırmanızı isteyebilir.

İlaç kullanımı

Düzenli kullandığınız ilaçlar, besin takviyeleri, şifalı bitkiler gibi bütün durumları doktorunuza mutlaka söyleyin. Hamileliğinizin başlamasından önce kullanımını değiştirmenizi ya da tamamen bırakmanızı tavsiye edebilir.

Gebeliğe hazırlık dönemi aynı zamanda gebelik öncesi vitaminler almaya başlamanın da doğru zamanıdır. Bebeğin beyin, omurilik gelişimi gebeliğin erken dönemlerinde, hatta siz gebelikten henüz haberdar değilken başlar. Gebelik öncesi vitaminler almak, bebeği spine bifida gibi bebeği sinir sistemi hastalıklarına karşı korumanın en iyi yoludur.

Ailenizin sağlık geçmişi

Sizin ya da eşinizin aile sağlık geçmişinde genetik bir rahatsızlık varsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Önceki doğumlar

İlk defa hamile değilseniz, doktorunuz önceki hamilelik dönemlerinizle ilgili bilgiler almak isteyecektir. Yüksek tansiyon, diyabet, erken doğum ya da düşük gibi herhangi bir durum için bilgi verin.

Yaşam tarzınız

Hamilelik döneminizde sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek ve benimsemek zorundasınız. Doktorunuz sizden sağlıklı beslenmenizi, sağlıklı bir diyet programı uygulamanızı ve stresten uzak bir yaşam tarzı devam etmenizi isteyecektir. İyi beslenme ve düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir bebek için gereklidir.
Beslenme alışkanlığınızı kontrol etmeniz, sağlıksız gıdalardan uzak durmanız gebelik döneminize olumlu etki eder. Yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. Yani olabildiğince sağlıklı bir hayat tarzı benimseyebilirsiniz.
Sigara, normalde vücudunuzda oldukça zararlıdır. Bu yüzden hamile kalmadan önce mutlaka sigaradan kurtulun.

One Response

  1. Tuğba gündoğdu 9 Kasım 2017

Add Comment