Gebelik Belirtileri

Bir bebeğiniz olsun istiyorsunuz, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için can atıyorsunuz belki de. Gebelik belirtileri hakkında bir çok şey duydunuz, okudunuz. Cevabını aradığınız ve bilmek istediğiniz şey “Hamile miyim?” sorusunun cevabı değil mi? Bunu öğrenmek için eczaneden alacağınız bir test ile gebelik testi yapmak size hemen olumlu veya olumsuz sonucu verir. Elbette bu basit (sadece pozitif ya da negatif sonuç verdiği için) idrar testinden sonra hastanede ya da sağlık ocağında kan testi yaptırarak sonuçtan emin olabilirsiniz.

Hemen herkesin bildiği “adet dönemi gecikmesigebeliğin erken dönem belirtilerinden birisidir. Bu yazıda diğer gebelik belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. Birazdan okuyacağınız gebelik belirtileri bütün anne adaylarında aynı anda aynı şekilde görülmeyebilir. Tamamını da göremeyebilirsiniz. Genel hatlarıyla bütün gebelik belirtilerini anlatmaya çalıştık. Bir veya birkaçını siz de yaşıyorsanız hamile olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Gebelik belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı

Nefes darlığı gebelik belirtileri, hamilelik belirtileri

Son zamanlarda basamakları çıkarken nefesiniz mi daralıyor? Hızlı hızlı yürüyebilirken birden soluklanma gereği mi duyuyorsunuz? Nefes darlığı yaşamanız hamileliğiniz başladığı için olabilir. Çünkü bebeğiniz büyürken oksijen ihtiyacı artar. Ve bu nefes darlığı yaşamanıza neden olur. Bebeğiniz, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde büyümeye devam eder, büyüdükçe de ciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapar. Eğer nefes darlığı şikayetiniz varsa bu gebeliğin son dönemlerine kadar devam edebilir.

Gündelik hayatınızda egzersiz yapıyorsanız, ya da gebelik döneminde egzersiz yapmaya başladıysanız nefes darlığı şikayetiniz, diğer anne adaylarına göre oldukça düşük olur.

Astım, göğüs ağrısı, nefes alamama gibi rahatsızlıklar gebe kalmadan önce de varsa, hamileliğiniz başlamadan önce kesinlikle doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamak için tıbbi rahatsızlıklarınızı doktor kontrolünde sürdürün. Doktorunuz size en doğru yöntemi, gerekiyorsa ilacı önerecektir. Ve son olarak asla doktorun size önermediği hiçbir ilacı kullanmayın.

Adet dönemi gecikmesi

Gebelik belirtileri arasında en yaygın bilineni hiç şüphesiz adet dönemi gecikmesidir. Erken dönem belirtilerinin bir çoğu aynı zamanda adet öncesi sendromuna benzerler. Bu ikisi arasındaki farkı nasıl anlayabilirsiniz? En çok ayırt edici özelliği kaçırılmış bir adet dönemidir şüphesiz. Normalde düzenli bir adet dönemi döngüsü yaşıyorsanız ve şu an gecikme olduysa, gebelik testi yapabilirsiniz.

Adet dönemi gecikmesi neden olur?

Vücudunuzdaki hormon bozuklukları, kullanıyorsanız doğum kontrol hapları, obezite ya da aşırı zayıflık, çok fazla spor yapmak, yoğun şekilde stres altında kalmak, depresyon ve kullandığınız diğer bazı ilaçlar gibi sebeplerle adet dönemi gecikmesi olabilir.

Pozitif gebelik testi

Eczaneden kolaylıkla alabileceğiniz ve idrar ile pozitif – negatif sonuç veren gebelik testi size sonucu verir. Eğer sonuç olumsuz çıkarsa gebelik testinin sonucu doğru algılaması henüz çok erken olabilir. Birkaç gün bekledikten sonra yeniden test yapabilir, sonuç pozitif olursa kan testi ile emin olabilirsiniz.

Kan ile yapılan gebelik testi, hCG’nin (insan koryonik hormonu) kanda tespit edilmesi için yapılır. Sonuçları idrar testine göre daha kesindir. Şayet yaptığınız ya da yaptırdığınız gebelik testleri olumluysa tebrikler, gebelik döneminiz başladı.

Mide bulantısı

Hamile kadıların büyük bir kısmı gebeliklerinin ilk döneminde mide bulantısı yaşarlar. Bu bulantı sabah erken saatlerde olabildiği gibi gün boyu da sürebilir. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde çok şiddetli bir hale gelebilir.

Bu süre zarfında midenizi yatıştırmak için tuzlu kraker ve benzeri atıştırmalıklar deneyebilirsiniz.

Hamilelikle ilgili mide bulantısı ve mide bulantısını önleme hakkında detaylı bilgi almak için gebelikte mide bulantısı yazımızı okuyabilirsiniz.

Göğüslerin hassaslaşması ve büyümesi

Bir anda sutyeniniz daha dar geldi ve giyinmek zorlaştı mı? Göğüsleriniz eskiye nazaran daha büyük ve dokunduğunuzda ağrı veren bir hal aldıysa bu da bir gebelik belirtisi olabilir. Göğüslerinizdeki damarların daha koyu bir renge dönmesi, meme uçlarının renginin koyulaşması da gebeliğin başlama belirtisidir.

Size verdiği rahatsızlığı azaltmak için destekli hamilik sutyeni giymeyi deneyebilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Neredeyse gece boyu süren tuvalete gitme, sık idrara çıkma ihtiyacı gebelik belirtisi olabilir. Gebelik dönemi boyunca vücudunuzda fazladan sıvılar oluşur ve bunlar da mesaneye baskı yaparak daha sık idrara çıkmaya neden olur.

Yorgunluk

gebelik belirtileri, yorgunluk, hamilelik belirtileri

En sevdiğiniz kitabın bir sayfasını bile okuyacak haliniz kalmadı. Aniden bir yorgunluk geldi, neredeyse kolunuzu kaldıramıyorsunuz. Marketten aldığınız küçük bir poşeti bile kaldıracak gücünüzün kalmadığını hissediyorsunuz. Bütün bu olan biten ve anlayamadığınız yorgunluk, vücudunuzdaki artan hormonlar nedeniyle oluşur. Yorgunluk da bir hamilelik belirtisidir. Bir çok anne adayı için yorgunluk, gebeliğin ilk üç ay boyunca devam eder, ikinci trimester döneminde azalmaya başlar.

Gebelikte yorgunluk konusundan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kramplar

kramplar hamilelik belirtisi gebelik belirtisi

Canınızı yakan kramplar adet öncesi sendromu yüzünden mi yoksa hamile misiniz? Bunu söylemek biraz zor ama, şiddetli kramplar yaşıyorsanız bunun nedeni rahminiz bebeğinize ev sahipliği yapmaya hazırlandığı için size sinyal veriyor olabilir.

Yemek yeme isteklerinizin değişmesi

yemek isteklerinin değişmesi gebelik belirtileri hamilelik belirtileri

İştahınız aniden açılıp, neredeyse bitmek tükenmek bilmeyen bir istekle yemek yemek isteyebilirsiniz. Canınız limon, mandalina, portakal gibi narenciye türü meyvelerden çekebilir. Ya da o çok sevdiğiniz ızgara balık birden midenizi bulandırabilir. Yemek isteklerinizdeki bu değişimler gebelik belirtisi olabilir.

Konuyla ilişkin ayrıca, şayet gebeliğiniz başladı ve yemek isteğiniz artıyorsa, alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Özellikle size ve bebeğe faydası olmayacak boş kalorili gıdalardan (abur cuburlar gibi) olabildiğinde uzak durmalı, sağlıklı beslenmelisiniz.

Baş ağrısı

baş ağrısı gebelik belirtisi

Gebelik belirtileri arasında baş ağrısı da sayılabilir. Hormon değişimleri sonucu baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Hamileliğiniz başladıysa doktorunuzun size önereceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Sırt ağrısı

Sırtınızda ağrılar mı başladı? Normalde sırt ağrısı şikayetiniz yoktu ve birden başlamışsa bu bir gebelik belirtisi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kilo almanızla ve vücudunuzun ağırlık merkezinin değişmesiyle birlikte hamileliğiniz boyu sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

Fırsat buldukça dinlenip, sırtınızı dinlendirmeniz faydalı olacaktır.

Kabızlık ve şişkinlik

kabızlık ve şişkinlik gebelik belirtisi

Daha 10 gün öncesine kadar çok rahat bir şekilde giydiğiniz kot pantolon şu an size oldukça dar gelebilir. Şişkinlik de bir gebelik belirtisi olarak sayılabilir. Gebelik nedeniyle sindirim sisteminiz yavaşlamaya başladığı için kabızlık ta yaşayabilirsiniz. Midenizi yormayacak, rahat sindirebileceğiniz gıdalar tercih edebilirsiniz.

Lekelenme

Lekelenme - gebelik belirtileri, hamilelik belirtileri

Adet döneminin beklenen süresinden önce, normalden çok daha hafif lekelenmeler gebelik belirtisi olabilir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunmaya başladığı zamanlarda biraz kanama ve dolayısıyla lekelenme görülebilir. Bu kanamaya implatasyon kanaması denilir.

Ruh halinin ani değişimleri

Ruh hali değişimleri - gebelik belirtileri - hamilelik belirtileri nelerdir

Eşinizin çorapları aynı yerde olduğu için kıyamet mi koparıyorsunuz? Ya da fazla tepki vereceğiniz bir durumda hiç bir şey yapmıyor, zamansız ağlama nöbetleri mi yaşıyorsunuz? Duygularınız karışık durumda mı? Vücudunuz yeni hormonlara uyum sürecinde ve bu biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Duygularınız, gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde normale dönecek, rahatlamaya çalışın.

Vücut Sıcaklığı Artışı

Vücut ısısı artışı - gebelik belirtileri - hamilelik belirtileri

Yumurtlama dönemlerinde vücut sıcaklığı bir miktar artar. Eğer bu sıcaklık artışı iki haftadan daha uzun süre devam ederse, hamile olabilirsiniz.

Koku Alma Hissinin Artması

koku alma hissinin artması

Koku alma hissinin artması ve duyarlılık kazanmanız gebelik belirtilerinden birisidir. Özellikle bazı kokulara karşı çok daha hassas bir hale gelebilirsiniz.

Baş dönmesi veya bayılma

Baş dönmesi - gebelik belirtileri - hamilelik belirtileri

Baş dönmesi, tıpkı adet döneminin gecikmesi gibi çok bilinen bir gebelik dönemi habercisidir. Kan şekerinin düşmesi veya kan basıncındaki artış baş dönmesine neden olabilir. Yeterince dinlenmeye ve sıvı tüketmeye gayret edin.

Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır?

Hamilelik hesaplaması, son adet döneminin ilk gününden itibaren yapılır. Gebelik hesaplama aracına bu tarihi girerek gebeliğin hangi haftasında olduğunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Gebelik hesaplaması yapmak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Eğer hamilelik döneminiz başlamışsa, hafta hafta gebelik konularından gebeliğinizin dönemleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Mutlu gebelikler.

Gebelik Belirtileri
  • İçerik Kalitesi
5.0

Özet

Gebelik belirtileri, hamileliğin erken dönemlerinde anne adayına hamile olup olmadıkları hakkında ipuçları verir.

Add Comment