Gebelik Hesaplama Aracı

Yeni bir güne uyandınız, diğerlerinden farklı bir güne. Kendinizi her zaman olduğundan daha farklı hissettiniz belki. Hamileliğin erken dönem belirtileri vücudunuzda bir kaçı ya da bir kaç tanesi kendini gösterdi. Hamilelik testi yapmıştınız ve sonuç pozitif çıktı, yani hamilesiniz! Şimdi “bebeğim ne zaman doğacak?” diye merak ediyorsunuz. Sitemizdeki Gebelik hesaplama aracı size bu merakınızı giderme konusunda yardım etmek için var.

Gebelik Hesaplama Aracı – Gebelik Hesaplayıcı

"<yoastmark

Gebelik Hesaplama Aracı Nasıl Çalışıyor?

Yumurtlama tarihinizi tam olarak bilmediğiniz için, doğum tarihi hesaplaması son adet tarihi temel alınarak hesaplanır. Gebelik hesaplama aracı, sizin doğum tarihinizi bulabilmek için basit bir yöntem kullanıyor. Bu yöntem şu şekilde ifade edilebilir:

  • Gebelik döneminin sonu, başka bir tabirle bebeğin dünyaya gelmesi; son adet tarihinin ilk gününden itibaren 40 hafta sonra olduğu kabul edilir.
  • Adet döngüsünün 28 gün olduğu kabul edilir. 14. günde ise yumurtlama oluşur.
  • Bu sebeple gebelik hesaplama aracı son adet tarihinize 280 gün -40 hafta- ekler.

Hamile kalma tarihi tam olarak nedir?

Hamile kalma tarihi, sperm ve yumurta hücresinin buluştuğu gündür. Yumurtlama dönemini takip eden kadınlar hamile kalma tarihini tam olarak bilirler. Sperm hücresi beş (5) gün kadar bir süreyle bir kadının vücudunda yaşayabilir ve yumurta hücresi ise serbest kaldıktan sonra 24 saat kadar hayatta kalabilir. Yani buna göre her ay potansiyel olarak hamile kalabileceğiniz altı günlük bir süre bulunuyor.

Tahmini doğum tarihi nedir?

Tahmini doğum tarihi, bebeğinizin bu gibi bir gebelik hesaplama aracı sayesinde, ne zaman dünyaya gelebileceğine dair en iyi “tahmin”dir. Buna rağmen bebeklerin sadece %4’lük bir kısmı tahmin edilen tarihte dünyaya gelirler. Doğumların yaklaşık %80’i gebelik dönemi hesaplaması tahmininden iki hafta önce dünyaya gelir.

Hamilelik haftaları nasıl hesaplanır?

Hamilelik döneminin 40. haftası son adet tarihinizin ilk gününde başlıyor. Bu yöntem biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Çünkü bir çok kadın için adet döngüsünün 14. gününe kadar hamilelik başlamaz. Evet, doğru okuyorsunuz, aslına bakacak olursak hamileliğin ilk iki haftasında hamile değilsiniz.

Son tarih nedir?

Son tarih; iki farklı yöntemle hesaplanabilen tahmini doğum tarihidir. Bu yöntemlerden biri son adet tarihini kullanır, diğer yöntem ise hamile kalma tarihini kullanarak son tarih hakkında fikir verir.

Son adet tarihi metodu (SAT):

Son adet tarihinizin ilk günü üzerine 40 hafta ekleyerek doğum yapacağınız tarihi bulabilirsiniz. Yani Son adet tarihinizin ilk günü + 280 gün = Son tarih

Buna bir örnek verelim, diyelim ki SAT: 13 Temmuz 2018 olsun. Buna 280 gün ekleyecek olursak, bebeğinizin dünyaya geleceği tarih 19 Nisan 2019 olarak hesaplanabilir.

Hamile kalınan tarih metodu:

Bu yöntemde ise hamile kalınan tarih temel alınarak gebelik hesaplaması yapılır. Bu yöntemde anne adayının yumurtlama dönemini takip ediyor olması gerekir. Bu şekilde yapılacak hamilelik hesaplamasında ise doğum tarihi, hamile kalınan tarihe 38 hafta eklenerek bulunur.

Hamile kaldığım tarihi nasıl hesaplarım?

Hamile kalınan tarihi kesin olarak bulabilmek oldukça zordur, bu nedenle SAT yöntemi yaklaşık doğum tarihini hesaplamak için daha uygun olabilir.

Hamilelik Hesaplama Nedir ve Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Gebelik hesaplayıcı, gebelik hesaplama aracı bebeğinizin doğum tarihini gösterir. Doğum yapacağınız tarihe hazırlanmanıza yardımcı olabilecek yaklaşık bir tarih verir.

Son adet tarihinizin ilk gününü gebelik hesaplama programına girerek doğum tarihinizi bulabilirsiniz. Doğum yapacağınız tarih; adet döngüsünün ilk gününe 280 gün, yani 40 hafta eklenmesiyle hesaplanır. Şayet adet döngüsü 28 günde bir olarak gerçekleşiyor ise. Yumurtlama ve adet dönemi gebelik döneminin ilk iki haftasına denk gelir. Şayet bebeğiniz son tarihte dünyaya geldiyse bebeğiniz 38 haftalık olarak doğmuştur. 40 haftalık olarak değil.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır

Gebelik hesaplama nasıl yapılır

Gebelik hesaplayıcı program kullanarak bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Şayet yumurtlama döneminizi takip edip, döllenmenin ne zaman gerçekleştiğini biliyorsanız bebeğin dünyaya geleceği tarihi, hamile kaldığınız tarihe göre tahmin edebilirsiniz. Yaklaşık doğum tarihi bu duruma göre hamile kalınan tarihten itibaren 38 hafta (266 gün) sonra olacaktır. Anne adaylarının sadece küçük bir kısmı yumurtlama dönemlerini doğru bir şekilde takip eder ve hamilelik başlangıcını doğru şekilde tahmin ederler. Sperm beş güne kadar yaşayabilir ve yumurta hücresi 24 saate kadar canlı kalabilir. Kısacası hamile kalabilmek için 6 günlük verimli bir dönem bulunur.

Tüp bebek (in vitro fertilizasyon) durumunda ise gebelik tarihi kesin olarak bilinir.

Gebe kalma tarihi nedir?

Gebe kalma tarihi yumurtlamadan sonra, sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesiyle oluşur. Örnek olarak ayın 5’inde cinsel ilişki kurduysanız ve aynı ayın 8. gününe kadar yumurtlama olmadıysa hamileliğiniz ayın 8. günü ya da hemen sonrasında başlayacaktır. 28 günlük bir adet döngüsü varsa, gebelik son adet döneminizin ilk gününden sonraki 11 ile 21 gün arasında başlar. Çoğu kadın hamile kaldıkları tarihi bilmediği için SAT yöntemine dayanan bir gebe kalma tarihi tahmin yöntemi kullanılır.

Tahmini son tarih nedir?

Tahmini son tarih; doğumun kendiliğinden başladığı tarih için en iyi tahmindir. Son tarih, son adet döneminin ilk gününe 280 (dokuz ay ve yedi gün) eklenerek tahminde bulunulur.

Kaç haftalık hamileyim?

Kesin olarak ne zaman yumurtlamanın gerçekleştiğini tespit etmenin bir yolu yoktur. Bu yüzden doğum uzmanları son adet tarihini dikkate alarak hamilelik dönemi ile ilgili tahminlerde bulunurlar.

Hamilelik döneminin kaçıncı haftasında olduğunu hesaplayabilmek için son adet gününüzün ilk gününü hatırlamaya çalışın. İşte bu gün hamileliğin başladığı tarih olarak kabul edilir. Adet döneminiz 28 gün sürüyorsa ve adet beklediğiniz dönemde adet gerçekleşmemişse, dört haftalık hamile olarak kabul edilirsiniz. 4 haftalık hamilelik ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu yazımızdan alabilirsiniz.

Bazı kadınlar gebelik haftalarını yumurtlama gününden itibaren hesaplamayı tercih ederler. Bu, SAT döneminin ilk gününden yaklaşık iki hafta sonra tahmini hamilelik günü olacaktır. Bu durumda ise iki haftalık hamile olduğunuz kabul edilir.

Hamilelik üç aylık dönemleri nelerdir?

İlk üç aylık dönem

Son adet döneminin ilk gününden 12. haftaya kadar olan süre

İkinci üç aylık dönem

13. haftadan 26. haftanın sonuna kadar olan süre

Üçüncü üç aylık dönem

27. haftadan bebeğin dünyaya geldiği zamana kadar geçen süre

Gebelik hesaplama aracı hakkında ek bilgi

  • Doğum tarihiniz, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta süreceği tahmin edilir.
  • Adet döngüsünün 28 gün sürdüğü ve 14. günde yumurtlamanın gerçekleştiği kabul edilir.
  • Buna göre gebelik hesaplama aracı son adet döneminin ilk gününe 280 gün (40 hafta ekler)

Gebelik hesaplama aracı hakkında sık sorulan sorular:

Cinsel ilişki tarihine göre doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Sperm, kadın vücudunda beş gün kadar yaşayabilir. Mesela: Şayet pazar günü cinsel ilişkide bulunduysanız, hamile kalma şansınız o haftanın perşembe gününe kadar devam eder. Gebelik tarihinizi bulabilmek için ilişkiye girdiğiniz güne iki gün daha ekleyin. Kesin bir sonuç olmayabilir ama genel olarak fikir verir.

Son bir ay nedir?

Bebeğin dünyaya gelmesini beklediğiniz tahmini zaman dilimi. Beklenen bu tarihte bebeklerin sadece %4’lük bir kısmı dünyaya gelir. Yaklaşık olarak %80’i tahmin edilen son tarihten önce veya sonraki iki hafta arasında doğar.

Gebelik yaşı nedir?

Gebelik yaşı, son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanan hamilelik süresinin uzunluğunu ifade eder. Haftalar ve günler kullanılarak ifade edilir ve adet dönemi olarak da bilinir.

SAT (Son adet tarihi) nedir?

SAT, son adet dönemi anlamına gelir. Hamile kalmadan önceki adet gördüğünüz son dönem. SAT hamileliğinizin ilk günüdür. Bu tarih, doğum yapacağınız tarihi bulabilmek için oldukça işe yarar. SAT üzerine 40 hafta ya da 280 gün ekleyerek doğum yapacağınız tarihi tahmini olarak bulabilirsiniz.

Doğum yapacağım tarihi başka hangi yollarla hesaplayabilirim?

Ultrason taraması, ilk üç aylık dönemde doğru verilen adet dönemi kayıtlar, 10 ile 12 hafta sonra doppler ultrason ile yapılan pelvis muayenesi ve hCG (insan karyonik gonadotropin) testi doğum tarihini bulabilmek için kullanılabilecek farklı yöntemler olabilir.

Doğum tarihi değişebilir mi?

Evet. Doğum tarihi bir kaç nedenle birlikte değişim gösterebilir. Düzensiz adet döngüleriniz varsa, doğum tarihi de değişecektir.

Doğum tarihi kesin olarak nasıl hesaplanır?

Doğum yapacağınız tarihi kesin olarak hesaplanamaz. Bebeklerin sadece %4’lük bir bölümü beklenilen tarihte dünyaya gelmekte, %80’lik bir kısmı ise tahmin edilen tarihten iki hafta önce ya da sonra dünyaya gelirler.

Add Comment