Gebelik için en faydalı besinler

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için daha fazla sağlıklı yiyecek tüketmeye, gebeliğe yardımcı fazladan enerji almaya ve bebeğinizin gelişimi için ihtiyacınız olan besinleri sağlamaya her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var. Gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde (trimesterlerde), her gün 300 kalori fazladan tüketmeniz gerekir ama yapacağınız seçimlerin çok önemli olduğunu unutmayın. Beslenme programınıza dahil ettiğiniz yiyeceklerin gebelik için en faydalı besinler arasından olması, gebelik döneminizi ve bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Gebelik için en faydalı besinler

Gebelik için en faydalı besinler

Avokado

Avokado - Gebelik için en faydalı besinlerAvokado; gerçekten bir sağlıklı besin deposudur. Bebeğinizin dokusu ve beyin gelişimine faydalı C ve B vitaminleri, sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olan potasyum ve folik asitin doğal formu olan folat içerir. Folik asit; bebeğin gelişmekte olan sinir sistemi için hayati derecede önemlidir. Avokadoyu bir salata içinde ya da tam tahıl bir dilim ekmek üzerinde tüketebilirsiniz. Avokadonun yağ oranı yüksek olduğu için aşırı tüketmemeye gayret edin.

Brokoli - Gebelik için en faydalı besinler

Brokoli

Brokoli , bebeğinizin gözleri için faydalı olan karotenoidler, antioksidanlar ve kan basıncını ile sıvı dengesini düzenleyen potasyum yönünden zengindir. Brokoli ayrıca A ve C vitamini içerir. Buharda pişirebilir, kızartma olarak ya da çorba halinde tüketebilirsiniz.

Peynir - Gebelik için en faydalı besinlerPeynir

Pastörize peynirler, hem kemiklerinizi hem de bebeğinizi güçlendiren kalsiyum, fosfor ve magnezyum yönünden zengindir. Peynir, içeriğindeki yüksek oranda yağdan dolayı fazla tüketilmemeli, porsiyonların yanında küçük parçalar olarak tercih edilmelidir. Paketlenmiş ve üzerinde “Pastörize” ibaresi bulunmayan, ev yapımı ya da açıkta satılan peynirlerden uzak durmalısınız.

Yumurta - Gebelik için en faydalı besinlerYumurta

Gebelik için en faydalı besinler arasında günün her saatinde hızlı bir öğün olarak tercih edilebilecek yumurta da yer alır. Yumurta, benzersiz bir protein kaynağı olması yanı sıra, amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir. Yumurtanın iyi pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Bebeğinizin beyin gelişiminde büyük rol oynayan kolin minerali yönünden zengindir ve hafızanızı da geliştirir.

Muz - Gebelik için en faydalı besinlerMuz

Muz, potasyum açısından zengin olması yanı sıra, vücudunuzun sıvı tutma oranını düşürmesi bakımından faydalıdır, ayrıca içeriğindeki triptofan amino asidi sayesinde kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur.  Gün boyu tüketebilirsiniz.

Tatlı patates - Gebelik için en faydalı besinlerTatlı patates

Folat, lif ve potasyumla birlikte, tatlı patatesler ayrıca C vitamini de içerir; C vitamini, bebeğinizin bağışıklığını artırmaya ve kemiklerini, dişlerini ve damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Patatesi pişirip püre halinde tüketebilir, balık ya da et yemekleri ile birlikte yiyebilirsiniz.

Tahıllar - Gebelik için en faydalı besinlerTahıllar

Yulaf, tam buğday ekmeği, makarna, çavdar ekmeği, kahverengi pirinç, kinoa ve diğer tahıllar, besin değeri ve lif yönünden zengindir. Ayrıca lif kabızlığı önler. Sabahları yulaf ezmesi ya da müsli, yemek olarak da tam buğday makarna tercih edebilirsiniz.

Somon - Gebelik için en faydalı besinlerSomon

Somon balığı protein ve B vitaminleri ile birlikte, bebeğin beyninin sağlıklı büyümesine yardım eden ve bebek için eşsiz bir besin maddesi olan omega 3 yağını bulundurur. Izgara somon ya da salata şeklinde tercih edebilirsiniz.

Sığır eti - Gebelik için en faydalı besinlerSığır eti

Kaliteli bir sığır eti, demir yönünden zengindir. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, biftek sizin için güzel bir tercih olacaktır. Demir; bebeğe oksijen transferi sağlar, kansızlığı önler ve erken doğum yapmanızı engelleyebilir. Sığır eti ayrıca kolayca emilebilir formda bulunan protein, çinko ve B vitaminlerini barındırır.

Meyveler - Gebelik için en faydalı besinlerMeyveler

Mükemmel bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra meyveler, antioksidanlar açısından zengin olup, serbest radikallerle savaşmaya ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

 

Bu yazıda gebelik için en faydalı besinler hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Umarız faydalı olmuştur.

Add Comment