Gebelik Öncesi Vitaminler

Gebelik öncesi vitaminler, gebeliğe hazırlık döneminde ayrı bir önem taşır. Düzenli almanız önemlidir ve önerilir. Gebeliğiniz boyunca ihtiyacınız olacak folik asit, kalsiyum ve demir ihtiyacınızı gebelik öncesi vitaminler ile sağlayabilirsiniz. Hamile kalmadan üç ay önce başlayabilirsiniz.

  • Folik asit; bebeğin beyin ve omur ilik sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Beyin ve omurilik haline gelen bebeğin sinir tüpü, gebeliğin ilk ayında gelişir. Bebeğin bu kritik gelişme döneminde hamile olduğunuzdan haberiniz bile olmayabilir. Vitamin kullanmanın önemi burada ortaya çıkar.
  • Kalsiyum; anne ve bebeğin güçlü kemik ve dişleri olmasına yardımcı olur. Dolaşım, kas ve sinir sistemlerinin normal çalışmasına faydalıdır.
  • Demir; kan ve kas hücrelerinin gelişimlerini destekler. Anemi’yi (kansızlık) önlemeye yardımcı olur. Anemi ise kanda yeterli düzeyde sağlıklı kırmızı kan hücresi olmaması demektir.
  • Gebelik öncesi vitaminler, bebeğin zayıf doğması riskini azaltabilir.

Hemen her eczanede reçetesiz olarak bulunabilen vitaminler olduğu gibi kullanımı doktor tavsiyesi gerektiren vitaminler vardır.

Gebelik öncesi vitaminler, vitaminler ve minerallerden oluşur. Bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar. Hamilelik sırasında, folik asit, kalsiyum ve demir gibi bazı besin maddelerinin günlük alımı gerekir. Demir, kalsiyum ve folik asit gibi vitamin ve mineraller, bebeğin büyümesi, gelişmesi ve doğduktan sonra sağlıklı bir yetişkin olması için gereklidir.

Gebelik Öncesi Vitaminler

Gebelik Öncesi Vitaminler

Gebelik öncesi vitaminler akıllıca seçilmelidir

Gebelik öncesi vitamin kullanımı, beslenme ihtiyacına bağlı olarak değişir. Örneğin, bazı firmalar, demir eksikliği anemisine yatkın kadınlar için, normalden daha fazla miktarda demir içeren multivitaminler üretiyorlar.

Bazı vitaminler de sadece doktor reçetesi ile değil, herhangi bir yerde satılır. İçeriğinden ve üreticisinden emin olmadığınız her hangi bir multivitamin ile bebeğinizin sağlığını riske atmayın. Kullanmayı düşündüğünüz her türlü ürün için mutlaka doktorunuzdan onay alın. Etrafınızda karşılaşacağınız herhangi birinin herhangi bir ilaç – vitamin tavsiyesini asla dinlemeyin.

Doktorunuzla konuşun

Doktorunuzun gözetiminde ve tavsiyesi ile kullanmadığınız müddetçe farklı vitamin desteklerinden kaçının. Ayrıca vitamin kullanımında aşırıya gitmeyin. Aşırı doz kullanım önerilmez.

Günlük normal beslenme programınızda işlenmemiş gıdalar, meyveler, sebze çeşitleri, tahıllar, mercimek tüketiyor ve bol miktarda su içiyorsanız, muhtemelen yeterince vitamin ve mineral alıyorsunuzdur. Gebelik için en faydalı besinler konusundan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Aldığınız gebelik öncesi vitaminleri her zaman doktorunuza bildirin. Vitamin kutularını doğum öncesi muayeneye yanınızda götürün. Vitaminler ve mineraller, sağlıklı gelişiminin yanı sıra, kendi fiziksel sağlığınız için de gereklidir.

Yakın zamanda hamile kalmayı düşünüyorsanız veya hamile olduğunu yeni öğrendiyseniz gebelik öncesi beslenme için doktorunuzla görüşün.

Add Comment