Gebelik Sırasında Lekelenme

Gebelik sırasında lekelenme; birçok gebenin karşılaştığı ortak bir sorundur. Kadınların yaklaşık % 20’si gebeliğin ilk 12 haftasında lekelenme yaşadığını söylemektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde görülen kanama, adet dönemindekine göre daha açık renktedir. Renk, genellikle kırmızıdan kahverengiye değişir.

Böylesi durumlarda hemen paniğe kapılmayın. Gebelik sırasında lekelenme yaşayan kadınların büyük bir kısmı sağlıklı bir gebelik dönemi tamamlayıp, bebeklerine kavuşurlar.

Gebelik Sırasında Lekelenme

Gebelik Sırasında Lekelenme

Gebelik boyunca ne zaman kanama olur?

Gebelikte kanama, vajinadan herhangi bir kanın boşalmasıdır. Gebe kalındıktan sonra (yumurta döllenirken) ve hamileliğin sonuna kadar her an olabilir.

Özellikle birinci trimester döneminde, gebelik sırasında hafif kanama veya lekelenme yaygındır.

İster kanama, ister lekelenme olsun, öncelikli olarak doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebelik sırasında lekelenme neden olur?

Döllenmiş yumurta, rahim duvarına tutunurken kanama gerçekleşir. Gebeliğin erken dönemlerinde görülen kanama bu yüzden olur. Bu kanama birkaç gün sürebilir. Bu lekelenme, genellikle bir kadının hamile olduğu ve hatta gebelik beklenilen dönemde sıklıkla görülür.

Gebelik sırasında serviks çevresindeki dokuda kan damarı sayısı arttığı için kanama görülebilir. Bu bölgeyle temas (cinsel ilişki yoluyla veya örneğin bir jinekolojik muayene yoluyla) kanamaya neden olabilir.

Gebelik sırasında lekelenme olursa ne yapmalı?

Gebelik sırasında lekelenme veya kanama normal ya da beklenen bir durum değildir.  Eğer siz de lekelenme ya da kanama ile karşılaşırsanız, doktorunuzla görüşmeniz en iyisidir. Gebelik sırasında lekelenme ile ilgili iyi haberimiz şu ki: gebelik sırasında kanama yaşayan kadınların % 50’si sağlıklı bir hamileliğe devam edip ve sağlıklı bir bebeğe kavuşuyor.

Kanamanın dış gebelik gibi, gebelik komplikasyonları nedeniyle olup olmadığından emin olmak için adet dönemine benzer bir ağır kanama olursa, hemen doktorunuzu arayın. Hamileliğin sonlarında anormal kanamaların daha ciddi sonuçları olabilir. Çünkü sizin veya bebeğinizin bir komplikasyona maruz kaldığınızın göstergesi olabilir. İkinci veya üçüncü trimester dönemlerinde herhangi bir kanama yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Gebelik döneminizde lekelenme veya kanamayı kontrol altında tutabilmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Daha çok dinlenin. Ayakta çok fazla kalmamaya özen gösterin, bedeninizi fazlasıyla yormamaya çalışın.
  • Ayaklarınızı dinlendirin.
  • Daha az hareket edin, fiziksel hareketlerinizi sınırlayın.
  • Mümkünse ayaklarınızı yüksekte tutun.
  • 5 kilo ve üzeri hiçbir ağırlığı kaldırmayın.

Unutmayın, gebelik sırasında lekelenme yaşayan kadınların çoğunluğu, sağlıklı bir hamileliğe devam etmektedir. Bununla birlikte, kanama veya lekelenme olduğu takdirde mutlaka doktorunuzla görüşün. Gebeliğiniz boyunca yaşayacağınız semptomları doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Add Comment