Gebelik testi yapmak

Gebelik testi yapmak, kadınlar için oldukça heyecan verici bir durumdur. Bir gebelik testi yapmadan önce, herhangi bir gebelik belirtisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Adet gecikmesi, bir kadının hamilelik testi yapmasına neden olan en yaygın gebelik belirtisidir.

Gebelik testi yapmak

Gebelik testi yapmak

Gebelik testi yapmak hakkında sık sorulan sorular

Hamile olup olmadığınız gebelik testiyle nasıl bulunuyor?

Bir gebelik testi, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun kanda veya idrarda olup olmadığını tespit eder. HCG, embriyo rahim astarına bağlandıktan hemen sonra plasentada üretilir ve gebeliğin ilk birkaç gününde vücudunuzda hızla oluşur.

Gebelik testi yapmadan önce ne kadar beklemeliyim?

Çoğu doktor, evde bir hamilelik testi yapmadan önce kaçırdığınız adet dönemin ilk gününe kadar beklemenizi tavsiye eder. Gecikmiş bir adet dönemi genellikle gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. “Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret” yazısından diğer gebelik belirtilerini okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı testler, diğerlerinden daha duyarlıdır ve daha önce de yapılabilir.

Doktorunuz tarafından yapılan bir kan testi, ev testlerinden daha duyarlıdır ve gebe kaldıktan sonra 7 ila 12 gün arasında alınabilir. Bununla birlikte, bu testler çok erken yapıldığı zaman, yanlış ve negatif sonuç göstermesi mümkündür. Negatif bir sonuç aldıysanız ve adet döneminiz hala başlamazsa, başka bir test yapabilirsiniz.

Gebelik testleri ne kadar doğru sonuç verir?

Evde yapılan gebelik testleri doğru kullanıldığında çok doğru sonuçlar vermektedirler (yaklaşık % 97). Bazı gebelik kitleri iki test halinde gelir, çünkü hatalar olur. Eğer çok erken bir test yaparsanız, yanlış ya da negatif bir sonuç alabilirsiniz (hamile olduğunuz halde test size negatif sonuç verebilir).

Hormonun bir testte tespit edilmesi için vücudunuzun yeterince yüksek bir seviyeye çıkması için zaman gerekir. Test sonucu negatif çıkar ve  hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç gün bekleyin ve tekrar test yapın.

Yanlış pozitifler (yaptığınız test size hamile olduğunuzu söyler ama siz hamile değilsiniz) mümkündür, ancak nadirdir. Pozitif bir gebelik testi, hamile olduğunuzu gösteren oldukça iyi bir göstergedir.

En doğru sonucu alabilmek için, hCG hormonunun yeterince yüksek bir düzeye çıkması için bekleyin ve daha sonra gebelik testi yapın.

Add Comment