Gebelikte 1 ve 2. Hafta

Gebeliğin İlk ve İkinci Haftası

Gebelikte 1 ve 2. Hafta boyunca, vücudunuz olası bir gebelik için hazırlanır. Gebeliğinizin 1. ve 2. haftasında henüz bir bebeğiniz olduğundan haberiniz bile olmayabilir.

Gebelikte 1 ve 2. Hafta

Gebelikte 1. ve 2. haftalar

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Bebeğinizin gelişmeye başladığı günü ve hamile kaldığınız tarihi net olarak tespit etmek oldukça zordur. Hamilelik döneminin başlangıcı; hamile kalındıktan sonraki ilk iki hafta içinde henüz fetüs gelişmeye başlamıyor olsa bile, kadının son normal adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.

Hamilelik günü başlangıcı, son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır. Çünkü her kadın vücudu bu dönemde hamilelik için hazırlanır. Gün sayımının yapıldığı bu günden itibaren çoğu kadın için ortalama bir hamilelik dönemi 280 gündür. Gebe kalınan günü tam olarak söylemek oldukça zordur.

Hamilelik dönemi hesaplaması hakkında daha fazla bilgi almak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Gebelikte 1 ve 2. Hafta boyunca vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanır?

Hamile kalmak istiyorsanız, bilmeniz gereken en önemli şey yumurtlama zamanıdır. Yumurtlama döneminde olgun bir yumurta, yumurtalıktan serbest kalır, fallop tüpü yumurtayı aşağı doğru iter ve yumurta döllenmek için hazır hale gelir.

Gebelik döneminin 1. ve 2. haftasında rahim duvarı yumurtanın döllenmesi için kalınlaşır. Eğer gebelik olmazsa, döllenmemiş yumurta ve rahim duvarı menstrüasyon (adet kanaması) sırasında dışarı atılır.

Ayrıca yumurtlama ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Bir yumurta yumurtalıklardan ayrıldıktan sonra 12-24 saat süreyle yaşar.
  • Normalde, her zaman sadece tek bir yumurta döllenmek için serbest kalır.
  • Yumurtlama; stres, fazla kilo, egzersiz eksikliği, uyku alışkanlıkları, hastalık, seyahat gibi faktörlerden etkilenebilir.
  • Bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif lekelenme ile karşılaşabilir. Bu gerçek bir regl döneminden farklı olarak kanama şeklinde değildir.

Bebeğinize neler oluyor?

Henüz hiçbir şey olmuyor, biraz daha beklemelisiniz. Uzun zaman önce, bir yumurta serbest kaldı ve döllenmek için hazır durumda beklemekte.

Yumurtlama zamanını nasıl takip edersiniz?

Bir kadının aylık adet döngüsü, adet döneminin ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar hesaplanır. Hemen bir kadının adet döngüsü normalde 28-32 gündür. Yumurtlama zamanı adet kanaması başladığı ilk gününden itibaren hesaplanır.

Çoğu kadın kendi adet döngüsünün  11-21. günü arasında herhangi bir günde yumurtlar. Bu süre içinde cinsel ilişki kurmak, gebelik şansını artırır.

Yumurtlama hakkında daha fazla bilgi için:

Gebelikte 1 ve 2. Hafta ile ilgili neler yapabilirsiniz?

Hamile kalmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınızı artırmak için, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yeterli egzersiz yapmak ve dengeli beslenme, bu dönem için önemli bir faktördür.

Doğum öncesi vitaminleri almaya başlamalı ve aşağıdaki maddeleri kullanıyorsanız durdurmalısınız.

Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, gebelik dönemi boyunca kullanımının uygun olup olmadığı konusunda, doktorunuzdan onay almanız gerekebilir. Hamilelik sırasında beslenme hakkında daha fazla bilgi için, gebelik öncesi beslenme hakkında bilgiler konusunu inceleyebilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Şu an yapabileceğiniz en önemli şey hamile kalmış gibi hareket etmek olacaktır. Eğer döllenme meydana gelmişse biliyorsunuz ki hem gebelik döneminizi daha rahat tamamlanması, hem de bebeğinizin güvende kalması için yapılması veya uzak durulması gereken bazı faaliyetler olacaktır.

Baba adayı için tavsiyeler

Bir çok kez baba adayı şu anda gebelikte bir rolü olduğu hissetmez. Ancak, babanın sağlık durumu ve yaşam tarzı da bebeğe etki eder. Baba adayının sigara ya da alkol kullanımı, uyarıcı madde alışkanlığının olup olmadığı, beslenme alışkanlıkları, ilaç alımı gibi durumları da değerlendirmek gerekebilir.
Erkekler de gebelik öncesi vitaminler veya farklı tıbbi destek ürünleri kullanabilirler.

Add Comment