Gebelikte 10. Hafta

Neredeyse gebelikte ilk üç aylık dönem bitti. Gebelikte 10. hafta ile ilgili bilmek isteyeceğiniz notlarımız için makalemizi okumaya devam edin.

Gebelikte 10. Hafta

Gebelikte 10. Hafta

Vücudunuzda ne gibi değişimler oluyor?

Gebelik döneminin 10. haftasında rahminiz büyümeye devam ediyor, ama muhtemelen hala hamile olduğunuz dışarıdan bakıldığında çok da fazla belli değil. Bazı kadınlar, hamile olduklarını yakın çevreleriyle paylaşmak istemezler. Gebelikle ilgili gelişen duygularınızı hem eşinizle, hem de doktorunuzla paylaşma konusunda açık davranmalısınız.

Bebeğin gelişimi gebelikte 10. hafta boyunca nasıl ilerliyor?

Bu dönemde bebeğinizin organları (böbrekler, karaciğer, beyin ve akciğer dahil olmak üzere) büyümeye devam ediyor, bebeğinizin hayati organlarının çoğunluğu çalışıyor, ama gebeliğin geri kalan kısmında organlar gelişmeye devam edecekler.

Bebeğinizin kafası vücut uzunluğunun yarısı kadar olup, beyin gelişimi için alnında bir çıkıntı vardır. Tırnakları, ayak tırnakları ve kılları bu hafta görünür olmaya başlayacak. Parmakları artık perdeli değildir.

Bebek amniyotik sıvıyı yutar ve bacakları tekmeliyor.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz uzunluğu gebelikte 10. hafta 5.08 cm. civarında, bir limon büyüklüğünde ve ağırlığı yaklaşık olarak 7 gramdır.

10 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 10. hafta neler yapabilirim?

Doktorunuzla 2. randevu gebeliğinizin 12. ile 16. haftaları arasında gerçekleşir. Bu ziyaret sırasında doktorunuz ilk defa bebeğinizi görmenizi sağlayan bir ultrason yapabilir. Bazı kadınlar bebeklerinin ilk görüntüsü için hatıra fotoğrafı almak isterler, bu özel anı kaçırmamanızı öneririz.

Doktorunuz, bebeğinizin kalp atışlarını size dinletebilir. Bebeğin ilk fetal hareketleri ultrason cihazında görüntülenebilir.

Daha İyi Bir Gebelik İçin İpuçları

Hamile olunmasına rağmen, formda kalmak isteyen anne adayları için katılabilecekleri spor faaliyetleri için geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Gebe kalınmadan önce aktif bir spor hayatı olup olmamasına göre doktorunuz ile görüşüp bu tarz hareketlerin sizin için uygun olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüm gebelik dönemi boyunca yapılabilecek spor faaliyeti olarak yürüyüş ve yüzme önerilir.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizi  düzenli olarak spor yapmak için teşvik edebilirsiniz. Onunla, birlikte yapabileceğiniz egzersizler, spor aktiviteleri olup olmadığı hakkında konuşabilir, tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Bir çift olarak yapabileceğiniz bazı spor faaliyetleri vardır:

  • Yürüyüş
  • Yüzme
  • Tenis
  • Golf

Önemli olan, egzersiz yaparken de, birlikte vakit geçirmenizdir. Beraber bir şeyler yapmanın hazzını eşinizle birlikte yaşamanızdır.

Add Comment