Gebelikte 11. Hafta

İlk üç aylık dönem tamamlanmak üzere. Sadece bir hafta kaldı. Gebelikte 11. hafta ile ilgili tavsiyelerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte 11. Hafta

Gebelikte 11. Hafta

Gebelikte 11. hafta boyunca vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanıyor?

Bebeğiniz hızla rahim içinde büyürken, fiziksel görünümünüzde gözle görülür değişiklikler hala yavaş ilerleyebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda tırnak ve saç büyümesi hızı artabilir.

Bu değişimler gebelik nedeniyle oldukça normal kabul edilir. Gebelik süresince bu gibi değişimlerin sebebi tam olarak belli değildir ama bunun vücut dolaşımındaki ve hormonlardaki değişimler sebebiyle olduğu kabul edilir.

 

Bebeğin gelişimi nasıl ilerler?

Gebelikte 11. haftada bebeğin anne karnındaki durumu

Gebelikte 11. haftada bebeğin anne karnındaki durumu

Bebeğinizin gelişimi hızla devam ediyor. Bebeğinizin kafası tüm vücut uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturur. Her iki el ve ayak parmakları gebelikte 11. hafta tamamen ayrılmış durumdadır. Bebeğin cildi hala çok şeffaftır ve kemikleri sertleşmeye başlar. Dış cinsel organı neredeyse tamamen oluşmuş durumdadır. Birkaç hafta içinde bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağı net bir şekilde öğrenilebilir.
Ayrıca, bebeğiniz oldukça aktif durumdadır. Onun karnınız içindeki hareketlerini net bir şekilde hissedebilirsiniz.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Gebeliğin 11. haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 6.35 santimetre ve ağırlığı ortalama 14.17 gramdır.

11 Haftalık gebelikte neler yapılabilir?

Şayet gebeliğinizin şimdiye kadar olan bölümünde sabah bulantısı ile birlikte yoğun kusma yaşadıysanız, gebelikle alakalı olarak kilo alımı yerine, birkaç kilo kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durum için endişelenmeyin; çoğu kadın gebeliklerinin ilk üç ayında 3-4 kilo kaybedebilirler

Gebelik süresi boyunca ortalama  11.3 ile 15.9 kg. alınması önerilir. Gebelikte kilo almak hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Çoğu hamile kadın gebelikte seyahat etmek konusunu merak eder. Gebelik komplikasyonları veya gebelik döneminiz ile ilgili herhangi bir endişelenecek durum yoksa, gebeliğiniz süresi boyunca seyahat edebilirsiniz.

Gebelik sırasında seyahat etmek için en ideal zaman olarak ikinci üç aylık dönem tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise gebeliğin ilk üç aylık döneminde sabah hastalığı nedeniyle oluşan rahatsızlıkların, ikinci üç aylık dönemde bitmiş olmasıdır.

Baba adayı için tavsiyeler

Düzenli olarak gebelik kitapları okumak için zaman ayırmayı düşünebilirsiniz. Bu, eşinize gebelik ile ilgilendiğinizi gösterir. Hamilelikle ilgili korku ve heyecanlarınızı karşılıklı konuşup tartışmanız için size fırsat sağlar.

Add Comment