Gebelikte 12. Hafta

Gebelikte 12. hafta. Bu hafta sabah hastalığı azalması ile birlikte rahatlayacaksınız ve vücudunuzdaki yorgunluk da azalmaya başlayacak.

Gebelikte 12. hafta

Gebelikte 12. hafta

12 haftalık gebelik dönemi ile ilgili notlarımızı sıralayalım.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanıyor?

Rahminiz büyümeye devam eder ve doktorunuz alt karın bölgenizde hissetmeye başlar. Bu hafta hamile kıyafeti giymenize başlamaya gerek olmayabilir ama kendi kıyafetlerinizin de size tam olarak uymadığını fark edersiniz. Yavaş yavaş daha rahat kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Şayet bu ilk gebeliğiniz değilse daha önceki dönemde kullandığınız kıyafetlerinizi çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca deri renginiz koyulaşmaya başlayacak. Yüzünüz ve boynunuzda düzensiz koyu lekeler bulunur. Bunlara kloazma veya gebelik maskesi denir. Bu koyu lekeler doğumdan kısa bir süre sonra tamamen kaybolur ya da daha hafif bir renge dönüşür.

Bebeğiniz gebelikte 12. hafta boyunca ne durumda?

Gebelikte 12. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 12. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bu hafta bebeğinizin gözleri birbirine daha yakın bir pozisyon almaya başlayacak ve kulakları kafasının üzerindeki sabit duracakları asıl yere gelecekler. Bebeğin bağırsakları göbek kordonu içine çok hızlı şekilde büyür, ancak karnın içine doğru geriye doğru hareket etmeye başlar.

Böbrekleri artık idrar salgılar ve sinir sistemi olgunlaşmaya devam eder. Bebeğin emme gibi karmaşık refleksleri gelişmeye başlar.

12 haftalık bebek ne kadar büyük?

Gebelikte 12. hafta bebeğiniz  yaklaşık 8 cm. uzunluğundadır. Bu hafta sonuna kadar bebeğin ağırlığı yaklaşık 28 gram olacak.

12 haftalık gebelik döneminde neler yapılabilir?

Diyet listenize göz atın. Hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri alıp almadığınızı kontrol edin. Hamile olduğunuz için aklınıza gelen her şeyi, her zaman yiyemeyeceğiniz gerçeği ile yüzleşin. Gebelik döneminiz boyunca alacağınız kilolara da dikkat etmelisiniz. Gebelik boyunca kilo alımı düzenli olarak devam etmelidir.

Gebelik döneminde aşırı kilo almamak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Fast food tüketmekten kaçının.
  • Gece geç saatlerde atıştırmalık şeyler yemekten kaçının.
  • Yağlı ve tatlı gıda tüketimine sınırlamalar getirin.

Gebelikte kilo dengesi ile ilgili konuyu okumanızı tavsiye ederiz.

Daha sağlık bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Doğum ve doğum sonrasında size yardımcı olabilecek, hamilelik egzersizleri bulup, yapabilirsiniz. Örnek olarak “Kegel” egzersizleri hamile kadınlar için çok güzel sonuçlar verebilmektedir.

Birçok kadın, gebelik öncesi, sırasında ve sonrasında Kegel egzersizleri yaparlar. Kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Bu egzersizler, doğumdan sonra vücut kaslarının dengesini bulmalarına yardımcı olur.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin vücudu pek çok değişikliğe uğrar ve bir zamanlar kolaylıkla yaptığı şeyler onun için daha da zorlaşabilir. Onun uzun bir günün sonunda ellerini, ayaklarını veya sırtını ovarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ona daha da özel bir an yaşatmak için losyon veya masaj yağı ya da en sevdiği parfümü kullanabilirsiniz.

Add Comment