Gebelikte 13. Hafta

Gebelik döneminizin ilk üç aylık dönem tamamlanmasına sadece bir hafta kaldı. Gebelikte 13. hafta ile ilgili detayları devam eden satırlarda bulacaksınız.

Gebelikte 13. Hafta

Gebelikte 13. Hafta

Vücudunuzda gebelikte 13. hafta neler değişir?

Henüz hamile kıyafetleri giymeye başlamamış olabilirsiniz, büyük olasılıkla dar kıyafetlerinizin yerini daha rahat kıyafetler almıştır. Karın bölgenizde, göğüs ve kalça bölgenizde germe izleri oluşmaya başlayabilir.

Sabah hastalığı bu hafta (gebelikte 13. hafta) azalmaya başlar, ama daha sık mide ekşimesi yaşıyor olabilirsiniz.

Göğüslerinizde değişiklikler fark edebilirsiniz. Şimdiye kadar göğüsleriniz büyüdükçe, süt üretimi için hazırlık yapmaya başlarken göğüs kanallarının neden olduğu yumrulu veya nodüller hissedilebilir.

Göğüslerinizde cildin hemen altında damarlar olduğunu fark edersiniz. İkinci trimester (gebeliğin ikinci üç aylık dönemi) kolostrum oluşmaya başlar; kolostrum anne sütü oluşumunun ilk aşamasıdır ve göğsünüze masaj yaparken meme ucunda hissedilebilir.

Bebeğin gelişimi 13 haftalık gebelikte nasıl ilerler?

Gebelikte 13. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 13. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bu haftaya kadar, bebeğinizin kafası vücudunun en büyük parçası olmuştu, ama bu durum gebeliğin 13. haftasından itibaren değişmeye başlar. Bebeğinizin kafası artık vücudunun 1/3 ü kadar bir büyüklüktedir. Bebeğin parmak izi, parmak uçlarında belirginleşir. Bebeğiniz yuttuğu amniyotik sıvıyı vücudundan dışarı atmasını sağlayan böbrek ve idrar yolları artık tamamen çalışıyor. Ayrıca, bebeğin cildini kaplayan ve adına lanugo (ayva tüyü) denilen ince, yumuşak bir saç meydana gelir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

13 haftalık gebelik döneminde, bebeğin uzunluğu yaklaşık 9.5 cm. ve ağırlığı yaklaşık olarak 35 gramdır.

Gebelikte 13. hafta neler yapılabilir?

Kadınlar gebeliklerinin ilk üç aylık dönemlerinin bitiminde libido artışı yaşarlar. Birçok çift gebelikte cinsel ilişki yapmanın güvenli olup olmadığını merak ederler. Bebekler anne karnında amniyon sıvısı tarafından, dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı korunaklı durumdadırlar. Gebelikte seks yapmak güvenlidir.

Sadece şu şartlar altında gebelikte seks yapmaktan uzak durulmalıdır:

  • Erken doğum geçmişi varsa,
  • Düşük geçmişi varsa,
  • Anne adayının suyu geldiyse,
  • Sebebini bilmediğiniz vajinal akıntı veya akıntı olursa,
  • Placenta Previa (Plasentanın rahim ağzını kapatması) varsa
  • İncompetent cervix (gebelik sürecinde kendiliğinden açılarak düşük veya erken doğuma sebep olabilecek yapısal zayıflık gösteren uterus serviksi; yetersiz serviks) varsa
  • Siz ya da eşinizde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa

gebelikte seks yapılmamalıdır.

Daha İyi Bir Gebelik İçin İpuçları

Hamile kadınların hemen hemen %90’ının vücudunda germe izleri oluşur. Germe izleri genelde karın ve/veya göğüslerine doğru inen pembemsi ya da kırmızı çizgiler olarak görünür. Gebelik süresi boyunca daha yavaş kilo alımı germe izi olasılığını azaltır ve bu durum sizin ve bebeğiniz için çok daha sağlıklıdır.

Gebelikte egzersiz yapmak, E vitamini almak ve alfa hidroksi asit içeren losyonlar da izleri önlemek için yardımcı olabilir. Eğer hala izler kalmaya devam ediyorsa, gebelik bittikten sonra bu izlerin solgunlaştığını hatırlayın ve rahatlayın.

Çatlaklar için kullanmayı düşündüğünüz reçetesiz kremler için mutlaka doktorunuz ile görüşün. Bu kremler deri altından emilerek kan dolaşımına oradan da bebeğe geçecektir. Farkında olmadan bebeğinize zarar vermek istemezsiniz değil mi?

Baba adayı için tavsiyeler

Bu hafta eşinizle ebeveynliğe bakış açınızı paylaşın. Her biriniz anne ve babanızın size ne şekilde davrandığını listeleyin ve karşılaştırın. Bu sayede kendinizi anne-baba statüsüne koyabilir, ne şekilde davranmanın daha doğru olacağına karar verebilirsiniz.

Add Comment