Gebelikte 14. Hafta

Gebelikte 14. hafta ile birlikte gebelikte ikinci üç aylık dönem başladı. 14 haftalık gebelik dönemi için öneriler listemizi burada inceleyebilirsiniz.

Gebelikte 14. Hafta

Gebelikte 14. Hafta

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanıyor?

Değişen vücudunuzla birlikte hamilelik elbiseleri de zorunluluk haline gelmeye başlar. Anne adayları bir süreye kadar bunu bol kıyafetler veya eşlerinin kıyafetlerini giyerek çözmeye çalışsa da yakın bir tarihte hamilelik kıyafetleri giymek durumunda kalırlar.
Eğer önceden bir gebelik yaşadıysanız zaten vücudunuzun gelişimini bilmektesiniz. Vücut gelişim dönemleri birbirinden farklı süreçte gerçekleştiği için, her kadın kendi vücuduna hangi dönem hangi kıyafeti giymesi gerektiğini bilir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

14 haftalık gebelik döneminde bebeğin uzunluğu yaklaşık 10 cm. ve ağırlığı da 56 gr. civarındadır.

Bebeğinize ne oluyor?

Gebelikte 14. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 14. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebeliğinizin 14. haftasında bebeğiniz büyümeye ve olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğinizin kolları uzamaya başlar, vücudunun geri kalan kısmına orantılı bir hale gelir. Bebeğin dalağı kırmızı kan hücreleri üretmeye başlar. Bebeğiniz bu dönemde kollarını ve ayaklarını kendi istediği gibi hareket ettirmeye başlamış olacaktır.

Bebeğinizin beyin gelişimi yüzünü buruşturmasını, kaşlarını çatmasını sağlar. Yani kendine ait mimikleri bile bu dönemde gelişme gösterir. Bebek parmağını bile emebilir. Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi ile, gelişimin kritik bölümü tamamlanmış, düşük yapma olasılığı azalmıştır.

Gebelikte 14. hafta neler yapılabilir?

Hamileliğinizin bu noktasında son derece karamsar hissetmeye başlayabilirsiniz. Merak etmeyin, ruh halindeki değişimler gebelik boyunca sıklıkla görülür. Hamile olduğunuz için kendinizi oldukça heyecanlı hissedebilirsiniz, ama aynı zamanda stresli veya depresif hissedebilirsiniz. Hamilelik hormonlarınız göz önüne alındığında bu oldukça normal bir durumdur.

Kendinize şu soruları sormaya başlayabilirsiniz:

  • İyi bir ebeveyn olabilecek miyim?
  • Mali olarak ne durumda olacağım?
  • Bebeğim sağlıklı olacak mı?
  • Bebeğime hazırlanmak için doğru şeyleri yapıyor muyum?

Hamilelik, hayatınızı fiziksel ve duygusal yönlerden her türlü değişikliklere getiren bir süreçtir. Kendinize zaman ayırın, alacağınız kararlarda sakin davranmaya gayret edin. Her seferinde bir adım atın. Kendinizden emin olun ve stres ile başa çıkmanın doğal yollarını öğrenin.

Daha iyi bir gebelik için neler yapılabilir?

Vücudunuzdaki benlerin hamilelik döneminde değişmeye başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu değişiklikler hamilelik ile ilgili olabilir iken, özellikle garip bir şekil veya bir renk alan benlerin doktor veya sağlık kuruluşunuz tarafından incelenmesi faydalı olabilir.

Baba adayı için tavsiyeler

Gebeliğin bu erken döneminde, birçok kadın duygularıyla mücadele ederken yorgun düşer. Şayet eşiniz çalışan bir anne adayı ise işten eve döndüğü zaman bir uyku çekmek isteyebilir. Eğer başka bir çocuğunuz daha varsa, onunla ilgilenerek eşinizin çok daha rahat bir şekilde dinlenmesine yardım edebilirsiniz. Sessiz bir ortam sağlamak eşiniz için huzur demektir.

Eşiniz bu düşünceli davranışınızdan dolayı çok mutlu olacaktır ve sizi takdir edecektir. Eğer onu daha da mutlu etmek isterseniz, uyandığında ona bir akşam yemeği sürprizi yapabilirsiniz.

Add Comment