Gebelikte 15. hafta

Bebeğinize sevinç içinde sarılacağınız büyük buluşmaya bir hafta daha yakınsınız. Gebelikte 15. hafta ile ilgili tavsiyelerimizi ve merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte 15. hafta

Vücudunuzda gebelikte 15. hafta neler değişir?

Hamileliğin 15. haftasında anne adaylarının ortalama kilo artışı yaklaşık 2.27 kg.dır. Bu kilo artışı oldukça normal olduğu gibi, siz bu değerden daha az ve ya daha fazla kilo almış olabilirsiniz. Bu artış tamamen anne adayının fiziksel ve genetik özelliklerine bağlıdır. Ancak, kilonuzda çok önemli ölçüde artış ya da azalış varsa bir sonraki gebelik kontrol randevusunda diyet konusunu doktorunuzla görüşmelisiniz.

Karnınızın şeklinde değişiklikler veya başkalarına farklı gelen değişimler olmayabilir. Rahminizin üst kısmını göbeğinizin 10-12 cm. altında hissetmeniz mümkün olabilir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bu hafta sonuna kadar bebeğiniz  12 cm. uzunluğunda ve 57 gram ağırlığında olacak.

Bebeğinize ne oluyor?

Gebelikte 15. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 15. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin cildi çok ince bir halde ve kan damarları deri üzerinden görüntülenebilir. Bebeğinizin kulakları dışarıdan gelişmeye ve daha seçilebilir bir görünüm kazanmaya devam ediyor. Bebeğinizin gözleri burnuna doğru hareket eder.

Bebeğin kemikleri, röntgen cihazıyla x-ray ışınları altında görüntülenebilse, iskeleti görünür olacaktı, yani kemikleri gelişmeye başlıyor. Bu hafta bazı bebeklerin ayrıca ultrason takibi sırasında başparmaklarını emdikleri görülmüştür.

Gebelikte 15. hafta neler yapılabilir?

Doktorunuz doğum öncesi randevuları sırasında fundus yüksekliğini ölçmeye başlayacak. Fundus: kasık kemiğinin üstü ile rahim üstü arasındaki mesafedir.

Fundus ölçümü aynı zamanda bebeğin pozisyonu hakkında fikir verebilir. Daha küçük bir fundus yüksekliği yatay konumda olduğu anlamına gelirken yüksek bir fundus yüksekliği, poposunun yukarıda olduğu anlamına gelir. Bir ultrason çekimi ya da pelvik muayene ile bu teyit edebilir.

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Birçok kadının gebelikte uyku pozisyonları ile ilgili merakları vardır. Anne adaylarının yan yatarak uyumaya başlamaları en doğru seçenek olur. Bu en rahat ve sağlıklı uyku pozisyonudur. Sırt üstü uyumak, bebeğe kan temin eden damarlara baskı yapılmasına neden olur. Ayrıca yüz üstü uyumak nefes alış verişinizi zorlaştıracağı için gebeliğiniz boyunca yüz üstü uyumadan kaçınmalısınız.

Uykuya yan yatarak başlayabilmenin en kolay yolu yatağınıza fazladan birkaç yastık almak ya da gebelik yastığı kullanmak olabilir. Gebelik yastıkları bütün vücudunuzu destekler ve çok da pahalı değildir. Gebelik yastığı kullanarak veya normal yastıklarınızı dizlerinizin arasına ve sırtınıza koyarak oldukça rahat uyku uyuyabilirsiniz.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşiniz geceleri uyumakta ve rahat bir şekilde uyuduğu pozisyonda kalmada zorlanıyor mu? Yastıkları konusunda ve onun uyku pozisyonunda rahat edebilmesi için yardım edebilirsiniz. Eşinize yatmadan önce ayaklarına masaj yaparak çok daha rahat bir gece geçirmesi konusunda destek olabilirsiniz.

Şayet sabahları ondan daha erken uyanıyorsanız, eşinizin uykusu için daha duyarlı olabilirsiniz. Unutmayın ki eğer uykusu bölünürse yeniden uykuya geçmesi uzun zaman alabilir ve bu esnada rahatı bozulabilir. Hamileliği süresince eşinizi rahat ettirmek için elinizden geleni yapmalı ve olabildiğince centilmen davranmalısınız.

Add Comment