Gebelikte 16.Hafta

Gebelik yolculuğunuzun yarısına ulaşmaya sadece dört hafta kaldı. Gebelikte 16. hafta boyunca size yardımcı olacak önerilerimiz ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Gebelikte 16.Hafta

Gebelikte 16.Hafta

Vücudunuzda gebelikte 16. hafta neler değişir?

Rahminiz büyümeye devam ediyor ve yaklaşık 250 gr. ağırlığında. Plasenta da büyüyor ve gebelik süresi boyunca bebeğinizi koruyacak amniyotik sıvı miktarında artış oluyor.

Şu anda bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı yaklaşık olarak 200 gr. ağırlığında.

Hamile kaldığınızda, vücudunuzdaki kan hacmi %30-%50 oranında artış gösterir. Kan dolaşımındaki bu artış, yüzünüzün daha parlak görünmesine neden olur. Gebelik hormonları vücudunuzdaki yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olur, bu da yüzünüzün daha parlak görünmesine yol açar.

Bu durumların her ikisi de  gebelikte cilt değişikliklerine neden olabilir. Eğer cildiniz çok yağlanırsa, yüzünüzü temizlemek için yağsız bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ya da bütün bunları bir kenara itip sadece gülümseyin ve parlak cildinizin tadını çıkarın.

Gebelikte 16. hafta bebeğiniz ne kadar büyük?

16 haftanın sonunda, bebeğin uzunluğu 13.5 cm. ve ağırlığı 70 gr. civarındadır.

16 haftalık gebelikte bebek nasıl gelişir?

Gebelikte 16. hafta da bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 16. hafta da bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz, önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek bir büyüme atağı için hazırlanır. Bebeğinizin kafası önceki haftalara oranla şimdi daha dik. Kulakları ve gözleri de son konumlarında yer alarak bebeğe daha tanımlayıcı bir görünüm veriyor. Yine bu dönemde bebeğinizin göz kasları çalışmaya başlar ve bebeğiniz gözlerini sağa sola hareket ettirebilir.

Bebeğin vücudunun daha karmaşık sistemlerinin birçok fonksiyonu, idrar ve dolaşım sistemleri de dahil olmak üzere çalışmaya başlar. Bebeğinizin kalbi günde 23 litre civarında kan pompalar. Ancak, gebelikte 40. hafta bu miktar günde 1.700 litreye ulaşacaktır.

Gebelikte 16. hafta neler yapabilirsiniz?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz önümüzdeki birkaç hafta içinde olabilir.
Bu ziyaret sırasında, doktorunuz size bazı testleri önerebilir:

  • Ultrason
  • Anne Serumu Alfa-Fetoprotein Taraması
  • Üçlü tarama
  • Amniyosentez

Doktorunuzla ayrıca aşağıdaki konularda görüşmek isteyebilirsiniz:

  • Yuvarlak bağ ağrısı
  • Erken doğum
  • Çocuk doktoru seçimi
  • Doğum öncesi dersleri

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Anne karnındaki bebeğin ilk hareketleri gebeliğin 16 ve 20. haftaları arasında hissedilmeye başlanır. Eğer bu sizin ilk hamileliğiniz ise bebeğin hareketini hissetmeniz 20. haftaya daha yakın olabilir. Bu ilk hareketler genellikle gaz kabarcıkları hissetmek, ya da çırpınma hissi olarak tarif edilir. Daha önceden gebelik yaşamış olan adayların genelde ilk defa gebelik yaşayan anne adaylarından daha önce bebeklerinin hareketlerini hissettikleri ortaya konmuştur.

16. haftadan sonra sırtüstü veya yüzüstü yatmak bebeğinize giden kan akışını azaltabileceği için olabildiğince bundan kaçınmalısınız. Doktorların tavsiyesi bu dönemden itibaren anne adayının sol tarafa doğru yatmasıdır. Sağ tarafa doğru yatmanın bir sakıncası yoktur fakat, karaciğerin sağda olması sebebiyle kadınların zaman zaman ağrı hissettikleri belirlenmiştir. Sağlıklı bir uyku şu anda daha da önemli bir hale gelir ki, gece boyunca daha rahat uyumak için vücudunuzu destekleyen bir yastık kullanmak en iyisidir.

Baba adayına tavsiyeler

Eşiniz önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğin ilk hareketlerini hissetmeye başlar. Bu, anne ve çocuk arasındaki bağ kurma deneyimini artırabilir.

Bebeğinizin hareketlerinin anne karnının dışından hissedilmesi zaman alacaktır ama o zamana kadar sizin bebeğiniz ile bağ kurmanız günlük olarak onunla konuşarak veya şarkı söyleyerek olabilir. Eşiniz dinlenirken siz de bebeğinizle konuşabilir, ona şarkı / ninniler söyleyebilirsiniz.

Add Comment