Gebelikte 18. Hafta

Dünyalar güzeli bebeğinize kavuşacağınız o harika güne giden yolun neredeyse yarısına ulaştınız. İlerleyen satırlarda gebelikte 18. hafta ile ilgili tavsiyeler listemizi ve hafta hafta gebelik dönemi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. hafta vücudunuzda neler değişir?

Vücudunuz günden güne şekil değiştirmeye devam eder ve etrafınızdaki çoğu insan hamile olduğunuzu fark ederler, özellikle artık hamile kıyafetleri giyiyorsanız. Vücudunuz gözle görülür şekilde değiştir ama, kimsenin göremeyeceği bir çok değişiklik de gerçekleşti.

Kardiyovasküler sistem gebelikten oldukça etkilenir ve kan basıncınız düşer. Gebelikte uyku ve dinlenme pozisyonları için dikkatli olun. Otururken ya da uzanırken ayağa kalkmak için aceleci davranmayın ve olabildiğince yavaş yavaş oturur pozisyondan ayağa kalkın. Bu şekilde hareket etmeniz, düşük kan basıncı nedeniyle karşılaşabileceğiniz baş dönmesinin azalmasına yardımcı olur.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

18 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz santimetre uzunluğunda ve neredeyse 16 gram ağırlığındadır.

Bebeğin gelişimi gebelikte 18. hafta nasıl ilerliyor?

Gebelikte 18. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 18. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Miyelin adı verilen koruyucu bir örtü bebeğinizin sinirleri çevresinde oluşmaya başlar. Bu örtü, bebeğinizin doğum gününe kadar da oluşmaya devam edecek. Eğer küçük bir kız bebek taşıyorsanız, fallop tüpleri ve rahmi oluşmuş durumda.

Eğer küçük bir erkek bebek taşıyorsanız, cinsiyeti bir sonraki gebelik takibi kontrolü gününüzde çekilecek ultrason esnasında fark edilebilir. Bununla birlikte bebeklerin cinsiyetlerinin görüntülenmesi her zaman çok kolay değildir. Eğer cinsiyeti görülemezse bunun için şaşırmayın.

Gebelikte 18. hafta neler yapılabilir?

Bu haftaki doktor ziyaretinizde doktorunuz daha farklı bir ultrason uygulamasıyla bebeğinizi kontrol edebilir. Seviye II ultrason sadece bebeğin gelişiminin belli bir kısmında kullanılan bir ultrasondur.

Bu uygulama doktorunuza bebeğin kalp odaları gibi ayrıntılarını görebilmesine yarar.

Ayrıca büyük ihtimalle bu ziyaret sırasında (AFP)-Feto Tarama, (MSAFP) veya Anne Serumu Alfa-Fetoprotein Taraması de uygulanabilir. MSAFP hamilelik sırasında anne kanında alfa-feto düzeyini inceleyen bir tarama testidir. Bu bir tanı testi değildir.

Genellikle daha fazla tanısal test ihtiyacı olup olmadığını değerlendiren, daha önceki haftalarda yapılan üçlü tarama testi parçasıdır.

Daha iyi bir gebelik dönemi için yapabilecekleriniz:

Birçok hamile kadın için gün boyunca uyumadan, dinlenmeden sürekli ayakta kalmak oldukça zordur. Eğer çalışmayan bir anne iseniz bu avantajınızı değerlendirip varsa diğer çocuklar uyurken siz de dinlenin. Şayet diğer çocuklarınız büyümüşlerse o zaman kendinize öğleden sonraları biraz kestirip dinlenebileceğiniz zamanlar ayırın.

Çalışan bir anne adayı iseniz gün içerisinde birkaç dakikalık kısa uyku çekebilirsiniz. Eğer özel bir ofisiniz varsa, 15 dakika boyunca kapıyı kapatıp uyuyun. Saatinizin alarmını kurmayı ihmal etmeyin, amacınız uyuyakalmak değil, kısa uyku molası ile kendinize gelebilmek.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşiniz karnında büyüyen ve sürekli beslenen bir insan taşıdığı için kendini fazlasıyla gergin hissediyor olabilir. İşinizden arta kalan zamanlarınızda diğer çocukların bakımıyla ya da evin diğer işleriyle uğraşıyor olmanız eşinizin bu süre için kendisini rahat hissetmesine ve dinlenebilmesine olanak tanır. Unutmamalısınız ki bazı zamanlar eşiniz hiç olmadığı kadar gergin. Onun da molalara ihtiyacı var unutmayın. Onun kendine ait zamanlar yaşamasına yardımcı olursanız, uyku, kişisel bakım ya da egzersiz yapabilmesine olanak tanırsınız.

Eşinizin üzerinden alabildiğiniz her yük onu çok mutlu edecektir.

Add Comment