Gebelikte 19. Hafta

Bebeğinize kavuşmak için bir hafta daha geride kaldı. Gebelikte 19. hafta ile ilgili tavsiyeler listemizi ve hafta hafta gebelik dönemi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.

Gebelikte 19. Hafta

Gebelikte 19. Hafta

Gebelikte 19. hafta vücudunuzda neler değişir?

Yuvarlak bağ ağrısı ikinci üç aylık dönem (second trimester)’de daha yaygındır. Yuvarlak bağ ağrısı, bir veya her iki tarafta karın veya kalça bölgesinde uzanan keskin bir ağrı olarak adlandırılır. Bazı kadınlar kasık bölgesine uzanan şiddetli bir ağrı hissettiklerini de söylerler.

Yuvarlak bağ ağrısı, vücudunuz büyüyen bebeğiniz için değişime uğradıkça meydana gelen, gebeliğin normal bir parçası olarak kabul edilir.

Bebeğiniz gebelikte 19. hafta ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz bu 19 hafta boyunca oldukça büyüdü, şu an için uzunluğu yaklaşık 17.8 cm. ve ağırlığı da ortalama 218 gr. civarındadır. Bu değerler sizi endişelendirmesin; bebeğinizin hala devam eden bir yolu ve büyüyecek bir vücudu var.

Bebeğin gelişimi 19 haftalık gebelik döneminde nasıl değişir?

Gebelikte 19. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, vücudunda çok özel ve çok önemli gelişmeler meydana gelir. Örneğin, böbrekleri idrar üretmeye ve bebeğinizin saçları kafa derisi üzerinde filizlenmeye başladı. Ayrıca, duyudan sorumlu beyin parçaları da oluşmaya başlar.

Eğer bir kız bebek taşıyorsanız, hali hazırda yumurtalıklarında oluşmuş 6 milyon yumurta vardır.

Gebelikte 19. hafta neler yapılabilir?

Gündelik hayatınızda doğal sağlıklı ilaçlar gibi bitkisel ilaçlar kullanmaya alışkın veya sıklıkla tüketiyor olabilirsiniz. Şu an hamile olduğunuz için bu tür bitkisel ilaçlar kullanımı noktasında temkinli davranmalısınız. Gebeliğiniz boyunca aktardan alışveriş yapmadan önce doktorunuzdan ya da sağlık kuruluşunuzdan herhangi bir bitkisel ürün kullanımı hakkında bilgi almalısınız.

Kullandığınız bitkisel ilaçların zararsız olduğunu düşünebilirsiniz fakat, bilinçsiz kullanılan bitkisel ilaçlar rahim kaslarını uyarabilir ve düşük yapmanıza neden olabilir. Ayrıca bu bitkisel ilaçları her zaman kullanamazsınız. Gebeliğiniz boyunca kendinizi ve karnınızda taşıdığınız bebeğinizi riske atabilecek her türlü davranışa karşı temkinli hareket etmelisiniz. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka kontrol edin ve bitkisel ilaçlar hakkında araştırma yapın.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Birçok hamile kadın gebelik döneminde baş dönmesi yaşar. Hamilelik sırasında baş dönmesine sık sık hipotansiyon veya düşük kan basıncı neden olur. Büyüyen rahim aort ve vücudun ana kan damarlarına baskı yaptığı için kan basıncı düşer ve bu da dolayısıyla baş dönmesine yol açar.

Bu büyük kan damarları üzerindeki baskıya supin hipotansiyon denir. Bu baskıyı azaltmak için sırt üstü yatmak yerine, yan tarafınıza yatmayı alışkanlık hale getirerek kontrol altına alabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde oturma, çömelme veya diz çökmüş pozisyonda ayağa kalkmak postural hipotansiyon oluşturur. Hareketlerinizde daha sakin, dikkatli ve özenli davranmalısınız. Ani hareketlerden sakınmak sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında yerçekimi de vücudunuz üzerinde etki eder. Yerçekimi kan basıncının düşmesine bu da vücudunuzun sersemlik hissi yaşamasına sebep olur. Ayağa kalkarken yavaş hareket etmek size iyi gelecektir.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin yapmanızı istediği bir şeyi, yapmaktan nefret etseniz bile yapın. Hatta bunu yaparken istekli davranın ve asla şikayet etmeyin. Bu, zaman isteyen ve çaba göstermenizi gerektiren uzun bir yoldur. Sabırlı olun ve uyum gösterin. Örnek vermek gerekirse bir çok erkek ev işleri ile uğraşmaktan keyif almaz ama, eşinizin gebelik döneminde işte bu size çok zor gelen işlere zaman ayırmalısınız. Bulaşık yıkamak, temizlik yapmak ve yemek yapmak gibi. Eşinizin üzerinden gerginliğini alın. Çünkü o şu sıralar her zamankinden daha fazla hassas ve duyguları oldukça değişken. Sabırlı olun, yardımcı olun.

Add Comment