Gebelikte 20 Hafta

Gebelik dönemi 40 hafta sürer. Gebelikte 20. hafta ile 40 haftalık gebelik döneminizin yarısına ulaştınız. Gebelik döneminde 20. hafta ile ilgili tavsiyeler listemizi ve hafta hafta gebelik dönemi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.

Gebelikte 20. hafta

Gebelikte 20. hafta

Gebelikte 20. hafta vücudunuzda neler değişiyor?

Rahminizin üst kısmı karnınızla aynı seviyeye ulaşır. Bu noktada 8 ila 10 kg. civarında kilo almış olabilirsiniz. Hamileliğin geri kalan döneminde haftada 230 ila 450 gr. arasında kilo almaya gayret edin.

Kilo alma miktarınız, hamilelik öncesi kilonuza bağlı olarak daha fazla veya daha az olarak gerçekleşebilir. Sağlıklı bir şekilde gebelikte kilo alım düzeyi sağlamak istiyorsanız, doktorunuz size uygun beslenme ve egzersiz programları önerecektir. Gebelikte sağlıklı kilo alma konusu hakkında doktorunuzdan size özel beslenme ve egzersiz programı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz gebelikte 20. hafta yaklaşık 19.7 cm. uzunluğunda ve ağırlığı yaklaşık 260 gramdır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerler?

Gebelikte 20. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 20. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğin cildi “vernix caseosa” adı verilen beyaz bir madde kaplandı. Bu madde bebek anne karnındaki amniyotik sıvı içindeyken bebeğinizin hassas cildini korumaya yardımcı olur. Ayrıca doğum sırasında doğum kanalından bebeğin geçişine yardımcı olarak, daha rahat bir doğum yapmanızı sağlar.

Bebeğiniz  vücudunda bebeğin ilk kirli bebek bezinde göreceğiniz  mekonyum  adlı koyu yeşil veya siyah, yapışkan bir madde üremeye başlar. Mekonyum hücre kaybı, yutulmuş amniyon sıvısı ve sindirim salgılarından oluşur.

Gebelikte 20. hafta neler yapılabilir?

Doğum yapmak hayatınızdaki; en çok hatırlamak isteyeceğiniz, hayatınızı değiştirecek bir dönüm noktası ve en heyecan verici noktalardan birisi olacaktır. Bu özel günle ilgili umutlarınızı ve güzel dileklerinizi düşünmek için biraz zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

Bir günlük tutmayı deneyebilirsiniz. Doğum yapacağınız günle ilgili düşüncelerinizi, hayallerinizi ve planlarınızı bu günlüğe düzenli bir şekilde yazmak size iyi gelecektir. Bir doğum planı yapmak, doğum sırasında size destek olacak arzularınız ile iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Gebeliğiniz ilerledikçe özellikle ağır yük kaldırmaktan sakının. Sıcak duş, masaj ve hafif egzersizler, kaslarınızı rahatlatmakta size yardımcı olacaktır.

Daha sağlıklı bir gebelik dönemi için ipuçları

Özellikle demir açısından zenginleşmiş bir beslenme programınız olduğundan emin olun ve yeterli besin almanın hamilelik esnasında bebeğiniz ve sizin için hayati önem taşıdığını unutmayın. Demir içeren bir beslenme programı; bebeğinizin hemoglobin üretimine yardımcı olur ve anemi, zayıf doğum ve erken doğum risklerini engellediği için de oldukça önemlidir.

Hamile iken, günlük 27 ile 30 mg. demir alımı gereklidir. Demir alımı ayrıca bebeğin sahip olduğu kan hacmini artırdığı için de önemlidir.

Demir içeren besin kaynakları şunlardır:

 1. Yağsız kırmızı et
 2. Kuru fasulye
 3. Ispanak
 4. Kurutulmuş meyveler
 5. Buğday tohumu
 6. Yulaf ezmesi
 7. Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar

 Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizle birlikte bebeğinizin odasını nasıl dekore edeceğiniz konusunda ortak bir karar verememiş olabilirsiniz. Bebeğiniz cinsiyetini henüz öğrenememiş olsanız da artık bu tür hazırlıklara başlamak için harika bir zaman. Çünkü gebelikte 20. hafta ile bu güzel yolculuğun yarısına ulaştınız.

Eşinize hangi konularda yardımcı olabilirsiniz?

 • Çocuk odası boyamak.
 • Odasına birlikte beşik koymak
 • Bebek için bazı özel malzemeler için alışveriş yapmak
 • Dolapları ve benzeri depolama alanlarını temizlemek ve düzenlemek, çünkü anneler dağınık ortamları sevmezler.

En önemli olan şey; mümkün olan her şekilde eşinize yardımcı olmaktır.

Add Comment