Gebelikte 21. Hafta

Gebelik döneminiz normal akışı içinde devam ediyor. Bu hafta muhtemelen hamileliğinizin en keyifli haftalarından biri olacak. Gebelikte 21. hafta ile ilgili önerilerimizi ve açıklayıcı bilgilerimizi burada bulabilirsiniz.

Gebelikte 21. Hafta

Gebelikte 21. Hafta

Gebelikte 21. hafta vücudunuzda neler değişiyor?

Eğer parmaklarınızı göbeğinizin yarım santim yukarısına koyarsanız rahminizi hissedebilirsiniz. Karşılaştığınız insanların büyük bir çoğunluğu sizin bir bebek beklediğinizi fark edeceklerdir. Vücudunuz dışarıdan bakıldığında da artık hamile olduğunuz görüntüsünü tamamen verecektir.

Bacaklarınızın alt kısmı ve ayaklarınız günün sonuna doğru şişmeye başlayabilir. Böylesi durumlarda oturup dinlenmek en iyisidir. Kendinize gün içerisinde dinlenmek için daha fazla zaman ayırabilirseniz bu şişlikler de azalacaktır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa ya da vücudunuzun başka bölümlerinde yağlanmalar varsa -ya da yeni oluşmuşsa- hafif bir sabun ile günde iki kez yüzünüzü yıkayın.

Pek çok kadın hamilelik dönemlerinin tadını doyasıya çıkarırlar. Birçok erken gebelik belirtisi ile baş edip hayatlarının bu dönemini çekilmez hale getirmezler. Bundan sonraki dönemler için rahatlamaya çalışın ve hamileliğinizin tadını çıkarın. Dert ettiğiniz her şeyden zihinsel olarak uzaklaşıp içinde bulunduğunuz bu durumu keyifle sürdürün.

Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

Gebelikte 21. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 21. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

21 haftalık gebelik dönemine kadar bebeğin uzunluğu baş – popo mesafesi (CRL) ile ölçüldü. CRL ölçümü gebelikte 20. haftaya kadar devam der. Bu dönemden itibaren bebeğin uzunluğu başın tepesi ile ayak tabanı arasındaki mesafe ile (CHL) ölçülür. Gebelikte 20. hafta bebeğin uzunluğu 21.6 santimetre ve ağırlığı da yaklaşık 340 gram civarındadır.

Bebeğinizin gelişimi nasıl ilerliyor?

Bebeğinizin göz kapakları gebelikte 20. hafta tamamlanır. Oldukça hareketli ediyor ve amniyotik sıvı yutuyor.

Bebeğiniz amniyotik sıvıyı yutarken, sindirim sistemi olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğiniz amniyotik sıvıdan kalori alıyor. Bebeğiniz bir kızsa, cinsel organı tamamen oluşur, doğuma kadar gelişmeye devam eder.

Gebelikte 21. hafta neler yapabilirsiniz?

Hamilelik süresince, kilo alımı arttıkça, varis başlangıcı olabilir. Varis, hamile kadınların büyük bir kısmında görülebilir. Varis, en sık bacaklarda görünür ama aynı zamanda vulva ve rektumda da bulunabilir.

Büyüyen rahmin meydana getirdiği baskı ve kan akışı değişiklikleri varisi kötüleşebilir. Bazı kadınlar bacaklarında acı, ağrı ve şişmiş damarlar ile mor veya mavi lekeler fark edebilirler.

Normalde hamilelikten tamamlandıktan sonra vücuttaki şişmeler kaybolur, ama varis genellikle tamamen yok olmaz.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Rahim, mesane üzerine oturmuş durumdadır. Neden olduğu baskı ise idrar yolunda değişikliklere neden olur. İdrar yolunda meydana gelen değişiklikler nedeniyle, idrar yolu enfeksiyonu (İYE), ya da mesane enfeksiyonu daha sık görülebilir.

Rahim büyüdükçe, artan ağırlığı idrar , bir enfeksiyona neden olabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse, böbrek hastalığına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için:

1. Düzenli olarak her gün 6-8 bardak su için
2. İdrar yaptıktan sonra, temizlik işlemini önden arka tarafa doğru olarak yapın
3. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası idrar yapın
4. Dar pantolon giymekten kaçının.
5. İç çamaşırlarınızda pamuklu kumaşlar seçmeye özen gösterin.

Daha fazla bilgi almak için Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin idrar yolu enfeksiyonu yaşamaması için ona yardımcı olabilirsiniz. Bu risk genellikle cinsel ilişki sebebiyle oluşmaktadır. Cinsel ilişkiden önce ve sonra duş almak gibi basit önlemler için eşinizi teşvik edebilirsiniz. Bunun gibi küçük bir davranış bile idrar yolu enfeksiyonu riskini engelleyip, eşinizin ağrı veya rahatsızlık çekmemesi için ona yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Add Comment