Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte üçüncü üç aylık dönem başlamasına sadece birkaç hafta kaldı. Gebelikte 22. hafta ile ilgili bilmek istedikleriniz ve öneriler listemiz bu makalemizde.

Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. hafta neler değişir?

Bu hafta rahminizi göbeğinizin yaklaşık 2 cm. üzerinde hissedebilirsiniz. Geçen hafta belirttiğimiz gibi, birçok kadın bu dönemi, gebelik döneminin en rahat bölümü olarak nitelendirirler.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Gebelikte 22. hafta bebeğinizin uzunluğu 25 cm. ve ağırlığı da yaklaşık olarak 400 gram olarak ölçülebilir.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 22. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 22. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bu hafta bebeğiniz yeni doğmuş bir bebek gibi görülebilir ama minik vücudundaki gelişmeler ve değişiklikler önümüzdeki 18 hafta boyunca oluşmaya devam edecek. Bebeğiniz henüz yeterince kilo almadığı ve derisi dolmadığı için cildi kırışık görünür.

Bebeğinizin dudakları daha da belirgin hale gelir, gözle görülür şekilde formunu kazanır. Gözleri tamamen oluştu ama iris (gözün renkli kısmı) henüz pigmentlerden yoksun durumda. Göz kapakları ve kaşları oluşur, pankreası ise olgunlaşmaya devam eder.

22 haftalık gebelik döneminde neler yapılabilir?

Bu haftaya kadar (şayet sizin için mümkünse) bir doğum eğitim sınıfı ile görüşebilirsiniz. Doğum eğitimi sınıfları, doğumunuzu beklemek, doğum anındaki stresinizi azaltmak, gevşeme teknikleri, doğum antrenmanları gibi konularda size büyük faydalar sağlayacaktır. Ayrıca bu kurslarda karşılaşacağınız diğer çiftler ile tanışıp konuşmak, ortak problemlerinizi anlamak ve benzer çözümler bulabilmek için size yeni bakış açıları da sağlayacaktır.

Konunun başında da söylediğimiz gibi aileniz için böyle bir kursa katılmak mümkünse gebelikte 37. hafta sonuna kadar devam edebilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Birçok kadın karın ağrısı, alt karın ağrısı, vajinal akıntı, donuk sırt ağrısı, pelvik bölgede basınç hissetme, kramp girmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı erken doğum endişesi taşırlar ve panik yaşarlar. Bu gibi belirtiler normal olabileceği gibi bazı durumlarda erken doğum belirtisi de olabilir.

Fetal fibronektin (fFN) testi bu gibi durumlarda tam olarak ne olduğunu anlamak için yapılan bir testtir. Fetal fibronektin, amniyotik kesede ve fetal zarda bulunur. Fakat bu protein 22. haftadan sonra ortadan kaybolur ve gebelikte 38. haftaya kadar bir daha görülmez.

22 haftalık gebeliği tamamlamış ve 38 haftayı henüz geçmemiş anne adaylarının vajinal akıntılarında artış görülürse erken doğum riski olabilir. Şayet gebeliğin 38. Hafta ve sonrasında bu protein bulunmazsa erken doğum riski düşüktür ve takip eden 2 hafta içinde doğum olmaz. Bu test de, smear testi gibi yapılır ve sonuçları 24 saat içinde belli olur.

Baba adayı için tavsiyeler

Bebeğiniz dünyaya geldikten sona eşinizle birlikte yapma fırsatınızın az olacağı şeyleri düşünün ve henüz fırsatınız varken yapın. Bu; birlikte bir film izlemek, yürüyüşe çıkmak ya da baş başa bir piknik yapmak olabilir. Eşinizle birlikte beraber yapmaktan keyif aldığınız herhangi bir şey planlayın ve tadını çıkarın !

Add Comment