Gebelikte 23. Hafta

Sizi gören birçok kişi vücudunuzdaki değişiklikleri fark ettiklerini söylerler. Hem siz hem de bebeğinizle ilgili değişen birçok şeyle ilgili bilgi almak için makalemizi okumaya devam edin. Gebelikte 23. hafta ile ilgili öneri listemiz devam eden satırlarda.

Gebelikte 23. Hafta

Gebelikte 23. Hafta

Gebelikte 23. hafta vücudunuzda neler değişir?

Rahminiz artık göbeğinizden 3.8 cm. daha yukarıda ve gebelik başlangıç tarihinden itibaren aldığınız kilo 5.4 kg ile 6.8 kg. arasında değişiklik gösterir. Arkadaşlarınız ve aile bireyleriniz aldığınız kilo ilgili yorum yapmak isteyeceklerdir. Gebelik döneminiz ile ilgili bunu az veya çok bulanlar olacaktır.

Alacağınız bu tür yorumları asla kişisel olarak algılamayın ve doktorunuzla görüşmeden beslenme programınızda herhangi bir değişiklik yapmayın. Alacağınız kilo yüksek veya düşük olabilir. İçinde bulunduğunuz gebelik dönemi tamamen size özeldir ve vücudunuzda meydana gelen değişiklikler sadece özgüdür. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek bütün yorumlar için kendi başınıza karar vermeyiniz.

Rahminiz hemen iç çamaşırınızın üzerinde bulunduğu için, doğrudan iç çamaşırınıza vajinal akıntıya neden olabilir. Bazı durumlarda idrar ile amniyon sıvısını ayırt etmek zor olabilir.

Amnitoyik sıvı kokusuzdur. Eğer bir sızıntı fark ederseniz gelen sıvının idrar olup olmadığını koklayıp anlayabilirsiniz. Gelen sıvı idrar gibi değil, kokusuz ise hemen doktorunuzu ya da en yakın sağlık kuruluşunu arayın.

23 haftalık gebelikte bebeğiniz ne kadar büyük?

Gebeliğinizin 23. haftasında bebeğiniz yaklaşık 450 gr. ağırlığa ulaşmıştır. Bebeğinizin uzunluğu ise 28 cm. ile 36 cm. arasındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 23. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 23. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz bu hafta kilo almaya devam eder. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, bebeğiniz  minik vücudunu doldurmaya başlayacaktır. Bebeğinizin vücudunu kaplayan ayva tüyleri bu hafta koyu renkte olduğu için, ultrasonda görünebilmesi daha kolaydır. Gebelikte 23. hafta bebeğiniz yeni doğmuş bir bebek gibi görünür.

Gebelikte 23. hafta neler yapılabilir?

Eğer şu anda çalışıyorsanız, doğum izni ile ilgili evrakları tamamlayın. Hem yöneticiniz ve hem de insan kaynakları bölümü ile görüşmeyi unutmayın.

Çalıştığınız  kurum ya da firmada hamilelik ile ilgili haklarınız hakkında bilgi sahibi olun.

Birçok kadın hamileyken ne kadar süre çalışmaları gerektiği konusunu merak eder. Bazı kadınlar hamileliklerinin 7. veya 8. ayında işlerinden izne ayrılırken, bazıları da neredeyse doğum yapacakları güne kadar çalışmaya devam ederler.

Yatak istirahati gerektiren herhangi bir rahatsızlık ya da çalışmanıza engel olacak kötü bir durum meydana gelmediği müddetçe, dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz.

Ayrıca çalışma hayatınızla ilgili aşağıdaki listeyi değerlendirebilirsiniz:

  1. Bebeğiniz doğduktan sonra tekrar işe başlamak mı yoksa evde oturan bir anne mi olmak istersiniz?
  2. Eğer çalışmaya karar verirseniz, bebeğin bakımı ile kim ilgilenecek? Eşiniz mi yoksa başka bir aile üyesi mi?
  3. Gündüz bakım evleri ya da bir gün için bebeği emanet edebileceğiniz yerler için ne düşünüyorsunuz? Yeterince güvenli mi?

Eşinizle, yukarıda saydığımız sorulara benzer sorular ve bu sorularınıza cevaplar bulun. Önünüzdeki muhtemel sorunlara ortak çözümler bulmak çok işlerinizi kolaylaştırır.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Gebelik boyunca sıvı tüketmek; özellikle bol su içmek son derece önemlidir. Su tüketiminiz yeterli olsa bile, sebze – meyve suyu, süt ve bazı bitkisel çaylar içebilirsiniz. Kafein içerdiği için kahveden ve gazlı içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Aynı zamanda idrar söktürücüler vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltmakta ve vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Yeterince su tükettiğiniz zaman idrar rengi soluk sarı veya açık renktedir. Şayet yeterince su içmiyorsanız idrar rengi koyulaşır.

Yeterli miktarda su tüketmek; baş ağrısı, rahim krampları, idrar yolu enfeksiyonları ve vücudunuzdaki şişlikleri önlemede çok faydalıdır.

Baba adayına tavsiyeler

Baba, çocuk doğduktan sonra babalık izni hak eder. Çalıştığınız firma ya da kurum ile babalık izni haklarınızı görüşün. Birçok firma, babalık iznini ücretsiz izin olarak değerlendirse de bazı devletler bu izni ücretli izne çevirecek bir yasa üzerinde çalışıyorlar.

Babalık izninizde ne yapabileceğinizi eşinizle görüşün ve bebeğin hayatındaki ilk birkaç haftasını nasıl değerlendirebileceğinizi planlayın.

Add Comment