Gebelikte 24. Hafta

Bebeğinizin gelişimi hızla devam ediyor ve sadece 16 hafta sonra evinizin küçük, sevimli, yeni üyesine kavuşacaksınız. Bu yazıda gebelikte 24. hafta ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını ve tavsiye listemizi bulacaksınız.

Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. hafta vücudunuzda ne gibi değişimler oluyor?

Bu hafta (gebelikte 24. hafta), rahminizi göbeğinizin 5 cm. yukarısında hissedebilirsiniz. Rahminizin büyümesi karnınıza ve göğüsleriniz üzerinde gerginliğe neden olduğu için derinizde kaşınma meydana gelebilir. Çoğu zaman bu kaşıntı, cildinizin kurumasına yol açabilir.

Şayet cildiniz, kaşıntılı ve/veya kuru bir yapıda ise, nemlendirici ya da losyon kullanabilirsiniz. Gebelik sırasında gözlerinizin daha da hassaslaştığı ve kuruduğu zamanlar olabilir. Gözlerinizi nemli tutmak için göz damlası kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Bebeğinizin uzunluğu gebelikte 24. hafta 32 cm. civarında ve kilosu da 600 – 700 gram arasındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 24. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 24. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin beyni bu dönemde hızla büyümeye devam eder. Tat alma tomurcukları yapılanmaya, akciğerleri daha da gelişmeye ve karmaşık bir hal almaya başlar. Ana akciğer dalları üzerinde yüzey oluşturacak özel hücreler oluşuyor. Bu yüzeyler, hava almak için kolayca şişecek keseler için gereklidir.

Erken doğan bebekler, akciğerlerindeki bu yüzeyler tam olarak gelişemediği için sık nefes alma sorunu ile karşılaşırlar.

Gebelikte 24. hafta neler yapılabilir?

Gebeliğin 24 ve 28. haftaları arasında, çoğu sağlık kurumu (ya da doktorunuz) glikoz tarama testi yaparlar. Bu test, gebelik diyabeti kontrolü için yapılır.

Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında geçici süre için (çoğu durumda) vücudun şeker dengesini sağlayabilmesi için yeterli miktarda insülin üretememesidir.

Gebelik diyabeti sebepleri şunlardır:

  1. İdrarda şeker bulunması (Yapılacak testle ortaya çıkar)
  2. Alışılmadık şekilde susuzluk çekme
  3. Sık idrara çıkmak
  4. Yorgunluk
  5. Mide bulantısı

Gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında gebelik hormonları büyük oranda insülin direncine neden olduğu için gebelik diyabeti testi bu dönemde yapılmaktadır.

Eğer sonuç yüksek seviyelerde gözlenirse, gebelik diyabeti tanısı konulması için doktorunuz daha başka testler de yapılabilir.

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Şayet mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız, gün boyunca küçük porsiyonlar şeklinde yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Gün boyunca beş ya da altı küçük öğün tüketmek, mide ekşimesini azaltacaktır. Gece geç saatlerde atıştırmayı bırakmak da yine aynı şekilde mide ekşimesini önler.

Annemin Ortağı İçin ipuçları

Eşinizle romantik bir kaçış planı yapın. Bu, birlikte gitmeyi çok istediğiniz bir yer ya da ikiniz için de önemi olan ortak bir nokta olabilir.