Gebelikte 25. Hafta

Gebelik serüveniniz devam ediyor. Bu hafta, duygularınız birbirine karışmış hissedebilirsiniz. Endişe ve heyecan duygularını bir arada hissedebilirsiniz. Minik bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Gebelikte 25. hafta ile ilgili öneriler listemiz bu makalede.

Gebelikte 25. hafta

Gebelikte 25. hafta

Gebelikte 25. hafta vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanıyor?

Rahminiz yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde ve rahminizin üst kısmını göbeğinizin yarısı ile göğüs kemiğiniz arasında hissedebilirsiniz.

25 haftalık gebelikte bebek ne kadar büyük?

Bebeğiniz artık 33 cm. uzunluğunda ve ağırlığı yaklaşık 700 – 800 gram arasında.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 25. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 25. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz artık yavaş yavaş büyürken vücudu da yağ depolayarak hacim kazanmaya başlar. Bu durum bebeğin vücudunun daha az kırışık görünmesini sağlar. Ayrıca bebeğin saçı çıkmışsa, rengi ve saç dokusu bu hafta görüntülenebilir. Ama bebek doğduktan sonra saçları renk değiştirebilir.

Bebeğin Cinsiyeti…

Sizi tanıyan hemen herkes, doğacak bebeğin cinsiyeti ile ilgili farklı şekilde yorumlar yapacaklardır. Bebeğin kalp atış hızından bile cinsiyet tahmini yapmaya çalışan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer kalbi hızlı atıyorsa erkek, kalbi yavaş atıyorsa kız bebek olacak gibi.. Ya da başka insanlar sizin yürüyüş şeklinizden bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışırlar. Karnınız aşağı doğru ise erkek, yukarı doğru ise kız bebek doğuracaksınız gibi masallar dinleyebilirsiniz.

Bütün bu masallara karşılık bebeğin cinsiyetini belirleyebilecek sadece birkaç bilimsel yol vardır. Bunlardan en bilindik ve yaygın olanı ultrason. Diğerleri ise amniyosentez, Koryonik Villus Örneklemesi: CVS, ve noninvaziv (NIPT) gebelik testi dir.

NIPT, cinsiyet belirlemenin yanı sıra, birtakım kromozom koşullarının varlığını da tespit etmek için yapılan bir kan testi. Gebelikte 9. hafta gibi erken dönemlerinde yapılır ve doktorlar tarafından sadece yüksek riskli gebeliklerde tercih edilir.

Amniyosentez testinde ise; gebeliğin 15 ila 20. haftası arasında rahimdeki amniyon sıvısı içine bir iğne yapılması işlemidir.

Amniyosentez ve CVS testleri, küçük oranda düşük riski de dahil olmak üzere, birtakım riskler içerirler ve her hamilelikte kullanılmamalıdırlar. Bu testlerin riskleri hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

25 haftalık gebelikte neler yapılabilir?

Hamileliğinizin son bölümü sırasında gerçekleştirilecek ultrason taramaları hatıra fotoğrafı almak için cazip fırsatlar olabilir. Bu hizmetler özel anlar oluşturmak için yeni bir yol sunuyor olsa da, dikkate alınması gereken sağlık sorunları vardır. Ultrason çekimi tanısal görüntüler üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları içerir.

Uzmanlara göre bir ultrason eğitimli profesyoneller tarafından ya da kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmeli ve bir hekim tarafından talep edilmelidir.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Bebeğinizin cinsiyetini biliyor olsanız da olmasanız da, bebeğinize bir isim bulmaya çalışabilirsiniz. Ya da belki de eşinizle birlikte bir isim bulmuş bile olabilirsiniz. Bebeğinize vereceğiniz isim, onun hayatı boyunca çok önem taşıyacağı için kendi iç sesinize kulak vererek, bebeğinizin ismi ile ilgili aşağıdaki soruları sorun:

  1. Koyacağınız isim ne anlama geliyor?
  2. Bu isim ile ilişkili herhangi bir takma isim var mı?
  3. Başka hangi kelimeler bu isim ile kafiyeli olabilir?

Baba adayına tavsiyeler

Eşiniz her ne kadar bir anne adayı olsa da bu onun bir kadın olduğu gerçeğini değiştirmez. Bazı anne adayları hamilelik döneminde kendi bakımlarını zaman zaman ikinci plana atabilmektedir. Eşinizi kendisini daha güzel hissetmesi adına bu konuda cesaretlendirebilirsiniz. Böylelikle hem hamilelik gerginliklerinden uzaklaşabilir hem de kendini daha mutlu hissedecektir.

Add Comment