Gebelikte 26. Hafta

Gebelik döneminizde ikinci üç aylık dönem son haftasına geldiniz. Zamanın yavaş ilerlediğini düşünebilirsiniz ama, bebeğinize kavuşacağınız güne bir hafta daha yaklaştığınızı unutmayın. Gebelikte 26. hafta ile ilgili makalemizi okumaya devam edin.

Gebelikte 26. Hafta

Gebelikte 26. Hafta

Gebelikte 26. hafta vücudunuzda ne değişir?

Rahminizin üst kısmını göbeğinizden yaklaşık 6.3 cm. daha yukarıda hissedebilirsiniz. Gebelik dönemi boyunca karnınız haftada ortalama 1.25 cm. büyür. Eğer beslenmenizi kontrol altında tutabiliyor ve dengeli bir şekilde besleniyorsanız alacağınız toplam kilo 7.5 ile 10 kg. arasında değişiklik gösterir. Burada unutmamanız gereken nokta, alacağınız kilonun fiziksel ve genetik özelliklerinize de bağlı olduğudur. Örnek vermek gerekirse; şayet tanıdığınız bir arkadaşınız sizinle benzer dönemlerde gebelik yaşıyor ve sizden daha az kilo almışsa, bu durum tamamen arkadaşınızın biyolojik durumu ile ilgilidir. Kendinizi asla suçlamayın ve kötü hissetmeyin. Siz kendi özel döneminizi yaşıyorsunuz.

26 haftalık gebelikte bebeğim ne kadar büyük?

Bebeğiniz, gebelikte 26. hafta yaklaşık olarak 34 cm ve kilosu da yaklaşık 900 gr. civarında olacaktır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 26. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 26. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin doğum için hazırlandığı bu aşamada meydana gelen önemli bir gelişme, küçük ve önemsiz görünebilir, ama doğumdan sonrası için çok önemlidir. Kulak sinirleri gelişmekte olan bebeğiniz dışarıdan gelecek seslere daha tutarlı bir şekilde cevap verir.

Bebeğiniz, akciğer gelişimine destek olan amniyon sıvısını yutmaya devam eder. Eğer erkek bir bebek taşıyorsanız, testisleri aşağıya inmeye başlar.

26 haftalık gebelik döneminde neler yapılabilir?

Bir sonraki gebelik takibi kontrolünüz için aşağıdaki testler istenebilir.

  1. Çeşitli kan ölçümleri
  2. (Rh Faktörü) için antikor ölçümü
  3. Gebelik diyabeti için glikoz tolerans testi
  4. Doğum sonrası beslenme durumu ve kilo kontrolü
  5. Kordon kanı bankacılığı
  6. Braxton-Hicks kasılmaları

Daha İyi Bir Gebelik İçin İpuçları

Balıklardaki civa seviyeleri ile ilgili endişelere rağmen gebe, emziren veya hamile kalmayı planlayan kadınların daha fazla balık tüketmesi önerilir. Açıklık getirecek olursak: haftada yaklaşık 2 – 3 porsiyon, toplamda 250-370 gr. arası bir miktarda balık tüketilebilir.

Balık tüketirken amacımız düşük cıva içeren balıkları tercih etmek olmalıdır. Bunlar; somon, karides, ton balığı (light konserve), morina ve yayın balığıdır. Orkinos tüketimi ise haftalık 185 gr.’ı aşmamalıdır.

Baba adayına tavsiyeler

Eşiniz, ikinci üç aylık dönemin sonuna ulaştığında, kendisini daha az çekici hissetmeye başlayabilir. Onun gerçekten çok güzel olduğunu, size her zaman çok güzel ve çekici göründüğünü söylemeniz çok önemlidir. Onunla birlikte bir plan yaparak, ya da kendiniz bir sürpriz gezi planlayarak, kendisini özel hissettirin.

Add Comment