Gebelikte 27. Hafta

Gebeliğinizin üçüncü üç aylık dönemine giriyorsunuz. Gebelikte 27. hafta için tavsiyelerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte 27. Hafta

Gebelikte 27. Hafta

Gebelikte 27. hafta vücudunuzda neler değişiyor?

Hamileliğinizin bu noktasında, bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. Bebeğinizin bazı hareketleri hıçkırıkları nedeniyle olabilirken, diğer bazı bebeklerin hareketlenmeleri kendi doğal aerobik hareketleri sebebiyle olur. Birçok kadın bu hareketleri rahatlatıcı bulurlar, ayrıca; bebeğin anne karnındaki hareketleri, anne ile bebeğin arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olur.

Bir çok anne adayı bebeklerinin hareketlerini hangi sıklıkta hissetmeleri gerektiğini merak ederler. Gebeliğinizin daha da sonraki dönemlerinde bebeğin tekme sayısı gözlemlenebilir. Ama şu an için sadece genel bir değerlendirme yapabilirsiniz. Eğer bebeğiniz normalden hareketsiz ve daha az aktif görünüyorsa bu durumu ihmal etmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

27 haftalık gebelikte bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz 27 haftalık gebelik döneminde 35 cm. uzunluğunda ve ağırlığı 1 kg. dolaylarındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 27. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 27. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 11. hafta civarında bebeğinizin göz kapakları kapanmıştı ama 27 ve gebelikte 28. hafta bebekler gözlerini açıp kapatabilirler. Gebeliğin 11. Haftasında bebeğin düzenli uyuma ve uyanma döngüsü gelişir. Maalesef bu döngü sizinle aynı zamanlara denk gelmeyebilir. Siz uyumaya çalıştığınız sırada bebeğiniz uyanıp kıpırdanmaya başlayabilir. Uykusuz ya da daha az uyuyacağınız dönemler geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bununla birlikte rahminizin içinde ritmik hareketler hissedip bunun neden kaynaklandığını merak edebilirsiniz. Bu hareketlenmeler bebeğiniz hıçkırdığı içindir. Bebeğin hıçkırık refleksi göstermesi çok normaldir. Akciğerleri olgunlaşmaya devam ederken gebeliğinizin üçüncü üç aylık dönemi boyunca bu hareketlenmeler devam edecek.

27 Haftada neler yapılabilir?

Bu haftaya kadar bebeğiniz için alışverişe çıkmadıysanız, doğumdan hemen sonra gerekli olabilecek her şeyi not edip, kendi belirleyeceğiniz sıraya göre satın almanın tam zamanı. Bebeğin ilk kıyafetlerini, bebek arabasını, emzik-biberon gibi ihtiyaçları için alışveriş yapabilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Eğer arabanızda bir bebek koltuğu ya da bağlama seti yoksa sizin için en ideal olanı hemen aramaya başlayın. Doğumdan sonra bebeğiniz ile rahat yolculuk edebilmek için bu tip ayrıntılar önem taşımaktadır.

Diğer aileler ve/veya bir çocuk doktoru size marka – model tavsiyesi verebilir. Piyasada birbirinden farklı renk ve işlevlerde bir çok ürün bulunabilir. Ama sizin için en uygun olanı bulmalısınız.

Bebek koltuğunun arabanıza doğru takıldığından emin olun. Şayet kendiniz yapmaya çalışıyorsanız, bunun doğru olup olmadığını mutlaka çok iyi anlayan birine kontrol ettirmeli ve onay almalısınız.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin hamileliğinin son dönemlerinde, bazı ev işleri onun için çok zor ve tehlikeli hale gelebilir. Yüksek raftan eşya indirmek, küvet ya da temizlik işleri gibi işlerde ona mutlaka yardımcı olun. Islak zeminlerin temizliğini ona bırakmayın. Kaygan zeminle düşme riski taşıdığı için oldukça tehlikelidir. Bu tip işlerde yardımcı olarak jestler yapmanız büyük bir fark yaratacaktır. Unutmayın: Gebelikte 27. haftaya geldiniz ve her şey için daha da dikkatli olmalısınız.

Add Comment