Gebelikte 28. Hafta

Bebeğinizi sevinçle kucağınıza alacağınız o eşsiz buluşma gününe bir hafta daha yaklaştınız. Gebelikte 28. hafta ile ilgili tavsiyelerimizi okumaya devam edin.

Gebelikte 28. Hafta

Gebelikte 28. Hafta

Gebelikte 28. hafta vücudunuzda  neler değişir?

Rahminiz her hafta büyümeye devam eder. Rahminizin üst kısmını göbeğinizden 9 cm. yukarıda hissedebilirsiniz. Şu ana kadar aldığınız kilo, ortalama 7.7 ile 10.8 kg. olmalıdır.

Bir sonraki gebelik takibi randevusunda kilo alma sorunlarını konuşabilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönem başladıktan sonra bir çok yeni hamilelik semptomları görülebilir. Bir çok kadın için bu üçüncü üç aylık dönemde ortak sorunlar; bacak krampları, kabızlık, uykusuzluk, hemoroid gibi sorunlar olacaktır. Vücudunuzda oluşan değişiklikleri ve rahatsızlıklarınızı doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

28 haftalık gebelikte bebek ne kadar büyür?

Gebelikte 28. hafta bebeğiniz yaklaşık 36 cm. uzunluğunda ve 1.13 kg ağırlığında. Bu değerler çok küçük görünebilir, ama gebeliğin son birkaç haftasında bebeğiniz önemli miktarda kilo alıp gelişecek, unutmayın.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 28. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 28. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin beyni daha da karmaşık bir organ haline gelmeye başlar. Bebeğin beyni bu haftaya kadar nispeten düz görünse de, bu haftadan itibaren beynin üzerindeki oluklar gelişmeye başlar. Beyin dokusu miktarı da 28 haftalık gebelikten itibaren artmaya başlar.

Minik bebeğinizin saçları da büyümeye devam eder. Kaşları ve kirpikleri görülebilir hale gelirken, saçları hiç olmadığı kadar uzun bir hal alır. Ayrıca bebek yağ depolayarak cildi yuvarlak hatlar kazanmaya başlar. Cildi düzgün bir hal alır.

Bu gelişme gebeliğiniz geri kalan kısmının çok önemli bir parçasıdır.

Gebelikte 28. hafta neler yapılabilir?

Bir sonraki gebelik takibi randevusunda aşağıdaki konuları görüşebilirsiniz:

  1. Bebeğin hareketlilik düzeyi
  2. Rh faktörü
  3. Tekme sayısı hesaplaması nasıl yapılır
  4. Doğum yapılacak yer seçimi

Yine bu haftalarda doktorunuzla kan uyuşmazlığı ve rhogam yöntemi ile ilgili görüşmenizde fayda var. Kan uyuşmazlığı anne kanının Rh(-) baba kanının ise Rh(+) olduğu durumlarda gerçekleşir. Bebek eğer Rh(+) kan gurubuna sahip olursa, anne adayının savunma sistemi bebeğin kan hücrelerini yabancı madde olarak algılar ve onları parçalamak için harekete geçebilir. Bu durum özellikle ikinci veya daha sonraki gebeliklerde sorun yaratabilir.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Bebeğinizin doğumuna hala haftalar kaldığını düşünebilirsiniz, ama hastane yolculuğunuz için planlar yapmaya başlamalısınız. Eğer minik bebek erken gelmeye karar verirse zor durumda kalmamalısınız.

Ani gelişebilecek doğum sancıları için her zaman ulaşabileceğiniz birilerinin telefonun numarasını bulundurun.

Ayrıca, eşinizin telefonuna her zaman ulaşamayacağınız ihtimaline karşı mutlaka bir B planınız olsun. Eşinize ulaşamayacağınız durumlarda size yardımcı olabilecek birinin telefonunu mutlaka kaydedin. Doğum yapmayı planladığınız hastanenin farklı ulaşım güzergahlarını öğrenin. Bazı erkekler her zaman ulaşılacak noktaya giden en hızlı ve pratik yolları bilirler.

Baba adayı için tavsiyeler

Özellikle bebeğinizin doğumu yaklaşırken, ortak kararlar ve planlar yapmaya, eşinizin planlarına dahil olmaya çalışın. Eşinizin size her zaman ve sorunsuz ulaşabilmesini sağlayın. İşler planladığınız gibi gitmezse farklı planlar ve programlar yapıp, hızlı karar vermek durumunda kalabilirsiniz. Hazırlıklı olun.

Add Comment