Gebelikte 29. Hafta

Gebelik döneminizde Üçüncü üç aylık dönem ilk iki haftası geride kaldı. Doğuma biraz daha yakınsınız artık. Gebelikte 29. hafta ile ilgili tavsiyelerimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. hafta vücudunuzda neler değişiyor?

Gebelikte kilo alımı göz önünde bulundurulduğunda 29. haftada alınmış toplam kilonuz 8.6 ile 11.3 kg arasında arasında olmalıdır. Bu değerler ortalama olarak alınmış olup anne adayına göre değişmektedir. Rahminizin üst kısmını göbeğinizin 10 cm. üzerinde hissedebilirsiniz.

Geçen hafta (Gebelikte 28. hafta) gebeliğin ilerleyen bölümü ile ilgili rahatsız edici birkaç şey başlamıştı. Örneğin; kabızlık. Gebelikte kabızlık, sert dışkı, karın ağrısı, seyrek bağırsak hareketleri nedeniyle olabilir.

Eğer siz de kabızlık yaşıyorsanız bunu önlemek ve tedavi etmek için birkaç yol önerebiliriz:

  • Yüksek lif içeren yiyecekler tüketin. Meyve, sebze, kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli ekmek, kuru erik gibi.
  • Bol su tüketin: Her gün 10 ile 12 bardak sıvı tüketin.
  • Düzenli Egzersiz yapın: Yürüyüşe çıkmak, yüzmek ve 20-30 dakika sürecek hafif egzersizler yapmak bağırsaklarınızı harekete geçirmede etkilidir.
  • Demir takviyelerini azaltın veya ortadan kaldırın.

Müshil hapları ve mineral yağlar hamilelikte kabızlık tedavisi için tavsiye edilmez.

29 haftalık gebelikte bebek ne kadar büyük?

Bebeğiniz gebelikte 29. hafta 37 cm. uzunluğunda ve  1.25 kg. ağırlığında.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 29. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 29. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz bu haftada hızla büyür. Gebelikte 28. hafta başlayan hızlı beyin gelişimi ile birlikte kafası da büyür. Bebeğin kasları ve akciğerleri de olgunlaşmaya devam ediyor.

Bebeğin vücudunda bu kadar gelişme olduğu için, düzenli beslenmek ve bol bol istirahat etmek zorundasınız. Protein, C vitamini, folik asit, demir ve kalsiyum’u yeterli miktarda alın. Gebelikte besin ve vitaminler listemizi inceleyip, size uygun olan yiyecekleri öğrenebilirsiniz.

Şayet hala hangi vitamini ve besini hangi miktarlarda almak ile ilgili sorularınız varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz.

29. Haftada neler yapılabilir?

Bazı kadınların sağlığı zaman zaman yatak istirahati gerektirecek kadar ciddi etkilenir, bazı kadınlarda ise sadece bazı küçük faaliyetleri yapmakta zorlanma görülebilir. Hamileliğiniz ile ilgili değişiklikleri doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Doula, doğum konusunda eğitim almış meslek sahibi bir kişidir; doğum öncesi, doğum yaparken ya da doğum yapmış kadınlara duygusal, fiziksel ve bilgilendirici destek sağlar. Doula’nın amacı, annenin ilaçsız bir doğum isteyip istemediği veya  sezaryen doğum geçirip geçirmediği konusunda annenin olumlu ve güvenli bir doğum deneyimine sahip olmasına yardımcı olmaktır.

Doğum sırasında bir doula anneye sürekli yakın bulunur. Nefes alma, gevşeme, masaj ve emek verme pozisyonları gibi ağrı kesici tekniklerle rahatlık sağlayabilir. Doula ayrıca eşin doğuma katılımını teşvik eder ve güvence sağlar.

Doula’nın rolü asla babanın veya eşin yerini almaz, ancak çiftin doğum deneyimi kalitesini artırır.

Baba adayına tavsiyeler

Doğum esnasında ve doğumdan sonra eşinize yardımcı olmak için bu dönemi bilgi toplayarak geçirebilirsiniz. Konuyla ilgili kitaplar okuyarak veya uzmanlara başvurarak bu dönemi değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde eşiniz de gösterdiğiniz çabayı görecek ve kendini daha rahat hissedebilecektir.

Add Comment