Gebelikte 3. Hafta

Gebelik, ortalama olarak 40 hafta sürer. Ve yumurtlama, genellikle gebelikte 3. hafta da meydana gelir. Gebeliğinizin 3. haftasında vücudunuzda meydana gelecek değişimleri ve bebeğiniz hakkında bilmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Gebelikte 3. hafta, 3 haftalık gebelikte bebek nasıl görünüyor?

Gebelikte 3. hafta

Gebelik dönemi nasıl hesaplanır?

Gebelik dönemi hesabı yapılırken kavram kargaşasına neden olan en büyük sorunlardan biri gebelik döneminin hesaplanış şeklidir. Çoğu kadın için tam olarak hangi tarihte yumurtlama olduğu günü bilmeleri zor olduğu gibi, gebe kaldıkları günü de kesin olarak hesaplamaları oldukça zordur. Gebelik dönemi, her zaman için son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemini göz önüne aldığımızda, gebelik süresi -normal şartlar altında- ortalama olarak 40 hafta sürer.

Siz de gebelik dönemi hesaplaması yapmak ve şu an içinde bulunduğunuz dönemle ilgili ayrıntılı bilgi almak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Gebelikte 3. hafta boyunca vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanır?

Birçok anne adayı gebelikte 3. hafta boyunca vücutlarında gözle görülür herhangi bir değişiklik fark etmez, fakat bazı kadınlar hafif kramp ve yumurtlamadan dolayı oluşan vajinal akıntı artması gibi durumlar yaşayabilirler. Yumurtlama sırasında yumurtalıklar, rahime doğru fallop tüpleri ile hareket etmeye başlayan olgun bir yumurta bırakırlar.

Sperm hücresi, fallop tüpü içinde yumurtayı döllemek için yola çıkar. Bir yumurtayı sadece tek bir sperm döller. 23 kromozom içeren bir yumurta ile 23 kromozom içeren tek bir sperm hücresi, toplamda 46 kromozom içeren bir zigot oluşturmak için bir araya gelirler, böylece büyük buluşma tamamlanır ve döllenme gerçekleşmiş olur.

Döllenmeden sonra bebeğin cinsiyeti, göz ve saç rengi gibi genetik birçok özelliği belirlenmiş durumdadır. Döllenen yumurtaya “zigot” adı verilir. Zigot, rahim içinde dolaşarak, rahim duvarına yerleşir ve büyümeye başlar.

Yumurtlama hakkında daha fazla bilgi almak için yumurtlama yazısını okuyabilirsiniz.

Bebeğinize ne oluyor?

Gebelikte 3. hafta, Blastosist (embriyoya bu dönemde verilen isim)’in hızla büyüyerek çoğalmaya ve yeni hücreler oluşturmaya başladığı dönemdir. Blastosist’ten çoğalan hücrelerin bir kısmı plasentayı oluşturur ve böylece HCG hormonu da salgılanmaya başlar. HCG hormonu gebelik testleri ile tespit edilen gebelik hormonudur.

Amniyotik sıvı hücrelerin etrafında toplanır ve hamilelik boyunca bebeği koruyacak bir yastık görevi üstlenir. Cenin gelişiminin önemli bir kısmı olan beyin, omurilik, kalp ve sindirim sisteminin oluşumu da gebelikte 3. hafta da başlar.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Şu an, bedeninizde gelişmeye başlayan embriyo çok küçüktür ve bir bebekten daha çok bir grup hücreye benzer. Yaklaşık olarak bir toplu iğne başı büyüklüğünde olan bebek, gebeliğin 3. haftasında sadece 0.048 mm boyutundadır. Bebeğiniz şu an eğer vücudunuzun içinde olmasaydı, çıplak gözle görülebilir bir büyüklükte olacaktı.

Gebeliğin 3.haftasında nelere dikkat edilmeli ?

Gebelik döneminiz boyu doğru egzersiz yapmak çok önemlidir. Sürekli devam edeceğiniz bir egzersiz programı oluşturmadan önce doktorunuzdan bilgi almak, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Gebe kalmadan önce düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, kendi normal hareketli yaşam tarzınıza da devam edebilirsiniz.

Hamilelik sırasına yapmanızı tavsiye edebileceğimiz egzersiz listemizi şuradan inceleyebilirsiniz.

Bebeğiniz, sizin yaptığınız hem iyi hem de kötü şeylerden etkilenir. Alkol, sigara, bazı zararlı gıdalar ve kafein tüketiminden uzak durmanızı tavsiye edebiliriz.

Hamileliğiniz erken dönemlerinde devam ettiğiniz beslenme düzeniniz ve aldığınız besinler, gebelikte beslenme açısından önemlidir. Folik asit ve vitaminler sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz açısından gereklidir. Protein ve yeterli miktarda kalsiyum tüketimi, dengeli bir beslenme programı belirleyip uygulamanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Vücudunuza uygun bir beslenme programı belirlemek doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Vücudunuz, diğer bütün kadınlardan farklı olduğu ve vereceği tepkiler herkesten farklı olacağı için, vücudunuza alacağınız gıdalar için doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyin.

Daha Sağlıklı Bir Gebelik Dönemi İçin İpuçları

Gebelikte 3. hafta da vücudunuzda bazı ciddi değişiklikler meydana gelmeye başlar. Zaman zaman kendinizi bunalmış da hissedebilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenin, dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Gebelik boyunca stresten uzak durmaya gayret edin. Stres gebelik boyu yaşayacağınız belki de en kötü şey. Bu yüzden stresi hayatınızdan uzak tutun ve daha az stres yaşamak için kendinize teknikler bulun.

Baba adayı için tavsiyeler

Yaşadığınız bu dönem planlanmış bir gebelik olsa bile, hem sizin hem de eşinizin birtakım korkuları olabilir. Karşılıklı olarak birbirinize açık olmalı ve endişelerinizi tam olarak ifade etmelisiniz. Eşiniz sizden gebelik sürecine destek olmanızı bekler, bu dönem içerisinde yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Önünüzdeki 37 haftalık dönem için eşinize destek olun ve ona küçük sürprizler hazırlamak için planlar yapın.

Add Comment