Gebelikte 30. Hafta

Bebeğinizin doğumuna sadece 10 hafta kaldı. Gebelikte 30. hafta ile ilgili notlarımızı ve merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Gebelikte 30. hafta

Gebelikte 30. hafta

Vücudunuzda gebelikte 30. hafta neler değişir?

Hamileliğinizin bu son bölümü sırasında çok daha kolay bir şekilde yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Eğer geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, bu kolay bir şekilde yorulmanızdan kaynaklanır. Bazı kadınlar daha iyi ve bölünmeden uyuyabilmek için farklı uyku pozisyonları denerler, siz de kendiniz için deneyebilirsiniz ve sizi rahat ettirecek uyku pozisyonunu bulabilirsiniz. Bulabildiğiniz her yolu denemenize rağmen uykusuzluk çekiyorsanız ve bu durum sizin için çekilmez bir hal aldıysa doktorunuzdan tıbbi yardım isteyebilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönem boyunca değişken ruh hali durumlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Bununla beraber vücudunuz, eklemlerinizin gevşek hale gelmesine neden olabilecek hormonlar da üretirler. Bunun sonucu olarak ayaklarınız olduğundan daha büyük hale gelebilir. Gebelikleri boyunca ayaklarının bir numara daha büyüdüğünü söyleyen hamile kadınlar da görülmüştür.

30 haftalık gebelikte bebeğiniz ne kadar büyür?

Bebeğiniz gebelikte 30. hafta 38.5 cm uzunluğunda ve da 1.4 kg. civarına ulaşmıştır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 30. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 30. haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe rahminizde daha büyük bir bölüm kaplar. Siz vücudunuzda ona yetecek bir alan olmadığını düşünebilirsiniz ama, rahminiz göğüs altında genişleyerek bebeğin büyüyeceği alanı telafi eder.

Bebeğinizin gözleri daha olgun hale gelir ve bebeğiniz artık aydınlık ve karanlık arasındaki farkı ayırt edebilir. 30 haftalık bebekler, gözleriyle bir ışık kaynağını takip bile edebilirler. Bebekler doğduktan sonra uzun süre gözleri kapalı kalır. Bu son derece normal ve doğaldır. Yeni doğanlar, sadece yüzlerine birkaç santimetre yakındaki nesnelere odaklanabilirler.

Gebelikte 30. hafta neler yapılabilir?

Hamileliğinizin bitmesine 10 hafta kaldı. Kalan zamanınızı kendinizi doğuma hazırlayarak geçirmelisiniz. Doğumdan sonra kullanmak zorunda kalabileceğiniz bir takım ağrı kesiciler için bilgi almak isteyebilirsiniz. Farklı ilaçlar için doktorunuzla konuşup aynı zamanda farklı doğum seçenekleri hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Aşağıda doğum seçeneklerini kısaca bulabilirsiniz:

Normal  doğum – Genel olarak ilk doğumda zorluk çekilmesine karşın kadınlar daha sonraki doğumlarında daha rahat eder. Anne adayının doğumdan sonra toparlanma süresi kısa ve kolaydır.

Sezaryen ile doğum – Kadınlar genelde normal doğumdan korktukları ve acı çekmekten çekindikleri için sezaryenle doğumu tercih etmektedirler. Normal doğuma oranla daha stressiz bir yöntemdir. Sezaryenle doğumun süresini önceden belirlemek mümkündür. Genital organlarda sarkma meydana gelmemesi de sezaryenle doğumun estetik faydasıdır.

Epidural anestezi – Genel anesteziye göre komplikasyon riski çok daha azdır.Bu ağrısız yöntem kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Doğum sırasında annenin bilinci açıktır.

Spinal anestezi –Yine epidural anestezi gibi kalça kemiğinden annenin omur iliğine ilaçla bir müdahale yapılması ile gerçekleşir. Epidural anesteziden daha hızlı etki etmektedir. Dakikalar içinde sonuç alınabilir.

Suda doğum – Özellikle son yıllarda ülkemizde de anne adaylarının tercih etmeye başladığı bir yöntemdir.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Hamileliğin bu aşamasında birçok kadın sırt ağrısının giderek arttığını söyler. Artan sırt ağrısı, gebelikte kilo alımı ve bebeğinizin büyümesi ile ilgilidir. Şayet sırt ağrısı yaşıyorsanız duruş şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Daha düzgün bir duruş ve oturuş sizi zorlayan sırt ağrılarınızın hafiflemesine yardım edecektir. Kötü duruş pozisyonlarınızı değiştirebilmeniz zaman alabilir ama, sırt ağrınızı azaltabilmek buna değer.

Baba adayına tavsiyeler

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek uzun bir zaman alsa da nihayet mümkün oldu. Eşinizin gebeliğin 30. haftasında bebeğinizin hareketlerini hissediyor olmanız gerekir. Elinizi eşinizin karnına koyarak hareketleri hissetmek için bir süre bekleyin. Bunu yapmak, bebeğinizle aranızda özel bir bağ oluşmasını sağlayacağı gibi, eşinizle de bazı özel zamanları birlikte paylaşmanız için fırsat olacaktır.

Add Comment