Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. hafta, bebeğinizle buluşmaya daha da yakınlaştığınız bir dönem. Bu hafta ile ilgili bilmek isteyeceğiniz konuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. Hafta

Vücudunuzda gebelikte 31. hafta neler değişir?

Göğüslerinizden sızan sarımsı ya da krem renginde bir madde fark etmişsinizdir. Bu maddeye kolostrum ya da ön süt denilir. Kolostrum gebelik sırasında ortaya çıkar ve bebeğe doğumdan sonra vereceğiniz anne sütünün ilk aşamasıdır.

Emzirme sırasında meydana gelen anne sütü daha koyudur. Bütün kadınlarda kolostrum sızıntısı görülmeyebilir ve bu durum da normaldir.

Kolostrum sızıntısının günün belirli saatlerinde oluştuğunu göreceksiniz. Eğer, gün boyu sızıntı olursa sütyeninize ped koyabilirsiniz.

Pek çok kadın gebeliğin son birkaç haftasında Braxton Hicks kasılmaları yaşamaya başlar. Braxton Hicks kasılmaları, ikinci üç aylık dönem gibi erken bir sürede başlayabilir; ama, üçüncü üç aylık dönemde daha yaygındır. Rahim kaslarınızı yaklaşık 30 ila 60 saniye kadar sıkın. Braxton Hicks kasılmalarının diğer adı “pratik kasılmaları”dır ve nefes alma egzersizleri yapmak için harika bir fırsattır.

Gebelikte 31. hafta bebeğim ne kadar büyük?

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor ve 31 haftalık gebelikte 39.4 cm. uzunluğunda ve 1.6 ile 1.8 kg. arası ağırlıktadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 31. Haftasında bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 31. Haftasında bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğin cilt altındaki yağ tabakası gelişmeye devam ediyor. Bu, bebeğe yeni doğmuş gibi bir görünüm verir. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, bebeğiniz daha fazla kilo almaya başlayacak.

Unutmamalısınız ki; bir yeni doğanın ortalama ağırlığı 3.4 kg., boyu da 48.3 ile 53.3 cm. arasındadır.

Gebelikte 31. hafta neler yapılabilir?

Bebeği emzirmek mi biberonla beslemek mi sorusuna karar verebildiniz mi? Bu iki yöntemin de birbirine oranla avantaj ve dezavantajları vardır. Seçenekleri incelemeniz bebeğinizin sağlığı için en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Gebelikte hemoroid gebelik sırasında oldukça yaygındır. Hemoroid hastalığında genellikle ağrılı şişmiş damarlar görünür. Ve bu rahatsızlık en çok üçüncü trimesterde görünür.

Hemoroid, kabızlık ile ilişkilidir. Rektum ve perine üzerinde artan baskı ile birlikte kabızlık, kadınlardaki hemoroide yol açan birincil sebeptir.

Uzun süre ayakta durmak ve anne yaşı da hemoroide neden bulunan faktörler arasında yer alır. İyi haber şu; hemoroid doğumdan sonra düzelecek. Hemoroid tedavisi için kullanabileceğiniz bir takım yöntemler vardır.

Aşağıdakilerden herhangi biri hemoroidi hafifletmeye yardımcı olabilir:

  1. Kaşıntıyı giderebilmek için kaşınan alana karbonat (ıslak veya kuru şekilde) uygulayabilirsiniz.
  2. Sıcak bir suya karbonat dökerek kaşınan bölgeyi yıkayabilirsiniz.
  3. Şişme veya kanamayı azaltmak için limon suyu kullanabilirsiniz.
  4. Bitkisel oturma banyosu yapabilirsiniz.
  5. Hemoroid yastığı kullanabilirsiniz.

Hemorodi önlemek için her zaman en iyi yol öncelikle kabız kalmamaktır. İlaç kullanmadan önce HER ZAMAN sağlık kuruluşunuzdan ya da doktorunuzdan bilgi alın.

Baba adayına tavsiyeler

Ailenize yeni bir birey katılacak olması üzerinizdeki sorumluluğu artırarak, sizde kaygı oluşmasına sebep olabilir. Ancak bu durum, sizin ve eşinizin muhtemel acil durumlarda hazırlıklı olabilmenizi azaltabilir. Olabildiğince sakin bir şekilde olayları gözlemlemeli ve her şeyin kontrolünüz altında olduğundan emin olmalısınız.

Add Comment