Gebelikte 32. Hafta

Gebelikte 32. hafta içindesiniz. Son birkaç hafta sizin için yorucu geçmiş olabilir, ama unutmayın ki geçen her hafta sizi küçük bebeğinize daha da yakınlaştıracak.

Gebelikte 32. Hafta

Gebelikte 32. Hafta

Gebelikte 32. hafta vücudunuzda neler değişiyor?

Rahminizin üst kısmını göbeğinizden 12 santim yukarıda hissedebilirsiniz. Rahminizin üstü çok yüksek olduğu için, bu dönemde nefes darlığı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Büyüyen rahminizin diyafram üzerine uyguladığı basınç nedeniyle aynı zamanda yüksek düzeyde mide yanması yaşayabilirsiniz.

Büyük ihtimalle haftada yaklaşık 400 gr. kilo almaktasınız. Hem sizin, hem de bebeğinizin ihtiyacını karşılayabilmek için vücudunuzdaki kan hacmi 32. hafta boyunca %40-%50 oranında artış gösterecektir. Kan hacminin artması çok önemlidir çünkü; doğum sırasında bir miktar kan kaybedersiniz. Doğum sırasında kaybedeceğiniz kanın telafisi için bu kan miktarı artışı önemlidir.

Bebeğim 32 haftalık gebelikte ne kadar büyük?

Bebeğin büyüklüğü 32 haftalık gebelikte 40.6 cm.den biraz fazla uzunlukta ve ağırlığı 1.8 ile 2 kg. arasında.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 32. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 32. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Ayak ve el tırnakları oluştu. Akciğerleri, önümüzdeki haftalarda tamamen olgunlaşacak olsa da, gelişmeye devam ediyor.

Bebeğinizin iskeleti tamamen oluşmuş durumdır ama kemikleri hala çok yumuşak ve esnek bir yapıda.

Gebelikte 32. hafta neler yapılabilir?

Hamileliğiniz sırasında gerçekleşmiş herhangi bir komplikasyon varsa, doktorunuzla yaptığınız aylık gebelik takibi görüşmelerinizde bunu görüşüyor olmalısınız. 32. haftayla beraber doktorunuz sizi 2 haftada bir muayene etmek isteyebilir.

Bu önümüzdeki dört hafta boyunca böyle devam edecek fakat ilerleyen dönemlerde doktor randevularınız sıklaşacak ve doktorunuz sizi haftada bir kez görmek isteyebilir.

Bebeğinizin kordon kanını saklamak için bir karar verdiniz mi? Kordon kanı, bebek doğar doğmaz göbek kordonu içinde kalan kandır. Kordon kanı saklama işi genellikle göz ardı edilir. Ancak kordon kanında bulunan kök hücreler, kemik iliği hastalıklarını tedavi edebilirler.

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Geçen hafta, Braxton Hicks kasılmaları hakkında açıklamalar yapmıştık.

Braxton Hicks kasılmaları yaşıyorsanız, bu ağrıyı hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç yol var:

  1. Yer değiştirin: Eğer ayakta iseniz uzanın ya da bu ağrı otururken ya da yatarken gelirse, yürüyüşe çıkın.
  2. 30 dakika boyunca sıcak bir banyo yapın.
  3. Kasılmalara dehidrasyon (susuz kalmak) neden olabilir, birkaç bardak su için.
  4. Bir fincan sıcak bir içecek için; bu bir bitkisel çay veya süt olabilir.

Bu adımlar, kasılmaların hafiflemesine yardımcı olmazsa doktorunuza başvurun.

Baba adayına tavsiyeler

Bebeğinizin doğumu çok yakında olduğu gerçeği hayatınızdaki önceliklerinizi sorgulamanıza neden olabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra hayatınızda değişecek konuları düşünmeye başlayabilirsiniz.

Özellikle, eğer sıklıkla iş seyahati yapan bir baba adayı iseniz ve bebeğinizin doğumunda bulunmak istiyorsanız, işlerinizin planlamasını yapın.

Bebeğiniz doğduktan sonra, eşiniz, kendiniz ve bebeğiniz için ayırabileceğiniz zamanınız var mı? Şu an yaptığınız işi bir süre evinizden yürütebilir misiniz?

Eşiniz ve kendiniz için düşünmeniz gereken birtakım konular var.

Add Comment