Gebelikte 34. Hafta

Bebeğinizle buluşmaya bir hafta daha yakınsınız. Bu makalemizde gebelikte 34. hafta ile ilgili hafta hafta gebelik konularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Gebelikte 34. Hafta

Gebelikte 34. Hafta

Vücudunuz gebelikte 34. hafta nasıl değişir?

Rahminizin üst kısmını göbeğinizden 14 cm. yukarıda hissedebilirsiniz. Her kadının hamileliği farklı olduğunu hatırlamak önemlidir, bu yüzden ölçümler diğer hamile kadınlardan farklı olabilir. En önemli olan şey rahminizin tutarlı bir hızla büyümesidir.

Genellikle 34. ve gebelikte 36. hafta arasında amniyotik sıvı, en yüksek oranlarına ulaşır. Gebelikte 37. haftada amniyon sıvısı miktarı bebek için daha fazla yer açmak için azalmaya başlar.

Amniyon sıvısı, bebeğin hareket edeceği alanı büyütebilmek için vücudunuz tarafından emilir. Bebeğinizin hareketlerini farklı bir şekilde hissetmeye başlayabilirsiniz.

Göbek deliğinizin dışarı doğru çıkıntı haline geldiğini ve son derece hassas bir hale geldiğini fark etmişsinizdir. Göbek deliğinizi korumak için küçük bir yara bandı kullanabilirseniz, elbiselerinizi giyinirken son derece yararlı olabilir.

Bebeğim 34 haftalık gebelikte ne kadar büyüdü?

Büyük olasılıkla bebeğiniz 44.5 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 2.3-2.5 kg. ağırlığındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 34. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 34. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Son birkaç hafta içinde, bebeğin vücudunun cildi altında yağ hücreleri ile doldurduğundan söz etmiştik. Bu yağ depoları, doğumdan sonra bebeğinizin vücut ısısını düzenlemede bebeğinize yardımcı olacaktır. Bebeğin vücudunun yağ depolaması vücut gelişmesinin önemli bir parçasıdır.

Merkezi sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor ve akciğerleri iyi gelişmiş durumdalar. Çoğu sağlık kuruluşu, bebeğin anne karnında 38 ile 40 hafta kadar kalması gerektiğini söyleseler de, bebek şu anda rahim dışında kalsa bile hayatta kalma şansı çok yüksektir.

Gebelikte 34. Hafta neler yapılabilir?

Bu zaman zarfında birçok doktor, anne adayı ile aşağıdaki konuları hakkında konuşur:

  1. Grup B Strep testi
  2. Gebeliğin geri kalanında ve sonrası için doktor görüşmeleri
  3. Acil servisin yeri ve doğum giriş bölümü
  4. Ön kayıt paketi
  5. Ağrı yönetimi seçenekleri
  6. (Gerekirse) Sezaryen Doğum
  7. Doğum sonrası için doğum kontrol yöntemleri

Ayrıca, doktor ve diğer hastane personelinin doğum sırasında kullanacakları farklı terimleri anlamaya başlamalısınız. Bu kelimelerin bir listesini öğrenmek için Sancı ve Doğum Terimleri listemize bakabilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Doğumun 3 aşaması vardır. Bu 3 aşamayı şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Doğumun birinci aşaması:  Doğum sancısı başlar ve rahim ağzı 10 cm. kadar genişleyinceye kadar sancı devam eder. Anne adayı hastaneye götürülürken kasılmalar 5 er dakika arayla devam eder. Ve sancılar gerçek doğum sancısına dönüşür.
  2. Doğumun ikinci aşaması: rahim ağzı 10 cm. genişleyip bebek doğana kadar sancı devam eder.
  3. Doğumun üçüncü aşaması: Plasentanın anneden ayrıldığı bölümdür. Doğumun en kısa aşamasıdır. Genellikle 5 ile 30 dakikada plasenta anneden ayrılır.

Geçen hafta epizyotomi konusunda bilgiler vermişti. Epizyotomi müdahalesini önlemek ve vücudunuzu bebeğinizin doğumuna hazırlamak için en iyi yollardan biri de perine masajıdır.

Çoğu sağlık kurumu, 34. hafta başından itibaren bu masajı tavsiye eder. Perine masajı hakkında bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz ve sağlık kurumundan  da bilgi alabilirsiniz.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin doğumuna yardımcı olabilmek için yapabilecekleriniz arasında perine masajı da vardır. Bu masaj, perine kaslarının gerilmesini önleyerek, epizyotomi yapılmadan doğumun gerçekleşmesine yardımcı olur.

Add Comment