Gebelikte 35. Hafta

Doğum gününe çok az zaman kaldı. Gebelikte 35. hafta, bu hafta ile ilgili notlarımızı ve gebelik ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz

Gebelikte 35. Hafta

Gebelikte 35. Hafta

Vücudunuz gebelikte 35. hafta nasıl değişir?

Rahminizin üst kısmı göbeğinizden 15.2 cm. daha yukarıda. Kilo alımı gebelikte 35. hafta, 11 ile 13.5 kg.  arasında olmalı. (Şayet aldığınız kilo ve rahim yüksekliğiniz ile ilgili endişeniz varsa doktorunuzdan bilgi alınız.)

Bu hafta nefes darlığı yaşıyorsanız, rahminiz göğüs kafesinizin altında olduğu içindir.

Şimdi kaburga kafesinin altında olan rahmin ve  hamileliğinizin sonuna doğru bebeğin aşağı inmesi, ayrıca aydınlanma olarak bilinir.

Bebek pelvis derinliklerine inerek diyafram üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Aydınlanma; nefes almanızdaki zorluğu giderir ama aynı zamanda mesane üzerindeki baskının artmasına yol açarak daha fazla tuvalete gitmenize yol açar.

Bebeğim 35 haftalık gebelikte ne kadar büyüdü?

Büyük olasılıkla gebelikte 35. hafta bebeğiniz 43.2 ile 45.7 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 2.5-2.7 kg. ağırlığındadır

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 35. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 35. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin vücut gelişiminin büyük çoğunluğu 35. haftada tamamlandı. Bebeğinizin böbrekleri tamamen gelişmiş durumda ve karaciğeri çalışmaya başlıyor.

Bebeğiniz çok fazla büyüdüğü ve karnınızda kendisine kalan yer küçüldüğü için bebek hareketlerinde değişiklikler fark edebilirsiniz. Ama bu hareketler, çok fazla ve değişik hareket hissedeceğiniz anlamına gelmez. Bebeğin tekme atma düzeni aynı kalmalı.

35 haftalık gebelikte neler yapılabilir?

35 ve 36. haftalar arasında doktorunuz, doğuma kadar büyük olasılıkla haftada bir sizi görmek isteyecektir. Yapmaya başlamadıysa doktorunuz bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyecektir.

Hareketleri takip ederken, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  1. 2 saat içinde en az 10 hareket hissetmelisiniz. İdeal olan budur.
  2. Tekme sayılarını takip edebilmek ve oran kurabilmek için bir not defteri kullanın
  3. Eğer ikinci saatin sonunda 10 tekme hissetmezseniz, birkaç saat bekleyin ve tekrar deneyin.
  4. Eğer hala fazla hareket hissetmiyorsanız, doktorunuzu arayın.
  5. Bebeğin hareketlerinde önceki günlere nazaran önemli ölçüde azalma olursa, doktorunuza başvurun.

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Sadece birkaç hafta sonra bebeğinizin doğumu gerçekleşeceği için, bir çocuk doktoru bulmaya çalışın. Etrafınızdaki doktor, ebe, aile ve yakın arkadaşlarınızla görüşüp, yaşadığınız yerde çocuk doktoru için herhangi bir önerileri olup olmadığını öğrenin.

Bebeğiniz doğduktan sonra rutin olarak kontrole götürebileceğiniz bir çocuk doktoru ile tanışmanız, olası sorunları lehinize çevirmek için faydalı olur.

Baba adayı için ipuçları

Eşinizin doğumu sırasında onun yanında bulunmak ister misiniz? Eşiniz ve doktoru ile bu konuyu görüşün. Doğumda bebeğin göbek bağı kesilirken video ya da fotoğraf çekmenize izin verirler mi?

Bu soruların cevaplarını önceden öğrenmek en iyisidir. Doğuma hazırlanırken zaman kazanmanızı sağlarlar.

Add Comment