Gebelikte 36. Hafta

Hafta hafta gebeliğiniz ilerliyor. Gebelikte 36. hafta. Bebek her an gelebilir. Gebeliğinizin son birkaç haftasından keyif almanızı diliyor, gebeliğin 36. haftası ile ilgili notlarımızı paylaşıyoruz.

Gebelikte 36. Hafta

Gebelikte 36. Hafta

Vücudunuz gebelikte 36. hafta nasıl değişir?

Bebeğiniz her gün yaklaşık 30 gr. almaya devam ediyor, ama siz büyük olasılıkla kendi kilonuzdaki değişimleri fark edemiyorsunuz. Karnınızda bebeğin daha fazla büyümesi için yer olmadığını düşünerek kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz ya da bebeğin artık çok büyük olduğunu ve sığmadığını düşünebilirsiniz. Unutmamalısınız ki bebeğiniz, doğacağı son ana kadar onu koruyan bir ortamda bulunur. Endişelenmeyin.

Yaşadığınız Braxton Hicks kasılmaları miktarında bir artış görebilirsiniz. Bu esnada birçok kadın bu kasılmaları gerçek doğum sancısı ile karıştırıp, yalancı doğum sancısı ile hastaneye koşarlar. Bu şekilde apar topar hastaneye gidip tekrar gelmek aşırı derecede sinir bozucu olsa da, hastaneye gidip gelmek iyi bir antrenman olabilir. Gerçek doğum sancıları Braxton Hicks kasılmalarını takip ederek gelecek.

Gebelikte 36. hafta bebeğim ne kadar büyük?

Büyük olasılıkla bebeğiniz gebeliğin 36. haftasında 44.5 ile 48.3 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 2.6-3.1 kg. ağırlığındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl devam ediyor?

Gebelikte 36. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 36. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 36. hafta bebeğinizin cildini saran ayva tüyleri “verniks kazeoza” nedeniyle kaybolmaya başlar. Verniks kazeoza; bebek, amniyotik sıvının içindeyken cildini koruyan, kremsi bir maddedir. Üçüncü üç aylık dönemden itibaren oluşmaya başlar.

Bebeğiniz ilk bağırsak hareketlerini oluşturup, mekonyum (bebeğin ilk kakası) meydana gelmesi için biraz amniyon sıvısı yutar.

Bebeğinizin pozisyonu baş aşağı olmalıdır, ama bebeğiniz henüz bu konuma gelmemişse panik yapmayın. Eğer bebeğiniz önümüzdeki hafta hala baş aşağı pozisyona geçmezse, doktorunuz size ters doğum yöntemi önerecektir.

Gebeliğin 36. haftası neler yapılabilir

Gebeliğinizin 36. haftası için aşağıdaki konuları görüşebilirsiniz.

 1. Servikal kültürler, özellikle Grup B Streptokok
 2. Ters doğum (eğer bebeğiniz ters gelecekse)
 3. Sezaryen doğum olma ihtimali ya da sezeryan sonrası normal doğum

Hastaneye götüreceğiniz gereksiz her şey sizin için fazladan yük ve boşuna yer işgalidir. Hastaneye götürmek isteyeceğiniz en gerekli malzemeler için, yakınınızdaki doğum yapmış diğer kadınlarla görüşebilir veya doğum çantası listesine bakabilirsiniz.

Hatırlanması gereken bazı temel şeyler var:

Anne için gerekli olanlar

 • Sağlık sigorta kartı
 • Meme pedleri – süt emzirsin ya da emzirmesin sızıntıları durdurmak için gereklidir.
 • Annenin 6 aylık hamile iken giyebildiği büyüklükte bir hamile kıyafeti.
 • Hijyenik ped

Bebek için gerekli olanlar

 • Bebek araba koltuğu ve bebek başı desteği
 • Eve gidiş kıyafeti
 • Yeni doğan bebek bezi

Daha iyi bir gebelik dönemi için tavsiyeler

Eğer göğüsleriniz sizi gece boyunca rahatsız ederse, emzirme sütyeni ile uyumayı deneyebilirsiniz. Bebeğiniz doğmadan önce bile emzirme sütyenleri, gece uyumada size ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır.

Kendinizi emzirme sütyeni ile rahat hissediyorsanız, günlük kullanımda da tercih edebilirsiniz.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin hastane yolculuğu için özenle hazırladığı bir çantası olduğu gibi, sizin de bebeğinizin doğumu için hazırlamanız gereken bazı malzemeler var.

İşte size birkaç öneri:

 • Fazladan kıyafet
 • Eğer gece refakat edecekseniz pijama
 • İkinci el ile bir saat
 • Video/kamera. Ayrıca fazladan piller, şarj cihazları gibi takviye ürünleri yanınıza almayı unutmayın.

Gebelikte 35. Hafta

Gebelikte 37. Hafta

Add Comment