Gebelikte 38. Hafta

Geriye kalan son iki hafta hamileliğinizin tadını çıkarmak için arkanıza yaslanın ve bu son birkaç gün sadece keyfinize bakın. Gebelikte 38. hafta ile ilgili tavsiyelerimiz ve merak ettikleriniz bu yazımızda.

Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta

Vücudunuzda gebelikte 38. hafta neler değişir?

Bu hafta, ayaklarınızda şişlik yaşayabilirsiniz. Bu durum özellikle gebeliğin sonlarına doğru normal bir gelişmedir. Ancak, göğüslerinizde, yüz, ayak ve/veya bileklerinizde ciddi ve ani şişlikler yaşarsanız, hemen doktorunuza başvurun.

Bu durum “gebeliğe bağlı hipertansiyon” ya da “preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya kan zehirlenmesi” olarak bilinen bir komplikasyon sebebiyle olabilir.

Gebeliğin 38. haftasında bebeğim ne kadar büyük?

Bebeklerin boyutları gebeliğin son birkaç haftasında değişecektir, ama gebelikte 38. hafta büyük olasılıkla bebeğiniz 43.2 ile 50.8 cm. uzunluğunda ve 2.8 ile 3.4 kg. ağırlığındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl devam eder?

Gebelikte 38. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 38. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor, organlarının büyük çoğunluğu olgunlaşmış ve tam olarak faaliyete geçmiş durumda. Organlar  içinde tek istisna bebeğinizin beyni ve akciğerlerindedir. Bu iki organın fonksiyonları rahim dışında çalışmaya başlayacak ve çocukluk döneminde de olgunlaşmaya devam edecekler.

Bebeğinizin nasıl görüneceğini merak ediyor olabilirsiniz. Saç rengi sizinkiler gibi mi olacak? Bacakları eşinizin bacakları gibi uzun mu olacak? Eğer bebeğin gözleri kahverengi olursa, göz rengi bu şekilde kalacaktır.

Eğer bebeğin gözleri yeşil, gri ya da mavi ise, göz rengi yeşil, ela veya kahverengiye dönüşebilir. Normalde bebeğin göz renginin değişmesi 9 aylık olduğu zaman olur.

Gebelikte 38. hafta neler yapılabilir?

Şayet daha önceki dönemlerde bilgilendirilmedi iseniz, doktorunuz aşağıdaki konularda sizden bilgi almak isteyecektir.

  • Doğum sancısı olduğunu düşündüğünüzde, acilen kimi arayabilirsiniz?
  • Evde gerçekleşen erken sancı oldu mu?
  • Herhangi bir sağlık probleminiz var mı?
  • Gebeliğe bağlı hipertansiyon şikayetiniz var mı?
  • Gebelik diyabeti
  • Anemi
  • IUGR yani bebeğin rahim içinde genelden az gelişmesi, bu gebelikte sık sık görülen sorunlardan biridir.
  • Ters doğum

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Eğer doktorunuz bebeğin ters doğum pozisyonunda olduğunu düşünüyorsa, onay için başka bir ultrason gerekebilir. Bu size de doğum öncesi bebeğinize son bir bakış fırsatı verebilir.

Bazı kadınlara gebeliğin son haftalarında non-stres testleri yapılabilir. Non-stres testi, doktorunuzun ofisinde ya da hastane ortamında yapılabilir.

Bu test sırasında sizde sırt üstü yatmanız istenecek ve fetal monitör karnınıza bağlanacak. Bebeğinizin hareketlerini her hissettiğiniz anda bir düğmeye basmanız istenecek, bu monitör bebeğinizin kalp atışlarını kaydedecektir.

Bu türden testler anne ile bebek arasında doğum öncesi bir bağ kurabilmek için harika fırsatlar olabilir. Anneler doğumdan sonra bebeğin kalp atışlarını duyamadıkları için, böylesi anların tadını çıkarabilirler.

Baba adayına tavsiyeler

Hastane için çantanızı topladınız mı? Eğer hala değilse acele edin çünkü bebeğiniz her an gelebilir. Doğacak bebeğiniz için yeni ve özel bir hediye almak isteyebilirsiniz. Bu bir bebek, top ya da oyuncak bir hayvan olabilir.

Ayrıca eşiniz için de özel bir hediye almak isteyebilirsiniz. Bu, onu ne kadar çok sevdiğinizi ve onu ne kadar çok takdir ettiğinizi hatırlatmak için harika bir yol olabilir.

Değer verdiğinizi göstermek için bu mutlaka abartılı ya da pahalı hediyeler almak zorunda değilsiniz. Unutmayın, sadece bir şey.

Gebelikte 37. Hafta
Gebelikte 39. Hafta

Add Comment