Gebelikte 39. Hafta

Hafta hafta gebelik serüveninde sona yaklaşıyorsunuz. Bir hafta sonra (eğer erken bir doğum olmazsa) bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Gebelikte 39. hafta hakkında bilgi notlarımızı okuyabilirsiniz.

Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. hafta vücudunuz nasıl değişiyor?

Büyük olasılıkla son iki hafta içinde pek çok değişiklik yaşamadınız. Muhtemelen kilo da almadınız ama vücudunuzda hala değişen şeyler var.

Gebeliğin sonuna yaklaştıkça rahminiz incelecek. Rahmin incelmesi, doğum için rahim ağzının hazır hale gelmesidir. Bebeğiniz, pelvis içinde hareket etmektedir. Daha sonra yavaş yavaş rahim ağzının yakınına iner.

Rahim ağzı da yumuşamaya, kısalmaya ve incelmeye başlar. Doktorunuzdan “servikal olgunlaşma” ya da “rahim ağzı incelmesi” gibi terimler duyabilirsiniz.

Gebeliğin 39. haftasında bebeğim ne kadar büyük?

Bebeğiniz artık 45.7- 52 cm. uzunluğunda ve kilosu 2.9 ile 3.6 kg. arasındadır.

Bebeğin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 39. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 39. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğin cildi altında yağ tabakası gelişmeye devam ediyor. Bu, bebeğin vücut ısısını dengeleme yeteneğinin önemli bir parçasıdır. Bebeğiniz ayrıca bu dönemde eski deri hücrelerinin yerine yeni deri hücreleri oluşturmaya başlar.

Gebelikte 39. hafta neler yapılabilir?

Dürüst olmak gerekirse, bu noktada işleri kolaylaştırmak için planlar yapmak gerekir. Bu dönemden sonra, ister ilk ister dördüncü çocuğunuz dünyaya gelsin, hayatınız bundan sonra eskisi gibi olmayacaktır. Yani kendiniz, eşiniz ve aileniz için biraz zaman ayırın.

Örnek vermek gerekirse, eşinizle baş başa bir hafta sonu kahvaltısı hazırlayıp tadını çıkarabilirsiniz. Ya da birlikte izlemeyi çok sevdiğiniz bir filmi beraber izleyebilirsiniz. Bebeğiniz sizin için hayatı zor bir hale getirmeyecek elbette ama zamanınızın büyük kısmını ona ayıracağınız için fırsat varken kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz.

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Bebeğiniz çok yakında dünyaya gelecek olsa bile, bebeğin hareketlerini izlemeye devam etmelisiniz. Birçok doktor, gebelikte 35. hafta anlatıldığı gibi sayma hareketlerini sürdürmeye devam edebilir.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşiniz ile bebeğinizin doğumunda yanında kimlerin olmasını istediğini görüşün. Yalnız mı kalmak istiyorsunuz? Ya da etrafınızda ailenizden bazı kişilerin yanınızda olması sizi daha mı mutlu eder? Bu soruları sormanın tam zamanı.

Bu, size gerekli ayarlamaları yapmak için biraz zaman kazandırır. Böylelikle doğum sırasında hazırlıklı ve daha rahat olursunuz.

Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 40. Hafta

 

Add Comment